VIDEO: Fotopast u řeky Stěnavy zachytila vydru, jak si drbe záda

  • 2
Jak se žije vydře na řece Stěnavě na Broumovsku, ukazují poslední záběry z takzvaných fotopastí. Ochránci přírody je používají už rok. Záběry jsou z března a byly zatím nejkvalitnější. Soukromý majitel dokonce natočil rysa.

Když padne noc, vydra říční na Stěnavě má nejvíc co na práci. Pobíhá po břehu, ale stihne i odpočívat a vleže na zádech si drbe kožich.

Ochránci přírody na ni nastražili takzvanou fotopast přesně ke starému pařezu, kde se vydra na svých dlouhých nočních cestách občas zastaví a uvnitř přenocuje. 

Na videu ji ve dne střídá volavka popelavá nebo divoké kachny, v pozadí nad řekou se rýsují Javoří hory. Během předjarní noci se ještě na záběrech objeví kuna skalní i liška obecná.

Záběry z března od Stěnavy jsou poslední, které ochranáři zpracovali, a také zatím nejkvalitnější.

Chtěli točit bobry, místo nich je vydra

Stěnavu si správci krajinné oblasti vybrali, protože tam chtěli natočit snímky bobra, o němž věděli už na podzim. Jenže bobři možná odešli zpět na polské území nebo jinam po toku.

Místo nich je na záběrech vydra. Prozradily ji charakteristické stopy ve sněhu, zvíře totiž táhne za sebou ocas.

"Vydry zde žijí na všech větších tocích, teritorium mají běžně v délce až deset kilometrů, dokonce až třicet kilometrů," říká zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kafka.

"Během noci je vydra schopna proběhnout toto své území, cestou má víc úkrytů v dutinách či křoví. Kolega zrovna na Stěnavě trefil dobré místo pro fotopast, jinak to bývá spíš slušná náhoda," dodává zoolog.

Když předtím natáčeli vydry na Metuji, dalo to ochranářům měsíc experimentování s fotopastí.

Fotopasti dávají k stezkám zvěře

Ochránci přírody používají tři tyto přístroje. Krabičku s čidlem umisťují ke stezkám zvěře. Když zařízení zaznamená pohyb, nahraje video nebo fotografuje do vzdálenosti 20 metrů.

Snímky za denního světla jsou barevné, v noci si fotopast přisvítí infračerveně a snímek je černobílý. 

Fotopast zachytila rysa v Janovicích asi kilometr západně od Adršpašsko-teplických skal. (leden 2013)

V předjaří se natáčelo také v Javořích horách, kde fotopast zaznamenala lišku či jelena. V chráněném Babiččině údolí u České Skalice zase nahráli zajíce sedícího na břehu Úpy nebo srnu.

Nejcennější úlovek však pořídil soukromý majitel fotopasti. Začátkem ledna zachytil rysa ostrovida asi kilometr západně od Adršpašsko-teplických skal (více čtěte zde).

"Potvrdil se tím výskyt rysa, do té doby jsme měli důkazy jen pomocí stop. Po tomto videu se ozvali někteří lidé, že našli další rysí stopy, ale to se nepotvrdilo. Šlo o liščí nebo psí stopy," říká zoolog.

Nahráli srny, muflony, prasata

Kamery se umisťují na kmeny stromů a s baterií vydrží v provozu třeba až měsíc. Natočeného materiálu je velké množství, ale většinou bez zvířat. Kameru totiž spustí i jen poryvy větru a kývající se větve.

Na snímcích z Broumovska jsou už lišky, srny, mufloni, vydry, divoká prasata, jestřáb, volavka, čáp černý i další zvířata. Lidé tam mohou sledovat také proměny počasí v přírodě.

"Díky fotopastem máme lepší představu o početnosti jednotlivých druhů zvířat. Třeba na Javořích horách teď víme, že jsou tam jeleni, ale mufloní populace je desetkrát silnější," říká Kafka.

Kamera mířila i na hnízdo sokolů v Teplických skalách, které ochránci přírody preventivně hlídali během jarního hnízdění. Chtěli se tím pojistit proti narušitelům, fotopast by případně ukázala i útok kuny či výra.

Mufloni na Javořích horách v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Tentokrát však tepličtí sokoli nevyvedli mladé, jejich hnízdění doplatilo na silné deště (více čtěte zde).

Fotopast ukáže i velmi plachá zvířata

Ochranáři chtějí kamery využít hlavně k tomu, aby zájemcům přiblížili volnou přírodu, a to i zvířata, která bývají velmi plachá.

"Tímto způsobem je můžeme zachytit. Když krabičky umístíme v terénu, některá zvířata jsou velmi zvědavá. Fotopast si přijdou očichat," říká zoolog Kafka.

Snímků a videí z fotopastí postupně přibývá. Ochranáři je zveřejňují na webu www.broumovsko.ochranaprirody.cz v záložce Správa informuje.

"Teď víme ještě o noře jezevce, kterého málokdo viděl na vlastní oči. Zkusíme natočit taky čápy černé u Metuje," plánuje zoolog.