Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zaveďme bezvízový styk s Čínou, vybídl Zeman. Turisté si to prý vynutí

  • 437
Turisté z Číny nepředstavují hrozbu a Česká republika by podle prezidenta Miloše Zemana se světovou velmocí měla zavést bezvízový styk. Hlava státu to řekla při návštěvě Královéhradeckého kraje. O zrušení víz prý Zeman hovořil i se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě v Česku.

Podle prezidenta Miloše Zemana mají turisté z Číny velký potenciál a nárůst jejich počtu si postupně zrušení víz vynutí. Už teď se jim Česká republika snaží vyjít vstříc zvyšováním počtu generálních konzulátů v Číně a takzvaným vízovým outsorcingem. Díky němu mohou turisté o víza žádat i mimo konzulární úřady.

„Souhlasím, že je to jen náhradní řešení. Finální cíl je zrušení víz. Počet čínských turistů výrazně roste. Ona je to maličká země, jen miliarda 300 milionů obyvatel,“ pronesl s nadsázkou Miloš Zeman.

Upozornil přitom na fakt, že Česko a Čínu budou brzy spojovat už tři letecké linky. Kromě stávající trasy Praha - Peking se v červnu otevře také spojení se Šanghají a charterové lety do Prahy provozují také aerolinky Chengdu (psali jsme zde).

Otázku bezvízového styku otevřel při návštěvě prezidenta v Královéhradeckém kraji poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), který byl v roce 2013 prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce. Dnes v ní působí na pozici šéfa dozorčí rady.

„Jak je možné, že západní Evropa v loňském roce pustila naprosto nekoordinovaně statisíce uprchlíků bez jakékoliv identifikace a víz, a my tu zásadně diskutujeme o tom, že s Čínou, jejíž turisté v žádném případě nejsou bezpečnostní hrozbou, nemáme bezvízový styk?,“ ptal se Birke.

Starosta upozornil také na fakt, že čínští turisté v Česku utrácejí největší objem finančních prostředků ze všech návštěvníků. Průměrně jde téměř o dvacet tisíc na osobu (více čtěte zde).

Podle Miloše Zemana už diplomaté na zrušení víz pracují. Proces se jmenuje vízová facilizace a probíhá jak na straně Číny, tak v Evropské unii.

„Zatím se nám podařilo dosáhnout toho, že čínští podnikatelé mají pětiletá komerční víza, takže nemusejí na každou cestu samostatně žádat,“ odpověděl prezident.

,