Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o zimní stadion v Hradci graduje, ABD chce po městě čtvrt miliardy

  18:00aktualizováno  18:00
Spor Hradce Králové se správcem zimního stadionu dostává nový spád. Město sice vyhrálo první soud, ale společnost ABD Invest žaluje radnici o 257 milionů.

Minulý týden město firmě ABF nabídlo až 68,4 milionu korun za to, že přijme porážku a co nejrychleji vyklidí sportoviště, jež měl původně obhospodařovat až do roku 2022. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecký soud v říjnu konstatoval, že nájemní smlouva mezi radnicí a společností ABD Invest je od samého začátku neplatná. Město tak možná podlehlo iluzi, že spor zvolna končí.

Minulý týden totiž správci zimního stadionu furiantsky nabídlo až 68,4 milionu korun za to, že přijme porážku a co nejrychleji vyklidí sportoviště, jež měl původně obhospodařovat až do roku 2022.

Jenomže dorazit "poraněné zvíře" nebude tak snadné. Firma se sídlem v Rosicích u Brna totiž opět vyrazila do protiútoku a nově od města požaduje více než čtvrt miliardy.

Smlouva s ABD podle soudu neplatí, vinu za to však nese město

"Statutární město Hradec Králové žalujeme o náhradu škody ve výši 257 163 000 korun," napsala ve vyjádření pro MF DNES jednatelka ABD Invest Hana Zralá, která si na tuto sumu nechala vypracovat právní rozbor. Nechtěného nájemce stadionu popudilo zdůvodnění okresního soudu, podle něhož smlouvy staré šest let neplatí, ale vinou města.

"Smlouva je sice absolutně neplatným právním úkonem, ale způsobil to výhradně žalovaný (město) jako zadavatel, který plně odpovídal za způsob zadání veřejné zakázky a který zákon o veřejných zakázkách obešel," řekla soudkyně Markéta Šubová.

"Bylo nám doručeno písemné vyhotovení rozsudku. Soud konstatuje, že nájemní smlouva ze dne 1. června 2006 je od samého počátku neplatná z důvodu chybně provedeného výběrového řízení ze strany zadavatele. Podle právního rozboru tento rozsudek zakládá naší společnosti právo na náhradu škody a z tohoto důvodu byla námi podána žaloba vůči městu," uvedla Zralá.

Hradecké zastupitelstvo smír za cenu až 68,4 milionu odhlasovalo minulé úterý, ale zajímavé je, že ABD o návrhu stále nic neví.

"Do dnešního dne jsme žádnou nabídku ze strany města na urovnání sporu neobdrželi, pouze jsme si z internetu stáhli zápis z jednání zastupitelstva," napsala jednatelka firmy, jež podle původních smluv měla v případě předčasného rozvázání smluv dostat až 160 milionů korun.

Město se snažilo vyhnout soudu, teď však kvůli stadionu čelí žalobě

Současný postup města možná souvisí s tím, že společnost ABD Invest je v insolvenci před rozhodnutím o úpadku.

"Když jsme vedli první jednání, nabízeli jsme jim částku kolem 50 milionů korun. Pro ně to bylo nepřijatelné. Nyní naše nabídka přichází znovu s ohledem na to, že nikdo neví, jak dopadne soudní spor a jak dlouho se bude táhnout," vysvětlil hradecký primátor Zdeněk Fink.

Město se nabídkou smíru chtělo vyhnout dalším soudům, aby nekomplikovalo život hokejistům. Místo toho však nyní čelí žalobě na 257 milionů.

"Spory, které vedeme s firmou ABD Invest, se v systému našeho soudnictví mohou protáhnout na dlouhou dobu a biti by na tom byli sportovci i veřejnost," řekl Fink.

Hokejisté zatím nemají slušné podmínky pro užívání ledu

Také ABD brnká na city. "Věříme, že soudy nepodlehnou mediálnímu tlaku vedení města vůči naší společnosti a budou rozhodovat po právu," apelovala Zralá.

Primátor zmiňuje rovněž snadnější opravy, jež by byly možné v případě odchodu ABD a správy stadionu přímo hokejovým klubem: "Chceme, abychom mohli zimní stadion zrekonstruovat, protože opravu nezbytně potřebují mantinely, šatny, ledová plocha nebo střídačky. Současný stav nám to neumožňuje a navíc moc dobře negarantuje slušné podmínky pro užívání ledových ploch."

Pakt mezi městem a ABD počítal s tím, že firma coby nájemce promění stadion v moderní arénu, aniž by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun, podle města bylo zatím prostavěno 211 milionů korun, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů korun.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Najdete na iDNES.cz