Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spolek bojuje proti obchodu u hradecké Milety. Prý příliš nakynul

  8:44aktualizováno  8:44
Administrativní centrum plné zeleně s novými pracovními příležitostmi, několika obchody, kavárnou i lávkou přes frekventovaný Gočárův okruh. Takovou nálepkou se chlubí hradecký projekt City Garden, který by měl ještě letos začít růst u křižovatky Mileta. Jenže má i své hlasité odpůrce.

Polyfunkční centrum City garden vznikne na Moravském Předměstí v Hradci Králové za současnou čerpací stanicí na místě nedávno zbourané solitérní vily. | foto: MAFRA

Hned v první etapě má u Benešovy třídy v Hradci Králové vyrůst supermarket Kaufland. Podle územního plánu je limitován třemi tisíci metry čtverečnými prodejní plochy. Ale spolek Kruh pro občanskou společnost (KOS) upozorňuje, že supermarket bude mít ve skutečnosti skoro o 500 metrů čtverečných více (více o projektu čtěte zde).

Fotogalerie

„V dokumentaci je uvedeno, že prodejní plocha Kauflandu je 2 834 metrů, ale developer do ní nezapočítal například pokladny nebo pekárnu. Po sečtení všech prodejních ploch se tedy dostáváme k číslu 3 462 metrů,“ argumentuje architekt a předseda KOS Jan Čížek, který na krajský úřad podal podnět k přezkumu územního rozhodnutí a věří, že hejtmanství developera přinutí změnit projekt.

„Ke změně není vůbec žádný důvod. Plány jsou pro nás dogma a tři tisíce metrů čtverečných ploch jsou využité takřka beze zbytku. Pak tam jsou další samostatné nájemní jednotky se samostatným sociálním zařízením i zázemím,“ reaguje jednatel projekční kanceláře ArchaPlan Robert Prix.

„Investor se pokouší maskovat skutečný účel stavby“

Velmi podobně hovoří i architekt František Křelina, který City Garden projektoval a v přestřelce argumentů coby jeden ze členů „Kruhu“ paradoxně bojuje proti svému spolku.

„Problém je, že odpůrci sčítají všechny prodejní plochy. Supermarket tam bude, ale v mém projektu byla i další řada drobných prodejen. Sice to ve skutečnosti bude vypadat trochu jinak, než jsem si představoval, ale přece nemohu diktovat investorovi,“ říká Křelina.

Čížek se rovněž domnívá, že společnost FI Development se coby investor pokouší maskovat skutečný účel stavby. „Označování objektu za polyfunkční považujeme za obcházení zákona i s ohledem na plánovaný vzhled a ráz budovy. Jedná se o další nevzhlednou krabici supermarketu v blízkosti centra,“ upozorňuje Čížek.

Křelina, který hlasitě vystupoval například proti nyní již mrtvému projektu Park Malšovice, uvažuje o svém vystoupení z KOS:

„Námitka podle mě vůbec není oprávněná. Není pravda, že hlavním účelem projektu byl supermarket. Administrativní centrum bez obchodů by zkrátka bylo vždy po 16. hodině mrtvou zónou, což samozřejmě nikdo nechce. Řešení křižovatky Mileta věnuji velkou část energie, a když jsem takhle osočován, hluboce se mě to dotýká.“

Do sporu se dokonce vložila i mezinárodní právní kancelář Frank Bold, kterou se svými argumenty oslovil KOS.

„Z podkladů vyplývá, že vydané územní rozhodnutí by opravdu mohlo být protizákonné. Pokud je v projektu účelově zastírána skutečná plánovaná rozloha prodejní plochy, jde o obcházení zákona. Stejně by mohla být posouzena také snaha o zamaskování skutečného účelu budovy,“ píše ve zprávě tým advokátů.

Radnice potíže neočekává a projektu je nakloněna

Hradecká radnice žádné potíže neočekává a projektu, který možná dostane krátké jméno „Mileta“, je nakloněná. Investor se skutečně snažil: zavázal se například, že se bude velmi významnou částkou podílet na financování stavby křižovatky Mileta.

„Obchodní plocha supermarketu ani nemůže být vyšší, protože architektonická studie byla zaregistrováva a má závazný charakter. Plocha objektu je daná,“ míní náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Je dobře, že se to místo, kde se nyní slézají nejrůznější existence, zušlechtí. Byla bych raději, kdyby tu místo dalšího supermarketu vznikl úhledný lesopark, ale asi to tak musí být,“ říká Jana Kroulíková z Benešovy třídy.

Areál City Garden, chcete-li Mileta, považuje za nesmírně perspektivní i společnost ČSOB. Podle zjištění MF DNES je právě toto místo velkým favoritem pro „zahnízdění“ centrály banky ČSOB.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Najdete na iDNES.cz