Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o zimní stadion v Hradci graduje, ABD chce po městě čtvrt miliardy

  18:00aktualizováno  18:00
Spor Hradce Králové se správcem zimního stadionu dostává nový spád. Město sice vyhrálo první soud, ale společnost ABD Invest žaluje radnici o 257 milionů.

Minulý týden město firmě ABF nabídlo až 68,4 milionu korun za to, že přijme porážku a co nejrychleji vyklidí sportoviště, jež měl původně obhospodařovat až do roku 2022. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecký soud v říjnu konstatoval, že nájemní smlouva mezi radnicí a společností ABD Invest je od samého začátku neplatná. Město tak možná podlehlo iluzi, že spor zvolna končí.

Minulý týden totiž správci zimního stadionu furiantsky nabídlo až 68,4 milionu korun za to, že přijme porážku a co nejrychleji vyklidí sportoviště, jež měl původně obhospodařovat až do roku 2022.

Jenomže dorazit "poraněné zvíře" nebude tak snadné. Firma se sídlem v Rosicích u Brna totiž opět vyrazila do protiútoku a nově od města požaduje více než čtvrt miliardy.

Smlouva s ABD podle soudu neplatí, vinu za to však nese město

"Statutární město Hradec Králové žalujeme o náhradu škody ve výši 257 163 000 korun," napsala ve vyjádření pro MF DNES jednatelka ABD Invest Hana Zralá, která si na tuto sumu nechala vypracovat právní rozbor. Nechtěného nájemce stadionu popudilo zdůvodnění okresního soudu, podle něhož smlouvy staré šest let neplatí, ale vinou města.

"Smlouva je sice absolutně neplatným právním úkonem, ale způsobil to výhradně žalovaný (město) jako zadavatel, který plně odpovídal za způsob zadání veřejné zakázky a který zákon o veřejných zakázkách obešel," řekla soudkyně Markéta Šubová.

"Bylo nám doručeno písemné vyhotovení rozsudku. Soud konstatuje, že nájemní smlouva ze dne 1. června 2006 je od samého počátku neplatná z důvodu chybně provedeného výběrového řízení ze strany zadavatele. Podle právního rozboru tento rozsudek zakládá naší společnosti právo na náhradu škody a z tohoto důvodu byla námi podána žaloba vůči městu," uvedla Zralá.

Hradecké zastupitelstvo smír za cenu až 68,4 milionu odhlasovalo minulé úterý, ale zajímavé je, že ABD o návrhu stále nic neví.

"Do dnešního dne jsme žádnou nabídku ze strany města na urovnání sporu neobdrželi, pouze jsme si z internetu stáhli zápis z jednání zastupitelstva," napsala jednatelka firmy, jež podle původních smluv měla v případě předčasného rozvázání smluv dostat až 160 milionů korun.

Město se snažilo vyhnout soudu, teď však kvůli stadionu čelí žalobě

Současný postup města možná souvisí s tím, že společnost ABD Invest je v insolvenci před rozhodnutím o úpadku.

"Když jsme vedli první jednání, nabízeli jsme jim částku kolem 50 milionů korun. Pro ně to bylo nepřijatelné. Nyní naše nabídka přichází znovu s ohledem na to, že nikdo neví, jak dopadne soudní spor a jak dlouho se bude táhnout," vysvětlil hradecký primátor Zdeněk Fink.

Město se nabídkou smíru chtělo vyhnout dalším soudům, aby nekomplikovalo život hokejistům. Místo toho však nyní čelí žalobě na 257 milionů.

"Spory, které vedeme s firmou ABD Invest, se v systému našeho soudnictví mohou protáhnout na dlouhou dobu a biti by na tom byli sportovci i veřejnost," řekl Fink.

Hokejisté zatím nemají slušné podmínky pro užívání ledu

Také ABD brnká na city. "Věříme, že soudy nepodlehnou mediálnímu tlaku vedení města vůči naší společnosti a budou rozhodovat po právu," apelovala Zralá.

Primátor zmiňuje rovněž snadnější opravy, jež by byly možné v případě odchodu ABD a správy stadionu přímo hokejovým klubem: "Chceme, abychom mohli zimní stadion zrekonstruovat, protože opravu nezbytně potřebují mantinely, šatny, ledová plocha nebo střídačky. Současný stav nám to neumožňuje a navíc moc dobře negarantuje slušné podmínky pro užívání ledových ploch."

Pakt mezi městem a ABD počítal s tím, že firma coby nájemce promění stadion v moderní arénu, aniž by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun, podle města bylo zatím prostavěno 211 milionů korun, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz