Mláďata gepardů jsou hitem nové sezony ve Dvoře Králové (15. 5. 2015).

Mláďata gepardů jsou hitem nové sezony ve Dvoře Králové (15. 5. 2015). | foto: Jana Myslivečková, ZOO Dvůr Králové

Dvorská zoo je zpět v evropské asociaci, v létě získá vzácné primáty

  • 5
Zoo ve Dvoře Králové se po pěti letech vrátila do evropské asociace EAZA. Otevírají se jí tím možnosti nových chovů vzácných zvířat. Se vstupem do evropských struktur roste i šance na chov goril.

Když zoo ve Dvoře Králové přesně před pěti lety na rozkaz bývalé ředitelky dobrovolně vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), sama si zabouchla dveře například před možností získat chovnou skupinu goril, ale i jiných zvířecích unikátů (více čtěte zde).

Nyní se největší turistický magnet Královéhradeckého kraje do prestižní organizace vrací a ke comebacku dostane i pořádný bonus. „Výsledkem našeho návratu bude ještě v létě příchod velmi vzácných primátů drillů, kteří vypadají trochu jako šamani. Po zahradách se většinou vidí méně unikátní skupiny mandrill,“ říká ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Se znovupřijetím zahrady do asociace EAZA výrazně povýšily naděje i na zisk chovné skupiny goril. Ve zbrusu novém pavilonu za 23 milionů korun žije pouze neplodný samec Tadao, což by se prý mělo brzy změnit.

„Po našem vystoupení byla snaha odříznout nás od všech evropských chovných programů, což mělo za následek, že jsme roky marně sháněli právě gorily. Ale budeme je mít, a to poměrně briskně,“ zdůrazňuje předseda představenstva zoo Marian Slodičák.

Zoo bude pod přísnější kontrolou

Dalším důkazem, že Dvůr je definitivně zpět v Evropě, je desetičlenná smečka lvů z Nizozemska a Anglie, která se zabydluje v nejočekávanější novince letošní sezony - prvním českém lvím safari (více o lvech čtěte zde).

„Nyní je necháme několik dnů v klidu, ale ještě v červnu k nim zkušebně pustíme auta s prvními návštěvníky,“ plánuje Rabas, jenž by si chtěl splnit sen a po třinácti letech do Dvora vrátit i chov hrochů: „Ano, ten pavilon bychom chtěli už od příštího roku,“ potvrzuje.

Přání vrátit se zpět zahrada poprvé vyslovila loni na jaře (více čtěte zde). „Byl to dlouhodobý proces, připravovali jsme balíček různých dokumentů, případných členů se hlásilo víc a navíc nás navštívila i komise, jež měla drobné technické poznámky, takže to nějakou dobu trvalo. Naše členství je zatím sice jen čekatelské, ale máme práva plnoprávného člena,“ zdůrazňuje ředitel.

„Ze začátku zřejmě budeme pod nějakou přísnější kontrolou, ale to se dalo očekávat a není na tom nic špatného,“ uvádí místopředseda správní rady a současně náměstek hejtmana Otakar Ruml.

„Návratem do EAZA jsme splnili zadání kraje, nic víc,“ lakonicky prohlašuje Slodičák, jemuž stále vadí okolnosti, za kterých zoo v roce 2010 asociaci opustila. „Zažil jsem způsob jednání, který se vymykal mým představám o slušném chování,“ popisuje předseda představenstva, jenž je přesvědčen, že celý problém spustil transport nosorožců bílých do Keni v roce 2009.

Návrat i do světové asociace?

Slodičák však přiznává, že comeback do EAZA má více pozitiv. „Mělo by dojít k rozvolnění negativních stanovisek v našich chovných programech. Kývli jsme na to, že naše zvířata budeme v podstatě zadarmo rozdávat podle pokynů a předpokládám, že bychom i my mohli získat potřebná zvířata do našich chovných skupin.“

Před třemi lety potkala dvorskou zahradu i jiná nepříjemnost, když ji ze svých řad vyloučila i světová asociace (WAZA), údajně kvůli porušování etického kodexu při práci se zvířaty. Není však jednoznačné, zda zoo bude usilovat o návrat. „Není to věc, která by nás lákala,“ říká Rabas.

„Budeme o tom mluvit na nejbližší správní radě. Z chovatelského hlediska to opravdu není tak důležité, ale návratu do WAZA na druhou stranu nebude nic bránit,“ dodává Ruml.