Zdravotnický holding hradeckého kraje řeší problém s centrálními nákupy zdravotního materiálu (ilustrační foto).

Zdravotnický holding hradeckého kraje řeší problém s centrálními nákupy zdravotního materiálu (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Manažeři holdingu si údajně přilepšovali platy na úkor nemocnic

  • 2
Bývalí manažeři Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje čelí nařčení, že si vylepšovali úřednické platy na úkor nemocnic, které musely dráž kupovat materiál. Tři z nich holding už opustili. Z nemocnic nejspíš zbytečně odtékalo až několik milionů korun ročně.

Kraj se sice brání, že se peníze neztratily a manažeři pochybili jen v administrativě, přesto zažil holding zemětřesení. Před časem musel skončit jeho šéf Martin Scháněl i dva další manažeři.

Zdravotnický holding

* Akciová společnost řídí nemocnice v Náchodě, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně.

* Do ledna 2009 šéfoval holdingu Rostislav Všetečka z ODS, jeho éru provázely i sporné zakázky, za něž holding dostal pokuty.

* Nástupce Martin Scháněl odešel v prosinci 2012.

* Ředitel trutnovské nemocnice upozornil na předražené nákupy materiálu, senátor Dryml se kvůli holdingu obrátil na policii.

Na problém s centrálními nákupy zdravotního materiálu teď upozornil ředitel trutnovské nemocnice s kolegy.

"Řeší to ředitelé a nové představenstvo holdingu. Nebylo vše, jak mělo být," poznamenal ředitel Oblastní nemocnice v Trutnově Martin Limburský, který zasedá v představenstvu holdingu. V České televizi prohlásil, že holding mohl porušit zákon o veřejných zakázkách i obchodní zákoník.

Zdravotnický materiál kupují krajské nemocnice přes centrálního zadavatele kvůli tomu, aby ho dostaly levněji. Firma Centrální zdravotnická zadavatelská, vlastněná ze dvou třetin holdingem, však nemocnicím k ceně připočítává pravidelně tři procenta navíc na vlastní režii. Třeba u balení injekčních stříkaček či sádry.

Jde o zavedený postup, ovšem nemocnicím se prodražoval, protože holding nakupoval zřejmě až čtyři pětiny zboží přímo u dodavatelů a nesnažil se srazit cenu ve výběrových řízeních. Materiál tak byl dražší, než kdyby si ho nemocnice kupovaly samy.

"Je to věc, kterou určitě nezvládl ředitel centrálních nákupů holdingu," míní zastupitel a nový člen dozorčí rady holdingu Miloslav Plass (ODS).

Kraj tvrdí, že jde jen o chybu v účtech

Vedení kraje namítá, že peníze se neztrácely a šly na chod holdingu. "Jsou to náklady na software, zajištění výběrových řízení, na právní poradenství a podobně," řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Připustila ale, že holding mohl vypisovat víc výběrových řízení než dosud. Podle kraje u nákupů pro nemocnice jde pouze o chybu v účtování tříprocentního příplatku.

V holdingu působilo kolem deseti lidí a roční chod firmy stál asi deset milionů korun. Podle Plasse tvořily mzdy osmdesát procent nákladů. Třeba bývalý ředitel Scháněl bral 80 tisíc korun, tedy víc než hejtman. Podle Třešňákové však částka odpovídala důležité funkci.

Bývalý šéf holdingu Scháněl, který opustil funkci po čtyřech letech, se nechtěl blíže vyjádřit. Tříprocentní přirážka se účtovala po řadu let a výhrady k platům označil za úlet. "Holding má představenstvo a dozorčí radu, které vše schvalují, včetně všech ředitelů nemocnic," ohradil se Martin Scháněl.

Bývalý manažer strategických nákupů Petr Tejkl tvrdí, že jde o politické utkání lidí v pozadí, kde on je jen loutka. "Byl významný díl zakázek, které jsme nechali soutěžit. Odborné věci se připravovaly déle," uvedl Tejkl.

Senátor Vladimír Dryml se koncem roku obrátil na policii mimo jiné kvůli tříprocentní přirážce holdingu. "Zodpovědnost za to, co se dělo a děje v holdingu, nese jednoznačně hejtman Lubomír Franc a radní Třešňáková. O nesrovnalostech se ví od roku 2008, kdy jsem nařídil audit, který tehdy hejtman Franc zastavil," prohlásil Dryml.

Po prosincové rošádě vede holding ředitel Oblastní nemocnice v Náchodě Miroslav Vávra.

,