Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný advokát Růčka není naše věc, distancuje se ODS od vlivného člena

  15:07aktualizováno  15:07
Případ advokáta Drahomíra Růčky obviněného ze zpronevěry deseti milionů rozdělil obyvatele Broumovska. Straníci z Broumova i krajského vedení ODS se distancují a tvrdí, že obvinění jejich vlivného člena je soukromá věc. Podle kritiků ale manžel bývalé starostky ovlivňoval politiku i bez veřejné funkce.

Obviněný advokát Růčka je manžel bývalé starostky Broumova a předsedkyně místní ODS Libuše Růčkové (ilustrační foto náměstí).

Advokát platí za vlivnou osobnost v regionu. Mnozí o něm tvrdí, že stál v pozadí projektů z veřejných peněz, které prosazovala jeho žena Libuše Růčková v době svého starostování i po odchodu do opozice. Nevýhodná smlouva na budoucí bazén ji v posledních volbách připravila o místo.

Případ advokáta Drahomíra Růčky

* vlivný advokát, manžel bývalé starostky Broumova, působil jako konkurzní správce dvou firem

* zabýval se konkurzy na zemědělský podnik Agrotep v Teplicích nad Metují a na turnovského podnikatele Petra Veseckého

* na soukromé účty podle policie převedl téměř 10 milionů korun

* v pondělí ráno policisté zatkli advokáta v Broumově, prohledali jeho dům u Malého náměstí a bývalou hájovnu v Křinicích, policie jej obvinila ze zpronevěry, hrozí mu až 10 let vězení

* ve středu soudce uvalil na advokáta vazbu

Policie zatkla Růčku v pondělí ráno a ve středu na něj Krajský soud v Hradci Králové uvalil vazbu. Viní jej, že jako konkurzní správce zpronevěřil deset milionů korun.

"V první řadě je to jeho soukromý problém. Není odsouzený. Nemá to vliv ani na ODS, ani na moje členství," řekl Růčkův spolustraník z malé broumovské buňky Jaroslav Wahl.

"Na volby to asi vliv mít bude," mínil další straník Patrik Otman. Libuše Růčková jako předsedkyně místní ODS potvrdila, že bude věc řešit, až bude mít víc informací.

Poslankyně Zdeňka Horníková, která se s Růčkovými osobně přátelí, odmítla, že by zatčení advokáta bylo pro ODS před krajskými volbami či pro její senátní kandidaturu problémem.

"Přátelství je vzácná a krásná věc a politika se ho netýká. Příběh pana Růčky je pouze a jen jeho soukromou záležitostí, a tedy se netýká ani ODS," uvedla poslankyně Horníková, která předsedá občanským demokratům na Náchodsku i v kraji.

Růčka prý napadal zastupitele, že jsou zločinci

"Soukromá věc to není," oponuje zastupitel Petr Staněk. "Doktor Růčka nebyl sice členem zastupitelstva, ale velmi silně se v tomto směru angažoval, chodil pravidelně na zasedání a napadal nás, že jsme zločinci a že nás zlikviduje. Veřejnost by měla vědět, jací lidé se chtějí dostat ke správě veřejných financí a majetku. Pokud takový člověk něco spáchá, měl by jít sedět," řekl Staněk, který je v zastupitelstvu za křesťanské demokraty.

Lidé, kteří v posledních volbách volili proti ODS, mluví o zatčení advokáta jako o zprávě století. Dotklo se jich to podobně jako odsouzení tuneláře CS Fondů Josefa Matoulka z Broumovska před několika lety.

"Na městě se děla spousta nekalých věcí, to je jasné více lidem. Šlo třeba o výběrová řízení na stavební firmy," řekla pod podmínkou anonymity jedna místní zdravotnice.

Kritici vytýkají ODS hlavně nevýhodnou smlouvu na vybudování bazénu nebo nákladnou přestavbu kina na česko-polské informační centrum. V poslední době se oba tábory v zastupitelstvu střetávají nad provozováním kultury.

Jeden z přátel bývalé starostky míní, že ona nejspíš o finančních transakcích svého muže nic nevěděla. "Obchodoval s pozemky a možná se dostal do problémů. Pokud něco ukradl, musí být potrestán. Ona udělala pro Broumovsko obrovský kus práce, ale teď to připomíná hon na čarodějnice," řekl známý Růčkové, který si nepřál být jmenován.

Na případ konkurzního správce upozornil loni jeden z věřitelů, když včas neobdržel peníze. Správce se vyhýbal několik měsíců svým povinnostem a krajský soud ho v listopadu zprostil funkce. Nově jmenovaný správce pak podal trestní oznámení. "Jde o ojedinělý případ," řekla místopředsedkyně krajského soudu Jolana Maršíková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz