Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

V hradeckém kraji letos porostou platy, firmy naberou desítky lidí

  • 0
Ekonomická recese je konečně na ústupu i v Královéhradeckém kraji. Velkým hráčům se ve většině případů díky znovuoživení ekonomiky daří, z čehož budou těžit také zaměstnanci. Řada firem jim zvýší mzdy.

Investovat, nabírat a zvyšovat platy budou hlavně dobře šlapající strojírenské podniky. Tak například v úspěšném holdingu Karsit z Jaroměře, který zaměstnává okolo sedmi stovek lidí, si pracovníci už loni o sedm procent polepšili a i letos se mohou těšit na další, nejméně pětiprocentní navýšení platů. Karsit bude navíc i nabírat.

„Loni jsme nabrali v průměru přes 100 nových lidí, jen za poslední kvartál jich bylo zhruba 50. Pro rok 2015 plánujeme taktéž nábor nových pracovníků. Od počátku ledna bude nových 60 míst a v průběhu roku by se toto číslo mělo zvednout o dalších 100 míst,“ prozradil ředitel personalistiky David Řípa.

Karsit potřebuje hlavně svářeče, obsluhu strojů, nástrojaře, ale i mistry výroby, pracovníky obchodu či IT odborníky.

Saar Gummi přidá čtyři procenta, Wikov 2,5 procenta

Další gigant na Náchodsku, společnost čínského vlastníka Saar Gummi, kde pracuje 700 kmenových zaměstnanců a skoro stovka dalších z chráněných dílen Amulet, přidá na platech příští rok zhruba čtyři procenta. Tím se průměrný hrubý plat s benefity zvedne na skoro 35 tisíc korun.

Kde nejsou vyhlídky tak optimistické?

Problémy mají třeba firmy, které svůj export orientují na Rusko a válkou zmítanou Ukrajinu. Sem patří i společnost z České Skalice Farmet s 250 zaměstnanci.

„Nějaký tlak na zvyšování mezd očekáváme a bude to předmětem vyjednávání. Bohužel situace společnosti s výrazným exportem do Ruska a Ukrajiny je v dnešní situaci velmi těžká. Zvlášť vzhledem k vývoji kurzu rublu nejsou plány na rok 2015 příliš optimistické,“ soudí ředitel společnosti Farmet Karel Žďárský.

O pět procent se v listopadu zvýšily platy také zaměstnancům hradeckého magistrátu, ale nové lidi nabírat nebudou, stejně jako Povodí Labe, kde počítají v roce 2015 s počtem 930 zaměstnanců.

Výpovědí se naopak dočkají někteří zaměstnanci Univerzity Hradec Králové.

„Počet studentů financovaných státem klesá. Budeme omezovat některé obory a propouštět tak, abychom počet vyučujících uvedli do souladu s nižším počtem studentů,“ řekl kancléř Ondřej Tikovský.

„V příštích dvou letech přijmeme několik desítek dalších lidí,“ přislíbil jednatel společnosti Jan Tichý.

Kolektivní vyjednávání s odbory těsně před Vánoci skončilo také v hronovském Wikovu, kde zvýší mzdu o 2,5 procenta.

„Pro letošek chystáme v hronovském závodě zásadní proměnu výrobního areálu, která po letech investic zejména do špičkového strojního vybavení přinese významné zlepšení pracovních podmínek také pro naše zaměstnance,“ sdělil ředitel marketingu Martin Sychrovský.

Škodováčtí odboráři plánují strategii vyjednávání o platech

Série vyjednávání se naopak teprve chystá u jednoho z největších krajských zaměstnavatelů, v automobilce Škoda Auto, která má závody v Kvasinách a ve Vrchlabí.

Kolektivní smlouva je zde platná až do konce března, pak vznikne nová. Vzhledem k výborným hospodářským výsledkům a plánovanému rozšíření výroby v Kvasinách, kdy chce automobilka nabrat do tří let až 1 500 nových pracovníků, je jasné, že hlavním tématem budou platy.

„Snaha dosáhnout zvýšení tarifů je každoroční předsevzetí. O mzdách začneme jednat začátkem února, v lednu si určíme strategii, s jakým cílem do vyjednávání půjdeme,“ prohlásil předseda kvasinských odborářů Martin Lustyk.

Obdobně se na debatu s šéfy chystají vrchlabští škodováčtí odboráři. „Určitě budeme hovořit o navýšení platů, ale konkrétní požadavky zatím nemáme. Už teď je však jisté, že se minimálně na příští rok neprosadí vrátit do Vrchlabí výrobu aut, na kterou tu všichni rádi vzpomínají,“ povzdechl si místopředseda odborů Kovo ve Vrchlabí Milan Kobylka.

Přidá nemocnice i textilky

Zkrátka nepřijdou pracovníci Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která zaměstnává přes čtyři tisíce lidí a je vůbec největším zaměstnavatelem ve městě.

„Platy se zvýšily od 1. ledna všem zaměstnancům ve výši pět procent tarifních platů, to jest v průměru zhruba o 3,5 procenta,“ vypočítal náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl.

Jednání o platech pokračuje v náchodském Atasu, jasno už je naopak ve dvou největších krajských textilkách. I ty budou letos patřit k největším ekonomickým tahounům regionu.

„V loňském roce jsme na mzdách přidali tři procenta pouze dělnickým profesím, v roce 2014 jsme zvýšili platy o tři procenta u všech zaměstnanců a letos přidáme všem zaměstnancům taktéž tři procenta. Za kvalitně odvedenou práci je také nutné řádně zaplatit,“ poznamenal majitel dvorské Juty Jiří Hlavatý.

Jutě se velmi daří, největší česká textilka loni do modernizace strojů a rozšíření závodů na Trutnovsku investovala 600 milionů korun a letos vynaloží dalších 400 milionů.

V broumovské Vebě vypočítali meziroční nárůst průměrného výdělku o více než čtyři procenta na úroveň přes 27 300 korun.

„Je to významně nad regionálním i celostátním průměrem. V novém roce počítáme s mírným nárůstem platů nad hranici inflace,“ sdělil personální ředitel Jiří Myšák.

Dojednáno je také v novoměstské společnosti Amman, kde pracuje 640 lidí.

„Mzda se letos zvýší v průměru o 3,5 procenta. Pokud se nové zakázky budou vyvíjet podle schváleného plánu, měli bychom letos přijmout 23 nových pracovníků, převážně v dělnických profesích na montáži válců,“ uvedl finanční ředitel Petr Kaláb.