Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oceněný amatérský film Andělé na kolejích je k mání na internetu

  6:51aktualizováno  6:51
Cenami ověnčený amatérský film Andělé na kolejích se po čtyřech letech od premiéry vrací k divákům. Podmanivá story dvou „pánů kluků“ za protektorátu bude ke stažení na internetu. Kdo chce, může zaplatit symbolickou cenu.

Záběr z amatérského filmu Andělé na kolejích. | foto: movingpictures.cz

Hradecký režisér Ondřej Martinec (uprostřed) při natáčení amatérského filmu...

Hradecký režisér Ondřej Martinec (uprostřed).

Před čtyřmi lety to byla událost, kterou puncovaly ceny z amatérských přehlídek včetně titulu Nejlepší amatérský film roku 2012 na mezinárodním festivalu BIAFF ve Velké Británii. Jak hradecký režisér Ondřej Martinec dodává, nezískal jen trofeje, ale také srdce a pomoc mnoha lidí.

Film stál pouhých 80 tisíc korun

Role hráli herci z královéhradeckého divadla Jesličky, točilo se kolem Hradce, hlavně v lesích kolem rybníku Byřička. Chalupa stojí v Nebeské Rybné, půjčili si parní vlak tažený „Velkým bejčkem“ a nádraží, které potřebovali, sami tvůrci opravili. Produkce vložila do díla 80 tisíc korun.

Z natáčení amatérského filmu Andělé na kolejích.
Z natáčení amatérského filmu Andělé na kolejích.

Snímky z natáčení.

„My jsme film nikde moc neukazovali, razil jsem totiž názor, že si film má najít vlastní cestu. Nechtěl jsem to nikam tlačit ani mu dělat reklamu, protože jsem to bral jako studentský film. Před tím jsem dělal jen krátké snímky, tak jsem si řekl, že to bude můj osobní absolventský film, i když jsem samouk,“ říká Ondřej Martinec, jenž Anděle natočil ještě pod příjmením Hejna.

Hodnocení diváků

Hodinový film, jenž se točil ve východních Čechách, si v Česko-slovenské filmové databázi vysloužil hodnocení 84 %, což je jen o procento méně, než mají třeba hity Skleněné peklo, Titanic či Amélie z Montmartru.

A posbíral pochvalné ohlasy publika, které dokonce mluví o amatérském velkofilmu: „Na filmu by se jistě dala najít řada chyb, ale jeho kouzlo spočívá v tom, že je nebudete chtít hledat. Vyzařuje z něj neobyčejné nadšení, které se setkalo s na amatérské podmínky až omračujícím zvládnutím řemesla a výpravností.“

„Klobouk dolů před režisérem, který umí obrazově tak krásně vyprávět.“

A do třetice: „Jeden z mála českých amatérských snímků, kde se po filmové stránce už prakticky stírá rozdíl mezi profesionální a amatérskou produkcí.“

Film najdete zde.

Po natočení chtěl snímek pustit do kin, ale distributorovi, jehož našli, připadal krátký.

„A my začali cítit, že se z toho vytrácí radost, tak jsme ho požádali, ať to nechá plavat, že příběh Andělů stejně nekončí,“ vypravuje Martinec. Jednou za rok, když už počet žadatelů o projekci kulminoval, uspořádal promítání v hradeckém Centrálu, vždycky přišlo víc než stovka diváků.

Výtěžek dal režisér na dobročinné účely

Lidský příběh z nelidské doby Anděly jen v Centrálu, nynějším Biu Central, vidělo do dneška na dva tisíce lidí. Výtěžek ze vstupného vždy posloužil dobročinným účelům.

„Jedině tak nám to dávalo smysl,“ podotýká režisér. Podařilo se tak zakoupit naslouchátko pro neslyšící, přispět na povodně, opravit parní kotel či zorganizovat inspirativní výlet seniorům.

Andělé s podtitulem Lidský příběh z nelidské doby ho pořád, i po čtyřech letech, dohánějí, chtěl by, aby snímek mělo všech dvě stě aktérů.

„Nejradši bych to dal na DVD, ale to je drahé, tak to raději uložím on-line, kde to může vidět kdokoliv a ve špičkové kvalitě. Může zaplatit dobrovolný příspěvek. Myslím, že právě takhle se dá budovat to, co se dnes vytrácí, tedy přímý vztah mezi divákem a tvůrcem. Mám pocit, že velké distribuce dělají z filmu jen víkendové zboží,“ míní Ondřej Martinec, který si díky Andělům utřídil názor na vlastní tvorbu.

„Dřív jsem to bral jako dítě, které má drobnou vadu a vy říkáte, že všechno na něm je vaše, jen ta vada je po manželce. Byl jsem dost pokrytecký, všechny chyby jsem přičítal druhým, sám jsem si vše omlouval a vymlouval. Pak jsem si řekl, že všechno, co vytvořím, musím brát takové, jaké to je, nepřeceňovat to ani nehanět. Když se dnes na Anděle podívám, cítím, že je zázrak, že se to povedlo,“ říká režisér.

A mnozí z jeho amatérů v řemesle pokračují, kameraman končí FAMU, hlavní dospělý protagonista Martin Šesták odešel na New York Film Academy.

„A ty negativní věci jsou vlastně také pozitiva, protože jsem si je uvědomil. Člověk málokdy překoukne sám sebe. A poučil jsem se ve filmovém řemesle, protože tehdy jsem chtěl něco říct, ale neuměl jsem mluvit,“ dodává Martinec.

Další Martincův film vzniká už plně profesionálně. Jeho kořeny budou hradecké.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz