Turistická trasa v dole Bohumír (29. 5. 2015)

Turistická trasa v dole Bohumír (29. 5. 2015) | foto: Lukáš Urban

Důl Bohumír po padesáti letech znovu otevřel, horníky nahradili turisté

  • 1
Jívka na Trutnovsku má nový magnet pro výletníky, po 50 letech se znovu otevřel důl Bohumír. Ve štolách, kde se od 19. století těžila měděná ruda, vznikla prohlídková trasa. Návštěvníci ji absolvují s přilbou a rozsvícenou čelovkou.

Za dva roky vznikla v areálu firmy Gemec - Union 300 metrů dlouhá prohlídková trasa s kulisami navozujícími dobu, kdy se tu dobývala měděná ruda. Turistická sezona potrvá kvůli ochraně netopýrů pouze čtyři měsíce.

Trasa vede dědičnou štolou, kterou vozíky dopravovaly vytěženou rudu na povrch.

„Prohlídka trvá asi hodinu. Zájemci uvidí dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které jsme zde našli,“ popisuje Jaroslav Votoček, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Důl Jan Šverma, která projekt zrealizovala.

Na několika místech je dobře vidět rudná žíla, dřinu horníků demonstruje šest figurín při práci. Někdejší strojovnu doplní během následujících týdnů obří exponát. „Máme připravené místo pro těžní stroj, váží sedm tun, takže jsme ho tam ještě nestihli dát,“ naznačuje Votoček.

Důl Bohumír v Jívce

  • 1853 - začátek průzkumů a těžby v Dolních Vernéřovicích 
  • 1895 - ukončení prací 
  • 1919 - 1920 - znovuotevření a přefárání dolu Bohumír 
  • 1949 - 1958 - těžbu a průzkum měděných rud provádějí Rudné doly Jeseník 
  • 1965 - likvidace dolu 
  • 2015 - otevření prohlídkové trasy

Zdatnější jedince čeká výstup po žebříku

Horizontální úsek měří 250 metrů, po pohodlné cestě jej zvládnou i vozíčkáři. Pak trasa stoupá úpadnicí do nově vyražené šachtice. Fyzicky zdatnější jedinci odsud mohou vylézt na povrch po pěti dřevěných žebřících. Kdo nechce absolvovat čtrnáctimetrový kolmý výstup, může se stejnou cestou vrátit zpět ke vstupnímu portálu. 

Každý návštěvník před vstupem do dolu vyfasuje přilbu s čelovkou a ochranný plášť. Pro lepší orientaci jsou na několika místech trasy zářivky. 

Zpřístupnění štoly v Jívce stálo přes pět milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace z Evropské unie. Experti obnovili původní dřevěnou výztuž, některé části museli vybetonovat.

Po otevření hornického skanzenu v Žacléři v roce 2012 se hornickým nadšencům ze společnosti Důl Jan Šverma podařilo dokončit další projekt, o kterém dlouhou dobu snili.

„Je úžasné, že naše generace má možnost doly nejen zavírat, ale také je znovu otevírat pro veřejnost,“ poznamenává ředitel sdružení Karel Novotný.

V budoucnu by chtěli návštěvníky pustit do dalšího patra podzemního labyrintu, plánují zpřístupnit opět zhruba 300 metrů dlouhou štolu. Nejdřív však společnost musí na druhou etapu projektu získat peníze z evropských fondů.

Vstup do dolu

  • Dospělí za vstup zaplatí 120 korun, děti a senioři 70. Organizované skupiny od 20 osob mají dvacetikorunovou slevu na každou vstupenku. 
  • Vstup do dolu se nachází mezi správní budovou a hlavní výrobní halou v areálu firmy Gemec-Union.

Trasa by měla oživit turismus v regionu

Kvůli netopýrům Bohumír je po dolu Kovárna u Pece pod Sněžkou dalším místem na Trutnovsku, kde lidé mohou navštívit historické důlní dílo. Prohlídková trasa by měla výrazněji oživit cestovní ruch v Jívce, který je v současnosti na rozdíl od nedalekého Adršpachu s proslulým skalním městem minimální.

„Doufám, že zájem veřejnosti bude co nejvyšší, protože vznikl turistický cíl, který rozhodně stojí za návštěvu,“ přeje si starosta Jívky Jiří Gangur.

Štola bude pro veřejnost kvůli ochraně netopýrů, kteří zde mají zimoviště, otevřená pouze čtyři měsíce v roce, od června do konce září. Prohlídky s průvodcem se konají čtyřikrát denně. Vždy od 9, 11, 13 a 15 hodin. V podzemí je stálá teplota okolo 10 stupňů. 

Od roku 1965 probíhala postupná likvidace dolu, horníci vyvezli použitelné zařízení a podzemí po úroveň čtvrtého patra zatopili.