Ve výrobním areálu firmy Hauk v ulici 17. listopadu v Polici nad Metují se...

Ve výrobním areálu firmy Hauk v ulici 17. listopadu v Polici nad Metují se zejména svařují a lisují díly pro automobilový průmysl. | foto: Štěpánka Tůmová

Zaměstnankyně přišla pod lisem o část rukou, nehodu vyšetřuje policie

  • 60
Při sobotní směně přišla o téměř všechny prsty na rukou zaměstnankyně továrny Hauk na automobilové díly v Polici nad Metují na Náchodsku. Pravděpodobně selhal nedávno repasovaný lis. Případem se zabývá policie.

Pracovní úraz asi pětatřicetileté ženy zavinila zřejmě souhra náhod. V půlce noční dvanáctihodinové směny jí lis těžce poranil ruce. Jednu jí od zápěstí amputoval, na druhé přišla o čtyři prsty.

„Když se to stalo, bylo vidět, jak nástroj v lisu lítal nahoru dolů. Ona křičela: Ježišmarjá, já nemám ruce! Chvíli vysvětlovala, kde má kartičku zdravotní pojišťovny a klíče, pak zbledla a začala omdlévat,“ popisuje jedna z lisařek, jež si však nepřála zveřejnit jméno, redakce ho zná.

Spolupracovníci byli šokovaní, čekání na sanitku se jim zdálo neuvěřitelně dlouhé, i když dorazila za čtrnáct minut. Během dalších dvaadvaceti minut zdravotníci ošetřili zraněnou ženu a převezli ji na chirurgii do náchodské nemocnice, odkud byla přeložena do hradecké fakultní nemocnice.

„Ona byla velmi kreativní, ráda vyšívala, starala se o skalku, má doma děti. Hrozně ji lituji. Zrovna ona byla velmi zodpovědná a vždycky čekala, až nástroj lisu vyjede až do horní úvrati, teprve potom pod něj strkala ruce. Proto myslím, že to nemohla být její vina,“ dodává citovaná lisařka. Zraněná žena pracovala ve firmě sedm let.

Stroj je z roku 1978

Jeden z majitelů rozpustil v sobotu o půlnoci celou směnu. Kdo chtěl, dostal dovolenou. Někteří odmítli dál pracovat na lisovně, dlouholetí zaměstnanci si mohli požádat o přeřazení. Stroj pochází z roku 1978, ale vloni byl renovován a v červnu šel do provozu. Po úrazu zůstal kvůli vyšetřování zapáskovaný, ve středu ho policie při vyšetřování nechala znovu spustit.

Výsledek není ještě znám, jen předběžné závěry. „S největší pravděpodobností šlo o závadu stroje. Byl v provozu zhruba 45 dní, byl po kompletní generální opravě, měl celkově nové elektrorozvody, rozvaděč, byly na něm vyměněny mechanické části, takže pro nás to byl víceméně nový stroj. Instalovala ho a uvedla do provozu odborná firma, která se tím zabývá několik desítek let a v minulosti pro nás zajišťovala některé lisy. Po předání vše fungovalo až do kritického dne, kdy došlo k uvolnění některých součástek a kdy pojišťovací koncový spínač, který měl v případě poruchy sepnout, nesepnul. Teď se řeší, proč,“ popsal stroj jednatel rodinné firmy Petr Hauk.

Podle něj inspektorát bezpečnosti práce pochybení ze strany jejich firmy zatím neshledal. Vedení navštívilo rodinu a vysvětlilo, jaké jsou možnosti finanční pomoci. Paní je na neschopence s pracovním úrazem a jeho následky bude odškodňovat pojišťovna z firemní pojistky.

„Je mi jasné, že manžel paní to bude muset nějak řešit, možná se bude muset vzdát své práce. Jsme připraveni rodině pomoci, i když si vůbec nepřipouštíme, že by to byla naše vina,“ říká jednatel Hauk.

Dělníci přiznávají, že se často říznou, ale zranění nehlásí

Je to dosud nejvážnější úraz v rodinné firmě. „Jako rodina to neseme velice špatně, nikdy se nám to nestalo,“ říká personální ředitelka a jednatelka Ivana Řehořová.

Společnost Hauk

  • Společnost Hauk se zabývá kovovýrobou, svářením a lisováním dílů pro automobilový průmysl či výrobou podlah a koberců.
  • Letos dostavěla nové haly pro výrobu interiérových dílů do aut, rozšiřuje výrobu ve svařovně a plánuje překročit výnosy přes 1,3 miliardy korun.
  • Firma letos získala zakázky pro kvasinskou a mladoboleslavskou Škodu Auto.
  • Zaměstnává 420 agenturních a kmenových zaměstnanců.

Podle firemní statistiky počet pracovních úrazů klesá, i když počet zaměstnanců stoupl. Před třemi lety jich bylo 34, předloni 25, vloni 11, do poloviny letošního května pouze šest. Oslovení dělníci však říkají, že při práci s plechem se často říznou, ale část z nich kvůli obavám z postihů nebo strachu, že přijdou o práci, zranění neohlásí.

Že by se to dělo, však vedení firmy odmítá. Dělníci také kritizovali nepravidelné kontroly strojů, firma se však ohradila, že je provádí denně.

Ač firma tvrdí, že za úraz nemůže, zástupce ředitele slibuje přísnější kontroly strojů. „Určitě přitvrdíme kontroly jednotlivých pracovišť. Máme firmu, která je k tomu odborně způsobilá, my sami rozebírat stroje a svévolně zasahovat do elektrických rozvodů nemůžeme. Kontroly budou častější, než vyžaduje zákon. Nic jiného nám nezbývá. Platí však, že pokud je lis v běhu, nesmí se pod něj strkat ruce. Všichni to podepsali, ale bohužel to v některých případech nedodržují,“ říká Petr Hauk.

Někteří strkají ruce pod nástroj dřív, než je povolené

V regionu mnoho práce není a v továrně se dají vydělat na místní poměry velmi slušné peníze. Kmenoví zaměstnanci na lisovně mají výplaty o něco nižší, než je průměrná mzda v republice. „Tady se platí dobře, já si toho vážím, zacházejí s námi výborně. A že lisařky strkají ruce pod nástroj dřív? Když to dělají, jsou blbé,“ odbývá otázky mladík mířící na směnu, ale odmítající se představit.

Normy se na lisovně podle oslovených zaměstnanců stále víc utahují, sazby za vyrobené kusy se snižují. Někteří lidé proto strkají ruce pod nástroj dřív, než je povolené. Firma proto všechny směny znovu proškolila, že se to nesmí. „Normy mají svůj vývoj, lidi si vždy přijdou stěžovat. Udělali jsme nyní ústupek a zavedli koeficient, který zmírní normy, aby lisaři na tom nebyli biti. Zůstává však spousta lisů a dílů, kde se normy nemění,“ vysvětluje podnikatel.

Náchodská policie zatím případ neuzavřela. Zkoumá, zda při úrazu nedošlo k cizímu zavinění a byly dodrženy zásady bezpečnosti práce.