Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horská služba slaví 80 let. Závodem i záchranářskými ukázkami

  18:05aktualizováno  18:05
Záchranáři se ve Špindlerově Mlýně v sobotu utkají v závodě na 25 kilometrů. Veřejnosti představí k 80. výročí svého založení nejnovější techniku, ukázky záchranářských prací i největší mezníky své historie.

Záchranáři předvedou evakuaci z lanovky či leteckou záchranu (ilustrační snímek). | foto: HZS Ústeckého kraje, Pavel Pech

Osmdesáté narozeniny si Horská služba připomene velkolepým programem. Oslavy začínají úderem sobotní deváté hodiny slavnostním zahájením a fyzickými testy záchranářů. Pak vyrazí na náročnou trať dvoučlenné hlídky, které během pětadvacet kilometrů dlouhého závodu absolvují výstup skalní stěnou či slaňování.

„Po celou sobotu si budeme ve skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně připomínat dny, kdy se v zimě 1934 a 1935 spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků, aby se podíleli na záchraně lidských životů v Krkonoších,“ uvedl k jubileu náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Prvními oběťmi se stávali bylinkáři a hledači zlata

Fotogalerie

Vůbec první záchranná akce byla v Krkonoších zorganizovaná v roce 1900. Ale už dávno předtím si hory vyžádaly nejednu oběť, když do Krkonoš začali pronikat lovci, bylinkáři a hledači zlata.

Krásy krkonošské přírody postupně objevovali i první návštěvníci, takže v roce 1850 vznikla koncesovaná služba průvodců a nosičů, která byla podmíněná znalostí první pomoci.

Do vzniku Horské služby však muselo uplynout téměř dalších sto let. K jejímu založení vedl hlavně masivní rozvoj lyžování ve 20. a 30. letech minulého století, ale přispěla k ní i tragická událost v roce 1913.

Tehdy během závodu v běhu na 50 kilometrů zahynul uznávaný lyžař Bohumil Hanč i jeho kamarád Václav Vrbata, který mu v nečekané sněhové bouři poskytl část svého oděvu, ačkoli věděl, že nasazuje vlastní život. Zahynuli oba dva (více čtěte zde).

80. výročí založení Horské služby

V sobotu 13. 9. 2014 od 9 do 17 hodin v lyžařském areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.

Program
• 9:10 fyzické testy Horské služby
• 9:30 start XXXVI. ročníku Mezinárodní soutěže Horské služby
• 9:30 - 17:00 dětské a sportovní soutěže – skákací
hrad, bungeerunning, terénní koloběžky, animátor, turnaje
v tenisu a volejbalu, lezecká stěna, přemostění
• 13:45 - 15:00 ukázky záchranných technik – evakuace z lanovky, evakuace paraglidera ze stromu, práce mimo palubu vrtulníku, transport zraněných, činnost lavinových psů, statické ukázky techniky a materiálu, prezentace činnosti Horské služby, historických materiálů a fotografií

„Na horách vždy platilo to, že jeden by měl pomáhat druhému. A u Hanče s Vrbatou to platí stonásobně, proto Horská služba slaví 24. března na výročí této tragické události Den Horské služby,“ vysvětluje náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

„Bohužel spousta lidí v horách tehdy zmrzla, protože nebyla žádná organizace schopná poskytovat organizovanou pomoc,“ dodává Klepš. Lékaři sice školili místní hasiče v poskytování první pomoci a pomáhali jim i členové spolků zimních sportů a místní obyvatelé, kteří hory velmi dobře znali, ale stále chybělo jednotné vedení.

To přišlo a až před zimou v roce 1934, kdy vznikl první samostatný záchranný sbor o šesti oddílech, na jaře následujícího roku pak jednotná organizace Horské služby v Krkonoších, jejímž předsedou se stal okresní hejtman ve Vrchlabí.

Životy dnes zachraňuje i aplikace v chytrém telefonu

Za 80 let se zásadně proměnilo vybavení, které záchranáři používají. V počátcích vyráželi ke zraněným na dřevěných lyžích a táhli za sebou saně, oblečení byli do golfek z umělého vlákna, ve kterých byla podle pamětníků zima, a fasovali pouze červený vlněný svetr a dvoubarevnou čepici.

Dnes mají k dispozici sněžné skútry, pásové čtyřkolky a nejmodernější vybavení i techniku. Díky GPS přístrojům a aplikacím v chytrých telefonech jsou schopní přesně určit polohu zraněného či pohřešovaného člověka a dostat se k němu v mnohem kratší době.

Horská služba

Vznikla v letech:

1934/1935 Krkonoše
1948 Jeseníky, Šumava
1949 Orlické hory
1951 Beskydy
1954 Jizerské hory
1955 Krušné hory

(Ilustrační snímek)

Profesionálních záchranářů je v České republice přibližně 100, dalších asi 350 dobrovolných členů Horské služby je organizováno v občanském sdružení Horská služba ČR. V Krkonoších má Horská služba zhruba 200 členů.

Druhá světová válka existenci Horské služby přerušila, i když podstata práce a myšlenka přežívaly i za okupace. „V organizacích bylo hodně Němců, kteří byli po válce odsunuti, takže bylo potřeba sehnat nové lidi,“ popisuje úskalí v historii záchranářů Klepš.

Velký rozvoj záchranářství přišel především po druhé světové válce, kdy podle krkonošského vzoru vznikaly záchranářské organizace také v ostatních českých a moravských pohořích.

V 50. letech byla Horská záchranná služba po sloučení s Tatranskou horskou službou již centralizovanou organizací s jednotnou metodikou a vysokou připraveností záchranářů. V další dekádě se Horská služba zařadila také do Mezinárodní federace záchranných služeb.

Lidé uvidí evakuaci z lanovky

Program bude pokračovat po dopoledním závodu také v sobotu odpoledne, kdy členové Horské služby přihlížejícím předvedou ukázky záchranných technik. Budou evakuovat uvízlé pasažéry z lanovky, sundávat paraglidera ze stromu či transportovat zraněné. Zájemci uvidí i práci lavinových psů nebo si prohlédnou záchranářskou techniku a materiál.

Aktivně si budou moci vyzkoušet terénní koloběžky, přemostění, lezeckou stěnu nebo se zapojit do turnaje v tenisu a volejbalu.

„Zveme všechny, aby výročí oslavili s námi. Těšíme se na ně a myslím, že jsme jim pro tuto slavnostní příležitost připravili mnoho hezkých a zajímavých možností a ukázek práci našich profesionálů i dobrovolných členů,“ pozval do Špindlerova Mlýna náčelník Brožek.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz