Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný advokát Růčka není naše věc, distancuje se ODS od vlivného člena

  15:07aktualizováno  15:07
Případ advokáta Drahomíra Růčky obviněného ze zpronevěry deseti milionů rozdělil obyvatele Broumovska. Straníci z Broumova i krajského vedení ODS se distancují a tvrdí, že obvinění jejich vlivného člena je soukromá věc. Podle kritiků ale manžel bývalé starostky ovlivňoval politiku i bez veřejné funkce.

Obviněný advokát Růčka je manžel bývalé starostky Broumova a předsedkyně místní ODS Libuše Růčkové (ilustrační foto náměstí).

Advokát platí za vlivnou osobnost v regionu. Mnozí o něm tvrdí, že stál v pozadí projektů z veřejných peněz, které prosazovala jeho žena Libuše Růčková v době svého starostování i po odchodu do opozice. Nevýhodná smlouva na budoucí bazén ji v posledních volbách připravila o místo.

Případ advokáta Drahomíra Růčky

* vlivný advokát, manžel bývalé starostky Broumova, působil jako konkurzní správce dvou firem

* zabýval se konkurzy na zemědělský podnik Agrotep v Teplicích nad Metují a na turnovského podnikatele Petra Veseckého

* na soukromé účty podle policie převedl téměř 10 milionů korun

* v pondělí ráno policisté zatkli advokáta v Broumově, prohledali jeho dům u Malého náměstí a bývalou hájovnu v Křinicích, policie jej obvinila ze zpronevěry, hrozí mu až 10 let vězení

* ve středu soudce uvalil na advokáta vazbu

Policie zatkla Růčku v pondělí ráno a ve středu na něj Krajský soud v Hradci Králové uvalil vazbu. Viní jej, že jako konkurzní správce zpronevěřil deset milionů korun.

"V první řadě je to jeho soukromý problém. Není odsouzený. Nemá to vliv ani na ODS, ani na moje členství," řekl Růčkův spolustraník z malé broumovské buňky Jaroslav Wahl.

"Na volby to asi vliv mít bude," mínil další straník Patrik Otman. Libuše Růčková jako předsedkyně místní ODS potvrdila, že bude věc řešit, až bude mít víc informací.

Poslankyně Zdeňka Horníková, která se s Růčkovými osobně přátelí, odmítla, že by zatčení advokáta bylo pro ODS před krajskými volbami či pro její senátní kandidaturu problémem.

"Přátelství je vzácná a krásná věc a politika se ho netýká. Příběh pana Růčky je pouze a jen jeho soukromou záležitostí, a tedy se netýká ani ODS," uvedla poslankyně Horníková, která předsedá občanským demokratům na Náchodsku i v kraji.

Růčka prý napadal zastupitele, že jsou zločinci

"Soukromá věc to není," oponuje zastupitel Petr Staněk. "Doktor Růčka nebyl sice členem zastupitelstva, ale velmi silně se v tomto směru angažoval, chodil pravidelně na zasedání a napadal nás, že jsme zločinci a že nás zlikviduje. Veřejnost by měla vědět, jací lidé se chtějí dostat ke správě veřejných financí a majetku. Pokud takový člověk něco spáchá, měl by jít sedět," řekl Staněk, který je v zastupitelstvu za křesťanské demokraty.

Lidé, kteří v posledních volbách volili proti ODS, mluví o zatčení advokáta jako o zprávě století. Dotklo se jich to podobně jako odsouzení tuneláře CS Fondů Josefa Matoulka z Broumovska před několika lety.

"Na městě se děla spousta nekalých věcí, to je jasné více lidem. Šlo třeba o výběrová řízení na stavební firmy," řekla pod podmínkou anonymity jedna místní zdravotnice.

Kritici vytýkají ODS hlavně nevýhodnou smlouvu na vybudování bazénu nebo nákladnou přestavbu kina na česko-polské informační centrum. V poslední době se oba tábory v zastupitelstvu střetávají nad provozováním kultury.

Jeden z přátel bývalé starostky míní, že ona nejspíš o finančních transakcích svého muže nic nevěděla. "Obchodoval s pozemky a možná se dostal do problémů. Pokud něco ukradl, musí být potrestán. Ona udělala pro Broumovsko obrovský kus práce, ale teď to připomíná hon na čarodějnice," řekl známý Růčkové, který si nepřál být jmenován.

Na případ konkurzního správce upozornil loni jeden z věřitelů, když včas neobdržel peníze. Správce se vyhýbal několik měsíců svým povinnostem a krajský soud ho v listopadu zprostil funkce. Nově jmenovaný správce pak podal trestní oznámení. "Jde o ojedinělý případ," řekla místopředsedkyně krajského soudu Jolana Maršíková.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Najdete na iDNES.cz