Osináci jsou noční zvířata a sdílejí expozici s talapoiny severními, takže se neruší.

Osináci jsou noční zvířata a sdílejí expozici s talapoiny severními, takže se neruší. | foto: Zoo Dvůr Králové, Kristýna Korecová

Zepředu krysa, zezadu dikobraz. Dvorská zoo poprvé odchovala osináka

  • 1
Zoo Dvůr Králové se podařilo jako první zahradě v Česku a na Slovensku odchovat hlodavce osináky africké. Vzhledem připomínají zepředu krysu, zezadu spíš dikobraza. K tomu mají ocas s dutými ostny, kterými dokážou chřestit podobně jako chřestýš.

Ošetřovatelé před časem vytvořili nový pár ze samce původem z Německa a ze samice z Polska. Obě zvířata vpustili do nové expozice ke kočkodanům talapoinům severním.

Oba druhy se vzájemně neruší, osinák je noční zvíře a talapoini využívají prostor ve dne. Obě zvířata se ve svém původním prostředí potkávají i v Africe.

„Osináci se ze začátku vzájemně dobře sžili a sdíleli společně doupě. K porodu ale nedocházelo, proto jsme začali přemýšlet, zda by nebylo lepší je na nějakou dobu chovat odděleně. S úspěšným chovem, který by končil odchovem mláděte, totiž není moc zkušeností. Než jsme se však odhodlali ke změnám, mládě bylo na světě,“ sdělil zoolog Michal Podhrázský.

Tělo růžovo-černého hlodavce zatím pokrývají měkké bodliny, které v dospělosti ztvrdnou. Osináci jsou blízkými příbuznými dikobrazů. Na rozdíl od nich však mají štíhlejší tělo, obývají převážně tropické lesy, velmi dobře umějí šplhat a skákat po stromech.

Mají také odlišný jídelníček. „Dávají přednost plodům před tvrdšími kořínky nebo stonky rostlin,“ dodal vedoucí komunikace dvorské zoo Jan Stejskal.

Osinák tráví dny pod kořeny stromů nebo ve skalních rozsedlinách, v noci se vydává hledat potravu.