Původní pískovcové obrubníky dělníci polámali, teď leží v areálu bývalé Tiby Zálabí. | foto: Tomáš Plecháč

Místo šetrného vyjmutí bagry. Zničené obrubníky si odkupte, žádá město

  • 1
Dvůr Králové nad Labem přišel z nezvyklým požadavkem. Chce, aby Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje odkoupila část z tisícovky původních obrubníků, které silničáři zničili při rekonstrukci krajské vozovky na Benešově nábřeží a ve Štefánikově ulici.

Oprava krajské silnice stála 50 milionů korun. Práce ještě ani neskončily a královédvorská radnice přišla s první reklamací. Těžko vydýchává, že silničáři ze země ve dvoukilometrovém úseku vytrhali pískovcové obrubníky a nahradili je levnějšími prefabrikáty z betonu.

S tím, že stavaři z úsporných důvodů nahradili původní obruby méně kvalitními, se radnice musela smířit. „Byli jsme postaveni před hotovou věc. Buď rekonstrukce s betonovými obrubníky, nebo žádná,“ uvedl dvorský starosta Jan Jarolím (ANO).

Jak investor s majetkem města naložil, už ale radnice přejít nehodlá. Místo šetrného vyjmutí a vyskládání na palety totiž dělníci obrubníky vybagrovali, odvezli v náklaďácích a provizorně složili na hromadu v areálu bývalé Tiby Zálabí.

Dvorští zastupitelé proto schválili usnesení, které pověřuje starostu jednat se Správou a údržbou silnic (SÚS) o odkoupení obrub. Společnost, která krajské silnice spravuje, podle radnice nedodržela postup podle projektu. Město poničené obrubníky od silničářů odmítá převzít.

V areálu bývalé textilky se povalují metráky kvádrů a zanedlouho přibudou další. Kraj příští rok plánuje ve Dvoře Králové rekonstrukci Heydukovy ulice. I tam počítá, že původní obrubníky nahradí betonovými.

„Budeme městem, které bude mít uloženo nejvíce pískovcových obrub na světě. Na nábřeží byly více než sto let, vydržely povodně, ale teď jsou rozlomené a nedá se s nimi nic dělat,“ glosuje situaci zastupitel Nasik Kiriakovský (Východočeši), který „vzpouru“ proti silničářům inicioval.

Pískovcové kvádry měly původně zůstat

Kvalitní pískovcové kvádry jsou přitom těžko k dostání a tomu odpovídá i jejich cena. Prodávají se za tisíce korun. Jejich životnost je několikanásobně delší než betonových obrubníků, které vydrží jen 10 až 15 let. Hodnota pískovcového „pokladu“, uloženého v bývalé textilce, tak jde do milionů korun.

„Jejich historická hodnota je nevyčíslitelná. Obrubníky byly po mnoho generací hmatatelnou připomínkou historie, kterou město prošlo,“ dodává Kiriakovský.

Dva metry dlouhé pískovcové kvádry silničáři nahradili betonovými, přestože se původně zavázali, že stávající obrubníky pouze přeloží. Dokládá to zápis z první porady pracovního výboru při tvorbě projektové dokumentace z loňského srpna. Investor přesto později rozhodl o změně materiálu.

Očekávám výzvu k jednání, říká ředitel firmy

Ředitel SÚS Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs zatím nechce spor příliš komentovat.

„Situace kolem obrubníků je po zasedání zastupitelstva poměrně vyhrocená. Na jednání zaznělo několik nepravdivých nebo polopravdivých informací. Očekávám od vedení města výzvu k jednání. Naše názory a postoje v této věci budu prezentovat nejdříve tam,“ řekl.

Pokud krajská organizace odmítne obrubníky odkoupit, dvorská radnice bude muset vymyslet, kde cenný stavební materiál uskladní a jak ho zajistí před zloději.

„Ideální by bylo, kdybychom pro ně měli nějaké využití, abychom je pouze neskladovali,“ říká starosta Jan Jarolím. Pískovcové obrubníky může radnice použít třeba při rekonstrukcích komunikací v historickém centru města.