Do Afriky zamíří další nosorožec ze Dvora, Elišku převezou v červnu

  • 1
Královédvorská zoo vrátí do Afriky dalšího nosorožce dvourohého. Do národního parku Mkomazi v Tanzánii přesune na konci června samici Elišku, která se v zoo narodila v září 2012. Zvíře se vrátí do oblasti, odkud v minulosti zoo získala nosorožce do svého chovu.

Na přesunu samice Elišky, která patří ke kriticky ohroženému východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, se zahrada dohodla s ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem už před dvěma lety (o dohodě jsme psali zde). Peníze na transport se zahradě podařilo částečně získat od soukromých dárců. Lidé se s Eliškou loučili již loni v září (více zde), ale transport se podařilo naplánovat až na poslední dekádu června.

„Eliška se vrátí do oblasti, odkud před desítkami let bývalý ředitel ZOO Dvůr Králové Josef Vágner přivezl její předky,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

„Vše bude ještě záležet na přesné dostupnosti našich letadel a personálu. V ideálním případě bychom se s Eliškou na cestu rádi vydali na konci června, a to na trase Lipsko – Kilimandžáro,“ uvedl Tomáš Zdražil ze společnosti DHL, která přepravu zrealizuje.

Rabas také prozradil, že přeprava tak velkého zvířete do Afriky by normálně stála okolo 750 tisíc korun, avšak DHL zvíře převeze za výrazně nižší cenu.

V týmu společnosti jsou zkušení odborníci, kteří se podíleli například na přepravě tří nosorožců z anglického parku Port Lympne do stejné tanzanské rezervace v roce 2012. O tři roky dříve do Mkomazi převezla tři nosorožce také dvorská zoo.

„Samice Deborah, která přicestovala ze Dvora, už v Tanzanii porodila dvě mláďata, obě samičky. Jsem velice rád, že Eliška poputuje právě k nám. Je to jako bychom dostali 700 kilo zlata,“ řekl Tony Fitzjohn, který za spolupráci s dvorskou zahradou převzal v Praze cenu Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu a přínos veřejnosti.

Dodal, že to pomůže posílit jednu z pouhých tří populací nosorožců, které dnes v Tanzanii jsou.

Spolu s Eliškou věnuje ZOO Dvůr Králové parku Mkomazi také částku 10 tisíc dolarů, které se zahradě podařilo nashromáždit na kontu Wildlife na převoz zvířete. Peníze pomohou zajistit chod rezervace a bezpečí zvířat.

„Naším cílem je zvířata do Afriky nejen vracet, ale pomáhat je chránit i přímo v rezervacích, kam je posíláme, případně pomáhat se vzděláváním a osvětou obyvatel, kteří v blízkosti rezervací žijí, anebo mají zásadní vliv na přežití zvířat ve volné přírodě,“ dodal ředitel zoo Přemysl Rabas.

ZOO Dvůr Králové patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců dvourohých na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 41 a další samice jsou březí. Kromě trojice nosorožců dvourohých vrátila zoo v roce 2009 do Afriky také čtyři nosorožce severní bílé, kteří odletěli do keňské rezervace Ol Pejeta (více zde).

Předci dvorského chovu nosorožců pocházejí z keňského parku Tsavo, který s rezervací Mkomazi sousedí. Národní park Mkomazi leží na severu Tanzanie a spravuje ho vládní organizace Tanzanian National Parks. Nosorožci žijí v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území.

Další mláďata nosorožců narozená ve dvorské zoo by v budoucnu ale mohla putovat jinam, a to do Rwandy.

,