Samice nosorožce Eliška (23.6.2016).

Samice nosorožce Eliška (23.6.2016). | foto: Archiv zoo ve Dvoře Králové

Elišku naloží boeing, aklimatizace nosorožce v Tanzanii zabere měsíce

  • 1
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové pošle do Afriky osmého nosorožce ve své historii. Samici Elišku na trase Dvůr Králové - Lipsko - Kilimandžáro doprovodí zvláštní tým odborníků. Aklimatizace zvířete v Tanzanii zabere měsíce.

Zanedlouho čtyřletá samice nosorožce dvourohého Eliška zůstane v královédvorské zoologické zahradě už jen do neděle. Na konci týdne se vypraví na sedm tisíc kilometrů dlouhou cestu do Afriky s cílem v tanzanském národním parku Mkomazi, kam už zoo v roce 2009 poslala tři jedince tohoto kriticky ohroženého druhu. Let zaplatí dopravní společnost DHL.

Ošetřovatelé připravovali zvíře na transport několik měsíců.

„Eliščin odjezd je pro naši zoo hořkosladkou událostí. Je nám líto, že se loučíme s jedním z našich milovaných zvířat, ale máme velkou radost, že jsme mohli přispět k tomuto důležitému projektu a s nadšením očekáváme, jak se přizpůsobí svému novému prostředí,“ říká ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Náročný transport začne v neděli ráno. Ošetřovatelé nosorožce naženou do přepravního boxu a povezou ho na letiště do Lipska. Tam si zvíře převezme společnost DHL. Eliška poletí speciálně upraveným boeingem B 757 pro přepravu zvířat na letiště Kilimandžáro v Tanzanii.

„Samotný let zabere osm až devět hodin,“ přibližuje manažer DHL Tomáš Zdražil. Transportní bedna je dlouhá 3,2 metru, z obou stran je zabezpečená vysouvacími tyčemi.

Boeing poveze náklad vážící dohromady sedm tun

Na převozu spolupracuje 40 přepravních specialistů z pěti zemí, na palubě bude kromě 900 kilogramů vážícího zvířete také pět kontejnerů se zásobami potravy a vody. Boeing poveze náklad dohromady vážící sedm tun.

Posádku a doprovod bude tvořit 15 osob. Po celou dobu bude Elišku doprovázet zvláštní tým včetně vyhlášeného veterináře Petera Morkela, jenž se specializuje na nosorožce dvourohé.

S nosorožcem se do Afriky vydá také dvorský zoolog Jiří Hrubý. „Eliška dostane den před odletem běžnou krmnou dávku. V případě potřeby jí v letadle poskytneme seno a zeleninu. Vzhledem k velmi krátké době letu není krmení tak důležité. Další dávku dostane až v Africe,“ vysvětluje Hrubý.

Z letiště zvíře převeze nákladní automobil do ostře střežené rezervace v národním parku Mkomazi, kterou vede světoznámý ochranář Tony Fitzjohn. Cesta zabere dalších osm hodin. S aklimatizací Elišce v novém prostředí pomůže dvorský zoolog. V Tanzanii stráví dva týdny.

„Eliška bude nejprve několik týdnů v menším zařízení pod dohledem veterinářů. Postupně se jí bude zvětšovat prostor a bude se seznamovat s ostatními zvířaty, která v rezervaci žijí,“ popisuje Jiří Hrubý.

Aklimatizační proces zabere několik měsíců. Do jednoho až dvou let bude Eliška schopná mít sama potomky.

Kromě nosorožce zoo pošle do Mkomazi také sto tisíc dolarů z konta Wildlife určeného pro shromažďování peněz od donátorů na africké projekty.

„Můžeme si to dovolit díky tomu, že společnost DHL převoz Elišky věnuje zoologické zahradě zadarmo. Peníze pošleme Tonymu Fitzjohnovi na posílení bezpečnostních opatření v záchranné stanici,“ prozrazuje vedoucí mezinárodních projektů v zoo Jan Stejskal.

Náklady zahrady na převoz budou takřka zanedbatelné, přesáhnou 50 tisíc korun. DHL v minulosti už transportovala nosorožce z Velké Británie do Tanzanie, dvojici vzácných sumaterských tygrů z Austrálie a USA do Londýna. V roce 2013 převezla dvě pandy z Číny do belgické rezervace.

Eliška trénovala několik měsíců

Návrat nosorožčí samice do Afriky dvorská zahrada připravovala několik měsíců. Eliška podstoupila speciální „trénink“. Před časem ji ošetřovatelé učili zvykat si na průchod úzkým koridorem do výběhu s falešnou bednou. Po dalším měsíci do výběhu dali tréninkový přepravní box.

„Eliška je výjimečná svou povahou. Je to velice klidné a uvolněné zvíře, spolupracuje s námi a transport nám tím výrazně usnadňuje. Nedělá ji sebemenší problém zajít do přepravní bedny, mělo by to proběhnout hladce,“ podotýká Hrubý.

Podle něj je při nakládání zvířete důležitý hlavně klid, aby zvíře nezačalo panikařit. Pak by bylo velice obtížné s ním manipulovat.

Cvičnou bednu ve čtvrtek ve výběhu nahradila skutečná, v níž Eliška v neděli opustí rodnou zoo. Přestože přepravní box měří na délku jen něco málo přes tři metry, pojme i dospělého nosorožce. Málo místa je v ní úmyslně, aby se zvíře známé extrémní dynamikou nemohlo za letu otáčet a nebo se rozeběhnout.

Eliška se ve Dvoře Králové narodila v roce 2012. V Tanzanii posílí jednu ze tří populací tohoto kriticky ohroženého druhu. Východní poddruh nosorožce dvourohého patří k nejohroženějším savcům na planetě. Jejich počty decimují pytláci kvůli obchodu s rohovinou. Podle odhadů odborníků zbývá na celém světě posledních 800 jedinců.

Eliška je osmým nosorožcem, kterého zahrada pošle do Afriky. Zatím poslední přesun byl v roce 2009. Tehdy zoo nejprve vypravila do Tanzanie tři nosorožce dvourohé, na konci téhož roku poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři extrémně ohrožené nosorožce tuponosé severní. Samice Deborah v Mkomazi už porodila dvě mláďata.

Prvních deset nosorožců dvourohých přivezl z Afriky do dvorské zoo někdejší ředitel Josef Vágner v roce 1971. Od té doby se ve Dvoře Králové narodilo 43 jedinců, poslední dva samci v červnu.