Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroloři na adventních trzích v Hradci narazili na podezřelý rum

  11:31aktualizováno  11:31
Adventní trhy se letos musí obejít bez tvrdého alkoholu. Stánkaře svazuje zákon a lidé po metanolové aféře o grog ani příliš nestojí. Adventním trhům v hradeckém kraji proto vévodí punč a medovina. Přesto kontroloři narazili v Hradci Králové na podezřelý rum bez rodného listu.

Na tradičním vánočním jarmarku ve skanzenu na Veselém kopci se lidé zahřívali medovinou nebo svařákem. (9. 12. 2012) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Adventní trhy bez grogu si mnozí ani nedovedli představit, teď je vše jinak. Úřady kvůli metanolové aféře začaly mnohem přísněji dbát na dodržování zákona o spotřební dani.

Grog tak může prodávat jen ten, kdo to oznámí včas celníkům a má v pořádku i další doklady k alkoholu.

Kam na adventní trhy

Rychnov nad Kněžnou 12. prosince, 12-20 hodin, v Kolowratském zámku, ukázky řemesel a doprovodný program

Trutnov 13.-15. prosince, 9-18 hodin, ve foyer kulturního centra UFFO, ukázky řemesel

Hradec Králové 15.-20. prosince, 9-18 hodin, na Masarykově náměstí, tradiční výrobky i občerstvení

Krňovice 15.-16. prosince, 10-17 hodin, skanzen s tvůrčími dílnami a ochutnávkami staročeských vánočních pokrmů

Rychnov nad Kněžnou 17.- 21. prosince, 10-17 hodin, na Starém náměstí budou stánky s řemeslnými výrobky i teplou medovinou, punčem nebo pečenými mandlemi

"Vše potřebné jsme nahlásili, máme v pořádku lihoviny i papíry k nim. Už ve čtvrtek nás zkontrolovala hygiena. Lidi se však dost bojí, takže popíjejí spíš čaj nebo svařené víno," říká Vojtěch Forman, který o víkendu grog za 30 korun nabízel u zámku v Ratibořicích, kam se sjížděly davy lidí na adventní prohlídky zámku.

Na trzích je teď prodejců grogu poskrovnu. Třeba na velké výstavě Vánoce s květinou v Novém Městě nad Metují i ve skanzenu Veselý Kopec se lidé v mrazu rozehřívali v sobotu úplně jinými nápoji.

"Nahradili jsme grog zdravější medovinou, nám nějaká omezení vůbec nevadí," pronesla Alena Veverková z Pardubic a parta sedmi trampů jí přizvukovala. Omezení se týkají rozlévání alkoholu s obsahem etanolu nad 15 procent.

Podle zákona jej může stánkař prodávat i rozlévat na kulturních akcích přístupných veřejnosti, ale musí o tom nejpozději tři pracovní dny předem informovat celní úřad. V Královéhradeckém kraji o to požádalo jen sedm prodejců. Když to neučiní, hrozí jim postih až do milionu korun i zabavení zboží. Lihovina musí mít na stánku svůj rodný list, který deklaruje její původ.

Na tradičním vánočním jarmarku ve skanzenu na Veselém kopci se lidé zahřívali

Na tradičním vánočním jarmarku ve skanzenu na Veselém kopci se lidé zahřívali medovinou nebo svařákem. (9. 12. 2012)

"Tato skutečnost platí i pro prodej grogu, který obsahuje rozlévanou lihovinu v jakémkoli poměru," vysvětlila mluvčí hradeckého Celního ředitelství Jitka Fajstavrová.

Na kontroly alkoholu má kromě celníků právo živnostenský úřad, Česká obchodní inspekce, finanční orgány, Státní zemědělská a potravinářská inspekce či policie.

V Hradci nalévali podezřelý rum

Hygienici začali kontrolovat stánkaře mnohem víc hlavně kvůli podzimní aféře s metylalkoholem, jehož hrozba stále přetrvává. A na adventních trzích před muzeem našli nedostatky.

"Na trhu před muzeem v Hradci Králové naši kontroloři zjistili, že jeden stánkař prodával nápoj míchaný s rumem, od nějž neměl k dispozici lahve ani doklady včetně rodných listů," informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Jejich kontrolou neprošel ani stánkař, který prodával lahve s lihovinami, k nimž nebyl schopen předložit originály rodných listů. Zboží musel z prodeje ihned stáhnout.

Pokuty se mohou vyšplhat až na pět milionů

Když u prodejce kontroloři objeví lahve s alkoholem bez rodného listu, obrátí se přímo na policii. Pokud zjistí, že sice rodný list k alkoholu mají, ale k jeho nalévání nemají povolení, obrátí se na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a podle jejího stanoviska pak ukládají sankci.

Za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí vysoké pokuty. "Jejich výše může v závažných případech dosáhnout statisíců až pěti milionů korun," říká mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Inspektoři se od září víc zaměřili také na kontrolní pásky a v posledních týdnech i na rodné listy alkoholu. Jen za minulý týden udělali 524 kontrol. Při jedenácti zjistili, že prodejci nabízejí alkohol vyrobený v roce 2012 bez dokladů o původu.

V krajském městě je prodej lihovin ve stáncích zakázaný, prodejci musí získat zvláštní povolení.

"Prodej alkoholu na stáncích není povolen nařízením o tržním řádu od roku 1999. Jeho dodržování kontrolujeme průběžně," řekl vedoucí živnostenského úřadu na hradeckém magistrátu Jiří Bláha.

I rychnovská radnice vyslala o víkendu své dva kontrolory na mikulášský jarmark na nádvoří Kolowratského zámku. A chystají se tam znovu ve středu odpoledne na adventní trhy.

Autoři: , ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Najdete na iDNES.cz