Součástky používali v jaroměřském železničním muzeu na opravy starých lokomotiv. Ilustrační snímek

Součástky používali v jaroměřském železničním muzeu na opravy starých lokomotiv. Ilustrační snímek | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Zloději ukradli z železničního muzea v Jaroměři součástky za milion

  • 10
Zřejmě ve výkupnách sběrných surovin skončilo až čtyři sta kilogramů součástek, které ukradli zloději v železničním muzeu v Jaroměři. Odcizením barevných kovů, mědi a bronzu vznikla muzeu škola za nejméně milion korun. Policie po pachatelích pátrá.

Ukradené sice nebyly přímo exponáty muzea, spolek však používal nepotřebné součástky k výměně. "Poskytovali jsme od nás třeba některé díly na opravy velkých poválečných lokomotiv, které tu nemáme, a výměnou jsme zase dostali něco my. Ostatní věci už jsme uskladnili tak, aby se nic dalšího neztratilo," uvedl jednatel Společnosti železniční Výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda.

Z areálu muzea na nádraží v Jaroměři zmizely v půlce ledna součástky na opravu parních lokomotiv, napáječe, pojišťovací ventily, různé kohouty, těsnící čočky a pás mosazného plechu. Na konci prosince tam zloději ukradli staré a nové měděné trubky.

Pokud zloději prodali kov do sběrny, mohli dostat možná padesát tisíc korun. Pro železniční nadšence mají však součástky mnohem vyšší cenu, protože nové výrobky se dají pořídit jen na zakázku. "Například napáječ se skládá ze čtyř částí, každá se musí namodelovat a jeden model přijde na dvě stě tisíc korun. K tomu se počítá i odlití a opracování," vysvětluje Škoda.

Vše, co jde zpeněžit, končí ve sběrnách

Krádeže barevných kovů se na Náchodsku opakují. Minulý týden zloději vybrali kovové zařízení za dvě stě tisíc korun v bývalé stáčírně minerálních vod v Náchodě Bělovsi. "Vše, co jde zpeněžit, končí ve sběrnách. Většinou to není dílem jednoho pachatele," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Železniční muzeum s třiceti dobrovolníky se stará o osm parních lokomotiv, motorové lokomotivy, železniční nákladní i osobní vozy. Do příštího roku tu chtějí zprovoznit parní lokomotivu z roku 1873 Conrad Vorlauf, na její obnově už muzeum pracuje patnáct let. Nyní nechávají opravit kotel lokomotivy z roku 1908 u firmy v Kolíně.

Muzeum taky získalo parní stroj z původní čerpací stanice na vodu z roku 1900. Voda se přečerpávala ze soutoku Labe a Metuje až na jaroměřské nádraží, kde se plnila do nádrží lokomotiv.