Letos policisté evidují jen zlomek případů oproti loňsku, kdy z Krkonoš zmizelo 80 aut (ilustrační foto).

Letos policisté evidují jen zlomek případů oproti loňsku, kdy z Krkonoš zmizelo 80 aut (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Polské gangy zlodějů aut zmizely z Krkonoš. Řádí teď asi na Liberecku

  • 0
Policistům se podařilo vyhnat z hradeckého kraje organizované skupiny polských zlodějů aut, které několik let řádily hlavně u krkonošských skiareálů. Krádeží ubylo, gangy se nejspíš přesunuly do lyžařských středisek na Liberecku.

Policisté se v předchozích měsících zaměřili na organizované skupiny polských zlodějů aut, jež z Krkonoš ročně odvážely desítky vozů. Výsledky se dostavily rychle - policisté z Trutnovska v této zimní sezoně evidují v porovnání s předchozími lety jen zlomek ukradených nebo vykradených aut.

"Polští pachatelé mají v našem okrese na svědomí až devadesát procent krádeží. Víme to, protože jsme jich několik přímo zadrželi a navíc spousta ukradených aut se později našla právě v Polsku. Na úkor jiných činností jsme proto výrazně posílili kontroly poblíž hranic, aby si pachatelé jasně uvědomili, že naše auta už nemají kudy odvézt," uvedl šéf trutnovské kriminálky Petr Čížek.

Počet krádeží aut výrazně klesl

Policie má už na stole první výsledky a zdá se, že se jeden z velkých problémů regionu daří řešit. Zatímco za minulý rok evidovali na Trutnovsku 80 případů ukradených aut, od začátku letošní zimní sezony, kdy je zlodějů na horách zdaleka nejvíce, se na policejním seznamu objevilo jen pár hlášení.

"Během svátků jsme zaznamenali dokonce jen jedno ukradené vozidlo, šlo o Volkswagen Multivan v Peci pod Sněžkou. Počet krádeží oproti minulým letům opravdu výrazně klesl. Kromě oblastí u hranic teď namátkově kontrolujeme i auta poblíž lyžařských areálů. Věnujeme tomu velké úsilí a ten nelichotivý stav se nám konečně daří korigovat," potvrdil mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Policisté se zaměřili hlavně na silnice kolem Pomezních Bud a Královce, kde dříve stály hraniční přechody. "Je důležité, aby pachatelé viděli naši přítomnost. Oni si to potom rozmyslí," podotkl Čížek.

Nejsou to obyčejní zloději a nejspíš už operují jinde

Kriminalisté se zároveň snaží přijít na to, s kým vlastně mají tu čest. "Ve většině případů jde o lidi, kteří za sebou už mají nějakou trestnou minulost. Navíc musí mít určité dovednosti a prostředky, umějí překonávat zámky a další zabezpečení. Rozhodně nejde o běžné zloděje," upozornil kriminalista.

Kriminalisté si myslí, že se zloději aut pomalu přesouvají do Libereckého kraje, ve kterém policie dlouhodobě řeší stejný problém. Této možnosti nahrává i fakt, že zatímco o Vánocích byl na Trutnovsku klid, v lyžařských střediscích na Liberecku mizely v závěru roku lyže, střešní boxy, části vozů i celá auta a škody šly do milionů.

"Ty skupiny se skutečně přesouvají. Poté, co se německým kolegům podařilo vytlačit polské zloděje ze své země, přesunuli se k nám. Na stejném principu to funguje i tady. Pokud pachatelé uvidí, že vynakládáme velké úsilí, abychom jim v krádežích zabránili, je pochopitelné, že půjdou jinam. V tomto případě míří na Ostravsko nebo Liberecko," poznamenal Čížek.

Polské gangy jsou dobře organizované

Kriminalisté vysledovali, proč byli zloději aut dosud úspěšní - polské gangy jsou podle nich výjimečně dobře organizované.

"Každý ze skupiny zlodějů má svou úlohu. Jeden pachatel auto ukradne a odjede s ním sám nebo si na převoz najme někoho dalšího. Dále zde figuruje kupec, ten na voze pozmění identifikační znaky. Tím auto opět legalizuje a může ho dál prodat. Vůz také může putovat přes větší počet překupníků," popsal kriminalista Čížek.

V jiných případech skončí auto v servisu rozebrané na náhradní díly.

Trutnovští policisté se teď připravují na zatěžkávací zkoušku - zvládnout musí zbytek sezony. Největší nebezpečí krádeží totiž podle nich hrozí v únoru, kdy na hory přijedou tisíce turistů ze zahraničí. "Pachatelé na to reagují, výběr aut je mnohem větší," vysvětlil Ertner.

Policisté proto naléhají na samotné řidiče, i oni mohou do jisté míry ovlivnit, jestli ráno své auto před chatou najdou.

"Určitě je dobré využít všechny prostředky k zamykání volantů a řadicích pák. Lidé by měli parkovat na viditelných místech, která jsou osvětlená, nebo na hlídaném parkovišti. Nejhorší je, když řidič zaparkuje někde v Krkonoších v lese, vůz tam nechá třeba týden stát a bydlí někde na chalupě," poradil Ertner.