Hrad Frymburk má od loňska nového majitele, který by rád, aby místo opět začali turisté hojně navštěvovat. Tak tomu totiž bylo ještě na počátku minulého století.

Hrad Frymburk má od loňska nového majitele, který by rád, aby místo opět začali turisté hojně navštěvovat. Tak tomu totiž bylo ještě na počátku minulého století. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zříceninou hradu Frymburka provází návštěvníky třináctiletý kastelán

  • 0
Hrad Frymburk na Náchodsku dostal v posledních letech přezdívku "zapomenutý". Zřícenina zarostla a stala se pro návštěvníky nebezpečná. Dnes však už mohou turisté hrad opět navštívit, i když formálně stále jen na vlastní nebezpečí. Průvodce jim dělá třináctiletý syn nových majitelů v kostýmu a s mečem u pasu.

Romantickou zříceninu, která je až na výjimky z bezpečnostních důvodů nepřístupná, koupil loni majitel firmy Keltská stavební Miloslav Kahoun z Praskoles na Berounsku. Prodal mu ji majitel Josef Marian Bartoň-Dobenín, který jinak vlastní například zámecký skvost v Novém Městě nad Metují.

Noví majitelé se před pár týdny do Nového Hrádku přestěhovali. Majitelkou hradu je nyní Mirka Kahounová, která se rozhodla Frymburk zpřístupnit. Stále však jen na vlastní nebezpečí.

Když se ale nyní v Novém Hrádku zeptáte, kdo je na hradě pánem, s překvapením se dozvíte, že o prázdninách je to syn nových majitelů, třináctiletý Miloslav Kahoun. Teenager na hradě rád provází návštěvníky, kteří o Frymburk projeví zájem a přijdou do hájovny v podhradí, kde noví majitelé bydlí.

Frymburk býval oblíbeným výletním místem. Svědčí o tom pohlednice a snímky z
Frymburk býval oblíbeným výletním místem. Svědčí o tom pohlednice a snímky z

Frymburk býval v nepříliš vzdálené minulosti oblíbeným výletním místem. Svědčí o tom pohlednice a snímky z počátku minulého století.

Miloslav Kahoun při páteční historicky první novodobé svatbě na hradě u vstupu do zříceniny ochotně naléval do kelímků studenou vodu všem, které výšlap na hrad v letním odpoledni vyčerpal. Mladý kastelán také prozradil plány majitelů na postupné zpřístupnění hradu.

"Chceme to dozdít a opravit nároží. Věž hradu by mohla časem dostat možná i střechu," nastínil třináctiletý chlapec oblečený do žluté imitace historického kostýmu a s malým mečem za pasem.

Kromě majitele se snaží hrad obnovit i nadšenci

Roli kastelána bere vážně a rád na svém hradě provází. "Je to skvělé. Hrad je teď můj kamarád. Moc mne to baví," říká chlapec, který nastoupí po prázdninách v Novém Hrádku do sedmé třídy.

Hradní pán by byl rád, aby byl hrad co nejdříve zabezpečený, aby už nemuselo být všude kolem upozornění, že vstup je jen na vlastní nebezpečí. To v současnosti visí na hradě i na okolních stromech spolu s telefonním číslem 725 044 902, na němž lze majitele požádat o návštěvu hradu.

Spolumajitel hradu Miloslav Kahoun starší loni řekl, že koupil Frymburk, protože prý byl vždy tak trochu fanda do hradů. Vždy nějaký toužil vlastnit, a tak když viděl nabídku na prodej Frymburka i s pozemky a některými objekty, dlouho prý neváhal.

Už několik let předtím hrad uklízeli, opravovali a vysvobozovali z letitých náletů také nadšenci ze společnosti ochránců památek východních Čech. Ti docílili toho, že hrad několikrát ročně mohli navštívit v rámci různých akcí i turisté, a pokračují v pomoci i nyní, kdy má nového majitele.

Nový majitel chce hrad více dostat do obecného povědomí

Unikátem Frymburka je věž

Zříceninu hradu u Nového Hrádku na Náchodsku lze dnes vidět už z dálky především kvůli mohutné věži, která co do průměru nemá v Čechách obdoby.

Frymburk vznikl zřejmě na počátku 14. století. Jeho zakladatelem byl některý z významných feudálů té doby.

Hradu dominovala mohutná okrouhlá věž o průměru osmnáct metrů. Součástí opevnění byla i horní hradba, byly tam dva podélné paláce, brána pro pěší a brána z dolního hradu.

Kolem hradu byly příkopy, přes které vedly dva mosty. Vzhledem k rozsahu musela být stavba velmi nákladná. Hrad tvoří mohutné opevnění na malém půdorysu, podobný u nás neexistuje.

Majitelé si sehnali projektanta na stavební a zajišťovací zásahy na hradě a mají už závazné stanovisko na opravu nároží hradu. Jejich záměry už také přímo v prostorách Frymburku posuzovali památkáři z Josefova.

Majitelům a ochráncům památek se nedávno například podařilo při brigádách odkrýt terasy do stavu, v jakém byly po posledních opravách hradu ve čtyřicátých letech minulého století.

Majitel se snaží snahy nadšenců o zpřístupnění Frymburka podporovat. "Nevím, jestli bude možno hrad v nějaké míře zrekonstruovat do původní podoby a umístit tam třeba i nějaké expozice, ale rozhodně bych chtěl zpřístupnit alespoň hradní areál. Bude záležet na spoustě věcí," řekl loni MF DNES Miloslav Kahoun.

O koupi nějakého hradu prý usiloval už dlouho. "Mám k tomu trochu vztah, jsem členem spolku přátel starožitností a o památky se zajímám, spíš tedy o hrady než o zámky. Naskytl se Frymburk, tak jsme ho koupili," říká nový majitel a dodává, že hrad znal už dříve, především z literatury:

"Líbí se mi, že je původní a zachovalý, bez nějakých hrubších novodobých přestaveb. Chtěl bych, aby se na Frymburku něco dělo, aby nebyl uzavřen a aby o něm lidé věděli."