Tereza Kuthanová (vlevo) z Hradce Králové míří na trutnovské Jamie Russellovou...

Tereza Kuthanová (vlevo) z Hradce Králové míří na trutnovské Jamie Russellovou (uprostřed) a Aminatu Fallovou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ženský basketbal se topí v dluzích, trutnovský klub neplatil ani halu

  • 1
Jediný trutnovský oddíl hrající nejvyšší sportovní soutěž má velké problémy. Ženský celek Kara Trutnov se topí v dluzích, neplatil hráčkám, ani za pronájem haly. Město proto odstřihlo od veškerých finančních toků zadluženou společnost BK-servis, která tým od roku 2010 provozuje.

Ekonomické problémy klubu Kara Trutnov působí úbytek sponzorských peněz, hotovou věcí je odchod generálního sponzora Kary.

Družstvo nejvyšší Bonver Ženské basketbalové ligy odebrala trutnovská radnice z moci zadlužené společnosti BK-servis a po šesti letech ho převedla zpátky pod tělovýchovnou jednotu Lokomotiva Trutnov. Město schválilo, že z rozpočtu výjimečně vyplatí závazky hráčkám i realizačnímu týmu.

Nejvyšší basketbalová soutěž ve městě sice zůstane i nadále, ale dvojnásobný bronzový medailista z posledních dvou sezon se musí uskromnit (o výsledcích klubu zde).

Problém odstartoval audit účetnictví BK-servisu, který zadala trutnovská radnice. Kontroloři zjistili, že firma mezi lety 2013 až 2015 utratila v rozporu se smlouvou příspěvky a dotace od města v celkové výši 460 tisíc korun. Peníze používala na krytí starších závazků. Dotaci na zaplacení nájemného za sportovní halu dala na chod klubu.

Mluvčí trutnovské radnice Veronika Dědková potvrdila, že firma oněch 460 tisíc už na účet města vrátila.

„BK-servis se tváří, jako by se nic nestalo, ale ono se stalo. S hrůzou jsme zjistili, že neplatí nájem a dluží, na koho se podívá, včetně hráček, trenérů a realizačního týmu. Myslím si, že celý problém vznikl podfinancováním tohoto sportu. Basketbal postupně ztratil přízeň sponzorů,“ řekl starosta Ivan Adamec (ODS).

„Chci zdůraznit, že se nikdo neobohatil“

Jediným jednatelem BK-servis je dosavadní sportovní manažer klubu Jan Braun. I podle něj je příčinou situace úbytek sponzorských peněz. Loni se příjmy klubu snížily o více než milion korun.

„Chci zdůraznit, že se nikdo neobohatil. Kontrola z města sice konstatovala nesrovnalosti ohledně dotací a pozastavila je, zároveň však uvedla, že všechny peníze šly do basketbalu, a jednoznačně konstatovala, že nebyla spáchána žádná škoda,“ uvedl Jan Braun, pro kterého případ s největší pravděpodobností znamená konec v trutnovském basketbale. Podle svých slov si hledá nové zaměstnání.

Jak velký dluh měla servisní společnost oddílu v době, kdy kontroloři nesrovnalosti zjistili, manažer Braun nechce prozradit. Radnice po auditu okamžitě zastavila veškerý přísun peněz do BK-servisu.

Po vyschnutí penězotoku z městské kasy dluh logicky dál bobtnal. Částku 1,4 milionu korun na tento rok zastupitelé přiklepli Lokomotivě Trutnov, která z ní zaplatí dluhy hráčkám, Základní škole Komenského za pronájem haly, dopravcům a pronajímatelům bytů.

Městu žádná škoda nevznikla, basketbal by peníze tak jako tak dostal. Ty však výjimečně půjdou i na platy hráček a realizačnímu týmu, což radnice dosud nikdy neudělala. Z téměř půldruhého milionu korun to bude polovina.

„BK-servis nedostane od města ani korunu, veškeré finance půjdou přes Lokomotivu Trutnov, a to ve stejném rozsahu jako v předcházejících letech. Prvoligové mužstvo se vrátí pod Lokomotivu, která bude dál provozovat první ligu žen,“ potvrdil místostarosta Tomáš Hendrych (Volba pro město).

Právě on byl ještě před pár lety s firmou BK-servis spojen. Až do roku 2012 byl stejně jako šéf oddílu plavání v Lokomotivě Trutnov Tomáš Břeň jedním z jednatelů. Po jejich odchodu zůstal ve společnosti Braun sám.

Starosta: Jiné řešení tu není

Na Lokomotivu, která má status občanského sdružení, přechází soutěžní licence, hráčská práva a smlouvy, jež vlastnil BK-servis. Pokud by město prvoligový tým nepřevedlo, znamenal by to faktický konec nejvyšší soutěže v Trutnově. Pro záchranu basketbalového týmu zvedlo ruku 26 zastupitelů, ke koalici se přidali také někteří z opozice.

„Z několika těžkých a špatných řešení je toto asi nejlepší. Přeci jen se snažíme za velké peníze budovat dobré jméno Trutnova, pracuje se na tom dlouhodobě, a tento problém by ho mohl poškodit tak, že by stálo mnohem víc reputaci dlouhé roky napravovat,“ řekl opoziční zastupitel Martin Jiránek (Piráti).

Podle vedení města bylo převedení družstva pod občanské sdružení jedinou možností.

„Jednali jsme, pod koho tým převést. Nikoho jiného tady v tuto chvíli nevidíme. Jiné řešení tu není,“ zdůraznil starosta Ivan Adamec.

Lokomotivu s Karou Trutnov pojí osoba Vladimíra Smilnického, který je prezidentem ligového týmu a zároveň místopředsedou tělovýchovné jednoty.

Zastupitelka Iva Řezníčková (zvolená za KSČM) tak optimistická není. Podle ní je sice nový „správce“ ligového mužstva jistou zárukou větší transparentnosti v hospodaření, ale zároveň jej označuje za jednoho ze spoluviníků. Lokomotiva totiž až do loňského března společnost BK-servis vlastnila.

„Lokomotiva na tom má poloviční odpovědnost. Je proto otázkou, zda oni jsou ti praví, kdo by měl mít pod sebou prvoligový tým,“ prohlásila Řezníčková.

V ligovém týmu dojde k velkým změnám. Jak bude družstvo pro novou sezonu vypadat, zatím není jasné. Klub už do nového ročníku Ženské basketbalové ligy podal přihlášku.

Družstvo se musí vypořádat s odchodem generálního sponzora, trutnovské společnosti Kara. Podle Jana Brauna to ale se současnou situací nijak nesouvisí.

„Vedení firmy už dopředu avizovalo, že po jedenácti letech spolupráce s trutnovským basketbalem, která byla na výborné úrovni, odchází,“ potvrdil manažer.