Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátky můžete strávit s rockem, koledami, draky, ohňostrojem či v pravěku

  19:09aktualizováno  19:09
Komu se nechce o Vánocích sedět u televize, může v Královéhradeckém kraji vyrazit na desítky kulturních akcí. Redakce MF DNES pro vás vybrala ty nejzajímavější.

Vánoční strom v centru Hradce Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

1Symphonic queen na stadionu

V pátek čeká Hradec Králové velký hudební večer. Na hradeckém zimním stadionu vystoupí Filharmonie Hradec Králové se svým úspěšným projektem Symphonic Queen. Největší rockové hity jedné z nejslavnějších skupin historie v symfonické podobě uslyší návštěvníci od 20 hodin.

Autorem projektu je dirigent Miloš Machek, který stojí také za úspěšným projektem Beatles Manie či Pink Floyd Classic. Sezení na tribunách je za 399 korun, na ploše za 499 korun.

2VeganVánoce v kině

Kdo už bude mít dost kapra, řízků a salátu s majonézou, může 28. prosince zajít do hradeckého Bia Central, kde se konají VeganVánoce.

„Veganské večeře fungují na jednoduchém principu - přines veganské jídlo a ochutnej i od ostatních. Stoly se naplní talíři s pestrobarevným jídlem i nápoji z nejrůznějších domácností a receptů,“ láká pořadatelka Natálie Barcalová. Večer začne v 18 hodin.

3Koledy v Babiččině údolí

Svatoštěpánská koleda, tak se jmenuje program v Babiččině údolí v Ratibořicích 26. prosince. Známé i nově objevené koledy zazpívají v Rudrově mlýně v 15:30, v 17 a v 18:30 hodin děti z folklorního souboru Barunka z České Skalice. Pořadatelé lákají na ukázky lidových zvyků i vánočně vyzdobený mlýn. Děti mají vstup za 30 korun, dospělí za 60.

4Za draky na Staré Hrady

S dětmi lze vyrazit na vánoční program na zámku Staré Hrady na Jičínsku. „Zvýhodněným okruhem pohádkovým hradem provedou živá čarodějnice, princezna, čertice, rytíř či čaroděj,“ prozradila pracovnice zámku Petra Suková.

Na zámku se zabydlelo na třicet druhů draků a svou komnatu tu má i dračí král Rozumbraďák XVI. Otevřeno mají celé vánoční prázdniny kromě 24. a 25. prosince a 1. ledna.

5Vánoční trhy v Hradci

Až do této neděle se Masarykovo náměstí v Hradci Králové plní vánočními trhy. Krámky jsou otevřeny každý den od 9 do 18 hodin.

„Prodejci nabízejí třeba broušené kameny, výrobky z ovčí vlny nebo bylinné masti. Nechybí ani obrázky na skle, výrobky z přírodního korku, ručně vyráběné mýdlo, repliky historického skla, nože přímo od výrobce či olejové lampy,“ vyjmenoval nabídku Petr Švihlík z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Prodávají se i nakládané sýrové speciality, bramboráky, prase na rožni, klobásy nebo třeba lososí polévka, valašské frgály a štramberské uši.

6Betlémy v Náchodě

V děkanském kostele svatého Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě vystaví o svátcích velký betlém od náchodského řezbáře Karla Beršíka.

„Je to už 156 let, co se tento betlém vystavuje v našem kostele. Ten bude přístupný pro veřejnost v době, kdy se neslouží mše,“ říká náchodský děkan Boguslaw Partyka. Konkrétně to bude 25. a 26. prosince i 1. ledna od 7 do 10:30 hodin a od 14 do 16 hodin. Na náměstí bude 25. prosince v 15, 16 a 17 hodin k vidění i živý betlém.

7Prohlídky v broumovském klášteře

Benediktinský klášter v Broumově láká na sváteční prohlídky s netradiční atmosférou 25. a 26. prosince, otevřeno bude mít i na Silvestra. Prohlídky začínají v 11 a 14 hodin.

Disident Stanislav Pitaš se v pátek 26. prosince po deseti letech, kdy uspořádal řadu koncertů či literárních čtení, loučí s hospodou v Šonově na Broumovsku. Přijít mohou plačky, roztleskávačky i náhodní kolemjdoucí.

8Hradecký ohňostroj

Zajímavý posilvestrovský program slibuje centrum Hradce Králové. Vyvrcholením prvního dne nového roku bude v 18 hodin promítání videa k 790. výročí první písemné zmínky o městě Hradec Králové a závěrečný ohňostroj.

„Slavnostní atmosféra bude kromě světelných efektů umocněna hudbou ze sestřihu novinek americké produkční skupiny Two Steps From Hell,“ prozradil Švihlík. Mezi 16. a 20. hodinou bude posílena městská hromadná doprava ze sídlišť.

9Pravěk ve Všestarech

O prvním lednovém víkendu bude otevřen Archeopark ve Všestarech. Dny živé archeologie 3. a 4. ledna od 9 do 16 hodin ukážou, jak se v pravěku měnily klimatické podmínky.

„Zájemci si vyzkouší předení nitě, pravěké techniky tkaní textilií i čištění kůži pazourkovými nástroji,“ uvedl ředitel Archeoparku Radomír Tichý.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Najdete na iDNES.cz