Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastánci hotelu Černigov boj nevzdali, o pomoc žádají ministra

  8:15aktualizováno  8:15
Zastánci zachování hradeckého hotelu Černigov svůj boj nevzdávají. Poslali dopis ministru kultury, žádají ho o přehodnocení rozhodnutí jeho úředníků, kteří hotel ze 70. let označili za „chudý a průměrný již v době svého vzniku“. Odvolávají se hlavně na kladný postoj památkářů.

Architekt Jiří Zídka by rád královéhradecký hotel Černigov zachránil. Sám navrhl rekonstrukci. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Návrh na prohlášení hotelu Černigov kulturní památkou ministerstvo kultury před měsícem smetlo ze stolu (více o rozhodnutí čtěte zde). Hradecký architekt Jiří Zídka, který je autorem nápadu, se s tím však nehodlá smířit.

Koncem dubna poslal dopis přímo do rukou ministra kultury Daniela Hermana, v němž ho prosí, aby prošetřil vydané hodnocení ministerstva a přehodnotil oznámení o nezahájení správního řízení.

Fotogalerie

„Pokud nebude ochráněno to, co je v mém návrhu na prohlášení nemovité věci za kulturní památku opravdu hodnotné, dojde s největší pravděpodobností k odstranění hotelu jako jednoho z mála dokladů architektury druhé poloviny 20. století v Hradci Králové,“ apeluje na ministra Hermana Jiří Zídka, syn autora návrhu hradecké dominanty ze 70. let.

Zídka naráží na rozpory v rozhodnutí ministerstva, které podle něj kladně ohodnotilo právě prvky, kvůli nimž budovu na prohlášení památkou navrhuje.

„Ve svém návrhu na prohlášení jsem popsal, co považuji za hodnoty objektu, a to by mělo být chráněno pro budoucnost. Byla to urbanistická koncepce, hmotové uspořádání, fasáda a konstrukce objektu. V oznámení o nezahájení správního řízení byly právě jmenované hodnoty hotelu kladně hodnoceny, kromě konstrukce, o níž není v oznámení ani zmínka,“ vysvětluje architekt Zídka. 

Tomu vadí, že ministerští úředníci Černigov sepsuli převážně kvůli dispozičnímu uspořádání, interiéru a detailům stavby, které však ani on na předmět památkové ochrany nenavrhoval.

„Z posudku ministerstva usuzuji, že při hodnocení stavu budovy bylo nepřiměřeně přihlédnuto k názoru majitele hotelu, který kritizuje právě tyto aspekty, neboť potřebuje hotel zbourat,“ míní hradecký architekt.

Místo vyhlídky chodba pro obsluhu

Odborníci ministerstva ocenili prosklenou lodžii v horní části 55 metrů vysoké budovy. „Čekali bychom u nich jiné využití, například jako vyhlídky na město. Tyto atraktivní prosklené prostory však zřejmě slouží pouze jako chodba k obsluze servisních komor,“ podotkla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Kladné hodnocení si Černigov získal tím, že dobře zapadl do prostoru Riegerova náměstí. 

„Průčelí hotelu poměrně úspěšně komunikuje s průčelím nádražní budovy architekta Václava Rejchla z konce 30. let, především díky zachování dostatečného odstupu tak, aby vyzněla architektura obou budov,“ uznali ministerští odborníci.

Zastáncům zachování stávajícího hotelu se nelíbí ani to, že ministerstvo nepříhlédlo ke kladnému hodnocení Národního památkového ústavu v Josefově, který pověřilo zpracováním posudku(více o hodnocení čtěte zde).

„Ministerstvo kultury nás pověřilo, abychom sdělili, zda tento podnět má hlavu a patu. Hotelem jsme se tedy zabývali a ministerstvu jsme odpověděli v pozitivním duchu,“ uvedl již dříve ředitel NPÚ v Josefově Jiří Balský.

Památkáři si cení nejen samotné budovy hotelu, ale zmiňují i detaily hodné ochrany. Proti bourání se k petici připojily i tři stovky obyvatel Hradce Králové. „Neumím si představit, že by hotel Černigov zmizel a nahradila ho jiná stavba. Pro mě je už stejným symbolem Hradce Králové jako třeba budova muzea,“ uvedla signatářka Lenka Holá. Ministerstvo se k dopisu zaslanému architektem Zídkou ještě nevyjádřilo.

Na místě Černigova, v jehož blízkosti stojí oblíbený cyklodům, má zhruba za čtyři roky vyrůst moderní čtyřhvězdičkový hotel Clarion s kongresovým centrem, s obchody a parkem. Celý komplex by měl mít tvar ulity (více o projektu čtěte zde).




Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...



Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz