Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté chtějí nechat zbořit Aupark, části stavby vznikly načerno

  17:40aktualizováno  17:40
Aktivisté žádají po Hradci Králové zbourání téměř dokončeného obchodního centra Aupark, jehož stavba spolykala skoro dvě miliardy korun. Tvrdí, že stojí v rozporu s vydanými správními rozhodnutími. Centrum se má přitom už za necelé dva týdny otevírat.

Dominantou prostoru není jen nová křižovatka, ale také centrum Aupark, které otevře na podzim (1. 8. 2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Autoři podnětu požadují zahájit řízení o odstranění stavby. Aupark prý stojí v rozporu s již vydanými rozhodnutími, a proto by měl z prostoru někdejšího autobusového nádraží u Koruny zmizet. Autorem podnětu je Aleš Dohnal, hradecký aktivista a člen občanského spolku KOS (Kruh pro občanskou společnost).

„K odstranění stavby samozřejmě nedojde. Jednak jde pouze o část komplexu a pak si také bohužel nedovedu představit, že na hradeckém magistrátu bude úředník, který bude mít odvahu a HB Reavis zhatí plány a otevření nákupního centra o několik týdnů či měsíců posune, než se vše úředně narovná,“ nedělá si Dohnal příliš velké iluze, že jeho stížnost povede až k demolici novostavby.

Fotogalerie

Na druhou stranu vážné připomínky města k obchodnímu domu skutečně existují. Týkají se hlavně vyčnívající vzduchotechniky na střeše již tak vysokého objektu.

„Zakrytí objektu jsme skutečně intenzivně konzultovali a zpracovali jsme více než 20 variant. Investor je připraven zrealizovat námi schválenou variantu,“ říká hlavní městský architekt Petr Brůna.

Podle Dohnala jsou v rozporu s územním rozhodnutím a stavebním povolením rovněž změny v pátém a šestém podlaží, respektive proměna bytů na administrativní prostory, další změny dispozic v celém objektu včetně parkovacího domu nebo čerpací vrt pro zásobování užitkovou vodou.

Dominantní věž má mít na výšku 28 metrů, objekty vzduchotechniky jsou však ještě o několik metrů vyšší a jsou podle aktivisty vidět od nádraží, z Kuklen, ale i z Ulrichova náměstí.

„Jednotky vzduchotechniky a další prvky jsou postavené v rozporu s vydaným územním rozhodnutím a stavebním povolením. V podstatě se tak jedná o černou stavbu,“ upozorňuje Dohnal, podle kterého je přístup magistrátu ještě důležitější než pochybení investora.

„HB Reavis za chodu oproti vydaným povolením stavbu podstatně změnila a úřad to nechává naprosto chladným. Představte si, co by se stalo, kdybyste například při stavbě rodinného domku přistavěli o patro navíc nebo místo bytových prostor postavili zázemí pro ordinaci. Úřad by byl velmi tvrdý. Ale když jste společnost s miliardovým obratem, můžete skoro vše,“ zdůrazňuje aktivista.

Změny se budou řešit při kolaudaci

Brůna však zdůrazňuje, že ani tak mocnému hráči všechno neprojde. Například změnu schválených bytů na kancelářské prostory město vnímalo jako skutečný problém a investor údajně nakonec od svého záměru upustil.

„To, co by měl investor předělat, bude předmětem kolaudačního řízení. Stavba je obrovského rozsahu, takže tam určitě nějaké připomínky vzniknou,“ domnívá se architekt.

Investor nového obchodního centra odmítá názory, že stavba stojí v rozporu s jakýmikoli rozhodnutími.

„Je běžné, že při tak dlouhé a rozsáhlé stavbě dochází ke změnám, které souvisí s optimalizací provozu, se snahou vyhovět požadavkům nájemců, nebo s vývojem technologií. Tyto změny jsme si nechali v souladu s legislativními požadavky schválit,“ ubezpečuje mluvčí společnosti HB Reavis Jakub Verner.

Firma podle něj o změnu územního rozhodnutí nežádá: „Neuvažujeme ani o navýšení obchodních ploch. Aupark Hradec Králové byl a stále je koncipován jako multifunkční projekt.“

Aupark poprvé otevírá v pátek 11. listopadu ve 14 hodin a na celý víkend chystá slavnostní program s módní přehlídkou, bublinovou show, vystoupením zpěvačky Celeste Buckingham a soutěží.Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Najdete na iDNES.cz