Zřícená lanovka nebyla postavena načerno, zjistili inspektoři

  • 158
Nákladní lanovka u Špindlerova Mlýna, jejíž pád ze srázu v pátek večer nepřežil osmatřicetiletý muž a jeho rodina se vážně zranila, je stará 34 let. Stavební úřad na ni sice kdysi vydal povolení, přesto v evidenci Drážního úřadu nebyla. Policie případ vyšetřuje pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví.

Vyšetřování tragického pádu lanovky v horské osadě Přední Labská nedaleko Špindlerova Mlýna stále pokračuje.

Policie vyslýchá majitele chaty Bumbálka, který lanovku v pátek večer obsluhoval, a jakmile to bude možné, vyslechne i zraněné ženy a děti, které skončily s vážnými zraněními v nemocnici.

Osmatřicetiletý otec rodiny z Pardubicka pád lanovky z deseti až dvacetimetrového srázu nepřežil (více čtěte zde).

V těchto hodinách spolupracují policisté také se zástupci Drážní inspekce. Podle prvních zjištění inspektorů neměl majitel lanovky patřičná povolení k jejímu provozování, za což mu hrozí až desetimilionová pokuta. Teď ale prošetřují, zda se opravdu jedná o lanovku ve smyslu zákona o drahách. Jisté už je, že postavená načerno nebyla.

"V této chvíli máme ověřeno, že jsme na tuto lanovou dráhu vydali stavební povolení," uvedl starosta Vladimír Staruch. Háček je ale v tom, že stavební povolení vydal úřad už v roce 1979, kdy pravděpodobně platila jiná pravidla pro provozování lanových drah než dnes.

Nákladní lanovky u chalup už téměř zanikly

"Toto povolení vydal Okresní národní výbor v Trutnově v roce 1979, to jsem se narodil," potvrdil Petr Kubec, vedoucí tamního odboru výstavby, který jakožto drážní úřad vydává povolení. "My jako drážní úřad tuto lanovku neevidujeme," dodal.

INFOGRAFIKA: Pád nákladní lanovky u chaty Bumbálka v Krkonoších.

Úředníci podle něj tehdy pravděpodobně vydali stavební i kolaudační povolení, ale nestanovili už žádné podmínky týkající se doby provozu nebo pravidelných revizí a kontrol lanovky.

"Kontroly závisí na tom, jestli je to dráha ve smyslu zákona o drahách, nebo není," dodal Kubec, ke kterému se odpoledne chystali inspektoři, aby problém řešili.

Drážní inspektoři na úřadě zjistili, že zařízení bylo zkolaudováno jako "lehká lesní dráha pro dopravu dřeva a sena", nic takového ale předpisy neznají. "Podstatné je, že to nikdy nebylo zkolaudováno pro dopravu osob. Lidé tam neměli co dělat," řekl iDNES.cz Jan Kučera z Drážní inspekce.

Drážní úřad v katastru Špindlerova Mlýna eviduje pět lanových drah, ale všechny jsou osobní. Nákladní lanovky u soukromých chalup už téměř všechny zanikly, ta u chaty Bumbálka byla v dnešní době výjimkou, která patřila spíše do muzea.

Prasklé lano poslali policisté na expertizu

"Byly to často jen přibližováky vedoucí metr nad zemí, které dřív k chalupám vozily náklad, ale dnes už na území Špindlu téměř žádné nejsou," řekl Kubec.

Policie případ vyšetřuje pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. V případu zatím nikoho neobvinila. Prasklé tažné lano poslali policisté na expertizu a zajímat se budou hlavně o to, jestli majitel chaty Bumbálka věděl, že do železné konstrukce v dolní části lanovky nastupují lidé, přestože byla určená jen pro převoz zásob, zavazadel či lyží.

"Výslechy budou probíhat v následujících hodinách či dnech, výslechy zraněných žen a dětí budou záviset na jejich zdravotním stavu," řekl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Lékaři Fakultní nemocnice Hradec Králové v pondělí přeložili zraněné děti z JIP na standardní pokoj. Jedno z dětí má zlomenou ruku, druhé nohu. Zhoršení jejich stavu lékaři neočekávají.

"Děti však zažily při pádu šok a do budoucna budou zcela jistě potřebovat psychologickou pomoc," řekl ČTK náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl.

Ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života je i žena, která při pádu utrpěla zlomeninu bérce a poranění oka. "Žena je při vědomí s pomocným dýcháním," řekl Tušl. Druhá žena, která utrpěla středně těžké zranění hlavy, byla převezena z nemocnice v Jilemnici do nemocnice v Liberci.

,