Samice nosorožce dvourohého Eliška se v Zoo Dvůr Králové narodila v září 2012.

Samice nosorožce dvourohého Eliška se v Zoo Dvůr Králové narodila v září 2012. | foto: Zoo Dvůr Králové

Dvorská zoo pošle do Afriky dalšího nosorožce. Eliška se vrátí domů

  • 6
Královédvorská zoo se chystá vrátit do Afriky dalšího vzácného nosorožce. Samice nosorožce dvourohého Eliška se přestěhuje do tanzanského národního parku Mkomazi. Na její transport naplánovaný na příští rok může přispět i veřejnost. Večeře s legendárním ochráncem přírody bude stát 15 až 25 tisíc korun.

Na tom, že Zoo Dvůr Králové věnuje samici vzácného nosorožce záchranné stanici pro nosorožce v tanzanském národním parku Mkomazi, se dohodl ředitel zoo Přemysl Rabas s ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem.

Chov a záchrana nosorožců

Zoo Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých (černých) v zajetí. Dosud se jich v zahradě narodilo 39. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci.

Zoo do tanzanské rezervace Mkomazi poslala už v roce 2009 tři nosorožce dvourohé, ve stejném roce odletěli do keňské rezervace Ol Pejeta také čtyři nosorožci severní bílí (tehdy osmatřicetiletý samec Súdán, devětadvacetiletý samec Suni, dvacetiletá samice Nájin a devítiletá Fata).

„Samička Eliška se vrátí do oblasti, odkud před desítkami let Josef Vágner přivezl její předky. Na stejné místo Zoo Dvůr Králové převezla tři nosorožce už v roce 2009,“ připomněl Jan Stejskal, koordinátor projektu In situ - návrat zvířat do přírody.

Samice patří ke kriticky ohroženému východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, neboli černého. Její předky dovezl zakladatel dvorského safari v roce 1971 do tehdejšího Československa z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi.

„To znamená, že se Eliška vrátí do své domoviny,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas. Tři nosorožci

„Nosorožcům, kteří do Mkomazi přišli v roce 2009, se daří velice dobře. Samice Deborah před třemi lety dokonce porodila samičku Hillu,“ vzkázal Tony Fitzjohn, jenž vede nosorožčí stanici v Mkomazi, což je rozsáhlá oblast divoké přírody na severu Tanzanie u hranic s Keňou.

„Jsme velice rádi, že Eliška - až dosáhne dostatečného věku pro cestování - poputuje k nám,“ dodala Lucy Fitzjohnová, která s vedením rezervace svému manželovi pomáhá. „Pomáhat při ochraně divoké přírody je tím nejušlechtilejším úkolem zoologických zahrad. Dvůr Králové v této oblasti dosahuje skvělých výsledků,“ dodala.

Na transport Elišky přispějí zájemci o večeři

Eliška do Mkomazi pojede pravděpodobně na podzim 2015. Na její transport mohou přispět i zájemci, kteří se zúčastní exkluzivní sponzorské večeře (více v boxu).

Večeře s Tony Fitzjohnem

Fundraisingová večeře se uskuteční 19. září v Praze. Předpokládaný příspěvek, který bude celý věnován na přepravu Elišky do Mkomazi, se bude pohybovat mezi 15 až 25 tisíci korun na osobu.

Tony Fitzjohn vede v národním parku Mkomazi v Tanzanii nosorožčí stanici.

Případní zájemci se mohou do 29. srpna ozvat na e-mail: jan.stejskal@zoodk.cz, případně na telefon +420 608 009 072. Počet míst je striktně omezen.

Číslo konta WILDLIFE je 264350610/0300.

Hostem nebude nikdo jiný než Tony Fitzjohn, jenž před lety společně s Georgem Adamsonem vracel lvy do volné přírody. Fitzjohn přiletí na pozvání zoo v druhé polovině září a 21. září se zúčastní také spálení nosorožčí rohoviny.

Devětašedesátiletý Brit má za sebou víc než 40 let úspěšného navracení zvířat do volné přírody. Získal Řád britského impéria a jeho životní příběh se společně s osudem George Adamsona stal hlavním námětem pro film Strážce lvů z roku 1999.

Zahrada ve Dvoře založila konto WILDLIFE, z něhož chce financovat své ochranářské projekty.

„Naším cílem je zvířata do Afriky nejen vracet, ale pomáhat je chránit i přímo v rezervacích, kam je posíláme, případně pomáhat se vzděláváním a osvětou obyvatel, kteří v blízkosti rezervací žijí, anebo mají zásadní vliv na přežití zvířat ve volné přírodě,“ uvedl ředitel zoo.

Národní park Mkomazi je spravován vládní organizací Tanzanian National Parks, která úzce spolupracuje s Tonym Fitzjohnem a nadací George Adamson Wildlife Preservation Trust, která ho podporuje. Nosorožci jsou chováni v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že nosorožčí populace v Africe jsou pod obrovským tlakem. Národní park Mkomazi však dosáhl při ochraně nosorožců vynikajících výsledků a je výborně chráněn. Proto jsme přesvědčeni, že právě v Mkomazi je velká šance na vytvoření nové životaschopné populace v Tanzanii,“ vysvětlil Rabas.