Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zloději v kempech se nezastaví před ničím, okrádají i spící rekreanty

  • 4
Nejenom, že v posledních týdnech v Královéhradeckém kraji raketově stoupá počet krádeží v kempech, ale přibývá i případů, kdy zloději okrádají rekreanty, kteří právě spí. Nejvíce případů je z Jičínska a Náchodska. Na kempy často útočí organizované skupinky.

Zloději stále více spoléhají na to, že rekreanti, když spí, nemají možnost své stany zabezpečit. Příkladem je nedávné řádění zlodějů v kempu v Pecce na Jičínsku. Za jednu noc tam vykradli dva stany, jednu chatku a spící rekreanty obrali o peníze, mobilní telefony, fotoaparát a další věci. Celková škoda přesáhla 70 tisíc korun.

„Největší zájem mají o hotovost. Krade se ale i elektronika, zkrátka vše, co lze snadno a rychle zpeněžit. Platební karty i doklady většinou nechávají na místě,“ řekla mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

Noční krádeže hlásí i lidé v kempu v Milovicích na Hořicku. Tam zloděj zaměřil svoji pozornost na neuzamčený karavan, odkud vzal peněženku s hotovostí téměř 12 tisíc korun.

„Okrádání spících rekreantů v kempech je velký problém. Zvláště v těchto horkých dnech. Když spí v chatkách nebo v karavanech, nechávají otevřená okna, někdy i dveře, aby mohli v noci větrat. Co se týče stanů, je to podobné s tím rozdílem, že z vnitřní strany stan nelze zabezpečit. A toho zloději využívají. Také proto máme hlášeno tolik nočních krádeží,“ řekla Klečalová.

Její slova potvrzuje Jan Holzknecht z Královéhradecka, který každé léto jezdí na dovolenou s rodinou kempovat po Česku i do zahraničí. „Naštěstí nás ještě nikdy nikdo neokradl, ale je pravda, že věci spících rekreantů jsou pro zloděje snadnou kořistí. Stan zevnitř totiž nezamknete. Proto nenechávám cennosti ve stanu bez dozoru a když spím, mám ledvinku s penězi a mobilem pod hlavou,“ uvedl čtyřiatřicetiletý muž.

Policie eviduje desítky krádeží, ale je jich mnohem víc

Policisté v Královéhradeckém kraji od začátku prázdnin vědí o nejméně čtyřiceti krádežích v kempech. Ve skutečnosti jich je mnohem více, protože o celé řadě případů se policie vůbec nedozví, lidé je nenahlásí.

Dopadení pachatelů se totiž rovná malému zázraku a šance na vrácení ukradených věcí je mizivá. Zloději po útoku na kemp rychle zmizí, okradení rekreanti zjistí škody až s několikahodinovým odstupem a policie se dostane k případu ještě později.

Nejvíce případů je na Jičínsku a Náchodsku. Oba regiony jsou turisticky velmi atraktivní a je tam hodně kempů.

U České Skalice na břehu přehradní nádrže Rozkoš je největší autokemp v kraji, který pojme tři a půl tisíce lidí.

„Oznámení o krádežích z kempů evidujeme na Náchodsku za letní sezonu vždy přibližně dvě desítky. Bohužel jen malý počet z nich se podaří objasnit,“ potvrdila mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Výjimkou je případ krádeží věcí z rekreačních chatek právě v Autokempinku Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zloději tam v květnu ukradli dva fotoaparáty, notebook a sportovní boty. O necelý měsíc později policisté zadrželi dva mladíky z Náchodska, kteří se přiznali nejen ke krádeži v kempu, ale i k dalším v chalupách na Náchodsku. „Za přečiny krádeží a porušování domovní svobody jim hrozí až dva roky vězení,“ dodala Prachařová.

Organizované skupiny zlodějů

V kempech v kraji často útočí organizované skupiny, které jsou schopné za několik minut zvládnout více stanů, karavanů nebo chatek.

Tak tomu bylo nedávno v jednom ze tří kempů kolem jinolických rybníků v Českém ráji na Jičínsku. V areálu chatového tábora zloději nejprve vykradli stánek s občerstvením, vnikli i do volně přístupného obytného vozu, do dvou stanů v zadní části tábora a vykradli i jednu z chatek. Celková škoda je téměř 60 tisíc korun.

„Žádnou sérii vykradených stanů nebo aut jsme letos neměli, zatím se nám to vyhýbá. Čtyřiadvacet hodin totiž kemp hlídáme. Ostrahu si zajišťujeme vlastními silami a funguje to. Procházíme kemp, kontrolujeme i přístupovou cestu. Největší riziko je od pátku do neděle mezi třetí až pátou hodinou ranní, to si dáváme obzvlášť velký pozor,“ řekl Tomáš Hůla z Autocampu Jinolice, který má kapacitu asi jeden tisíc lidí.

Jiné kempy spolupracují s policií, která v létě v okolí některých rekreačních zařízení posiluje hlídky. Na zloděje to však má jen malý vliv. Policisté a provozovatelé kempů proto doporučují ukládat cenné věci do trezoru na recepcích a pokud chybí, tak cennosti nosit neustále u sebe nebo alespoň zamykat do auta.