Exředitel Zindulka se necítí provinile, škoda 20 tisíc korun se mu zdá úsměvná. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Exřediteli letiště hrozí dva roky. Účetnictví košer nebylo, přiznal

  • 1
Policie navrhla obžalovat bývalého ředitele hradeckého letiště Romana Zindulku. Hrozí mu až dvouleté vězení kvůli machinacím s naftou a dalším prohřeškům ve vedení městské firmy. Obvinění čelí sám.

Informace, kterou v polovině června přinesla jako první MF DNES, nyní potvrdila i policie a státní zástupce. Osmačtyřicetiletý Roman Zindulka řídil hradecké letiště od roku 2008.

"Zahájili jsme trestní stíhání," potvrdila nyní krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

"Bývalý předseda představenstva Leteckých služeb Hradec Králové je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů - porušení povinností při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění," říká mluvčí Ježková.

Roman Zindulka u Okresního soudu v Hradci Králové (21. 8. 2012)

Policie uzavřela vyšetřování a spis s návrhem na podání obžaloby odeslala na státní zastupitelství.

"Obviněný byl již pozván k výslechu. Přišel, ale vypovídat odmítl," uvedl pro server Týden.cz okresní státní zástupce Alexandr Pumprla.

Ten loni podal trestní oznámení, když se o katastrofálních výsledcích hospodaření městské společnosti dozvěděl z médií.

Účetnictví nebylo v pořádku, přiznává exředitel

Zindulka některá pochybení přiznává, ale zároveň odmítá, že by městskou společnost poškozoval úmyslně.

"Choval jsem se jako správný hospodář, chtěl jsem městu ušetřit peníze, ale dnes vím, že účetně to nebylo košer," přiznal bývalý šéf letiště.

Už má za sebou první soudní spor s městem, přesněji s Leteckými službami, které žaloval kvůli okamžité výpovědi.

Společnost musel ze dne na den opustit na podzim 2011 právě kvůli výsledkům auditu, který odhalil závažné chyby v hospodaření letiště.

Okresní soud před necelým měsícem rozhodl, že okamžité zrušení pracovního poměru sice bylo neplatné, ale že totéž platí o celé jeho pracovní smlouvě, takže na půlmilionový "zlatý padák" nemá vyhozený ředitel nárok (více čtěte zde).

"Dodnes se necítím, že bych něco špatného provedl. To odvolání pro mě byl obrovský šok, nikdo mi nikdy nic nevytkl a měsíc před odvoláním jsem dostal dokonce děkovný dopis od primátora," uvedl Zindulka.

Kontrolorům se nelíbil prodej nafty

Nejzávažnějším pochybením, které kontroloři na hradeckém letišti odhalili, byly podivné machinace s naftou.

Zindulka totiž nenechal naftu z tisícilitrové nádrže generátoru řádně zlikvidovat, ale rozhodl se ji prodávat zaměstnancům letiště či členům statutárních orgánů společnosti.

Jedním z těch, kdo na letišti do svých aut tankovali, byl i poslanec Pavel Staněk (ODS). Za naftu zaplatil, avšak až když zjistil, že se o hospodaření zajímali auditoři.

"Projednalo to i představenstvo, někteří členové tam také tankovali. Auditoři mi od začátku říkali, že je to sice na hraně, ale že se chovám jako dobrý hospodář. Že vyhazovat naftu a ještě platit její likvidaci je nesmysl," hájil se již dříve exředitel.

Kriminalisté prověřovali i ostatní členy vedení Leteckých služeb, ale nikoho kromě Zindulky neobvinili.

"Škoda je vyčíslena na 20 tisíc korun, což je trochu úsměvné," myslí si Zindulka. A hned připomíná, že se během vyšetřování nepotvrdila žádná zpronevěra ani zmanipulovaná výběrová řízení.

Na povrch ale vypluly chyby v účetnictví nebo třeba černý fond. "Například z tohoto fondu nakoupili zimní pneumatiky na auto, které společnost vůbec nevlastnila," upozornil státní zástupce.