Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příznivce „dragounů“ nezastavil déšť ani zima. Odpůrci byli kapkou v moři

  16:50aktualizováno  17:22
Americký vojenský konvoj v neděli ve třech skupinách projel Královéhradeckým krajem. První kolona dvanácti vozidel stála na hranicích v Náchodě přes hodinu. Zájem lidí o americké vojáky vracející se do Německa ze cvičení v Pobaltí byl obrovský.

Je neděle čtvrt na jedenáct dopoledne a první kolona dvanácti amerických obrněných vozidel doprovázená vojenskou policií zastavuje na náchodském hraničním přechodu v Bělovsi. Mraky jsou nízko, prší a je zima. Přivítat Američany přesto přišly desítky lidí. Někteří vojáci vystupují z vozů, aby Čechy pozdravili, jiní z kanystrů doplňují palivo. Jsou mezi nimi i tací, kteří se ochotně fotí s místními.

Fotogalerie

„Situace v Polsku a v Česku je podobná. Mám z toho dobrý pocit. Lidé jsou rádi, že jsme tady,“ odpovídá jeden z amerických vojáků na dotaz, jak by porovnal jejich přijetí v obou zemích.

Opodál drží Josef Matyáš transparent s nápisem: Hi friends! „Vnímám to jako vyjádření solidarity americké armády s členskými státy NATO. Chápu to tak, že členství je zárukou naší bezpečnosti. A pokud jde o odpůrce, tak jsem rád, že jich mnoho není. Žijeme v demokratickém státě, lidé mají možnost vyjadřovat své názory. Stali jsme se dobrovolně členy NATO, proto bychom naše spojence měli podpořit,“ říká Matyáš.

Mezi nadšenými obdivovateli první kolony Američanů však na hraničním přechodu nechybějí odpůrci konvoje. Redaktor MF Dnes jich však nenapočítá ani deset. Někteří mají transparenty s nápisy: USA Agressor. We want neutrality.

„Vojákovi z prvního tanku jsem vysvětloval svůj názor na chování americké armády po celém světě. Ptal jsem se ho na to, proč američtí vojáci zabíjejí nevinné civilisty,“ tvrdí Ladislav Cerman s transparentem v ruce.

Muž na hraničním přechodě blokoval průjezd kolony

U hloučku protestujících se hádají dva muži. „Co to tady děláte? Vůbec si to neuvědomujete. Jste ostudou. Vy nevidíte, co dělá ten moskevský idiot?!“ křičí asi sedmdesátiletý muž směrem k lidem s transparenty. „Já ho nechválím, ale podívejte se, co dělá Obama!“ oponuje jeden z odpůrců amerických „dragounů“.

Po více než hodině a čtvrt se první kolona dává znovu do pohybu. Američany doprovází od hranic motorkáři s americkými vlajkami i příznivci vojenské historie s historickými vozidly. Karel Falta z veterán klubu byl jedním z nich. Parta nadšenců čekala na Američany s historickými vojenskými vozidly hned u hraničního přechodu.

„Jako správní veteránisté nesmíme chybět. Chceme se za ně připojit a jet s nimi až do Pardubic. Fandím jim. V osmašedesátém jsme v Náchodě stavěli barikády, abychom zastavili takzvané bratrské tanky. Byli jsme moc slabí, nepodařilo se nám to. Američané jsou tady vítáni,“ řekl Karel Falta ze spolku Veteran military technika Borová.

Komunisté v Náchodě svolali na neděli několik protestních shromáždění. Průjezd kolony však odpůrci nikde na trase Náchod - Pardubice nezkomplikovali. Výjimkou byl muž, který při průjezdu třetí skupiny vojenských vozidel na hraničním přechodu v Bělovsi chtěl kolonu zastavit.

„Na hraničním přechodu jeden člověk neuposlechl výzvy policisty při průjezdu a dopustil se přestupku. Blokoval průjezd kolony. Pletl se jim do cesty. Incident na hraničním přechodu při průjezdu třetí kolony byl ojedinělý. Jinak průjezd amerických vojáků krajem proběhl bez problémů,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství Iva Kormošová.

„Odpůrci konvoje nám akorát dělají ostudu.“

Přesto ten, kdo má špatné spaní z příliš silných proputinovských a zároveň protiamerických nálad v české společnosti, si neměl spanilou jízdu amerických vojáků Královéhradeckým krajem ujít. Nejen ve městech, ale i mezi obcemi totiž vítaly kolony obrněnců tisíce lidí. Odpůrci Američanů byli kapkou v moři.

Třeba v Jaroměři v davu lidí sledoval Američany devětašedesátiletý Miroslav Frost v historické americké uniformě. „Průjezd Američanů pro mě znamená hodně. Každý rok jezdím na setkání veteránu do Rokycan a právě američtí vojáci z Vilsecku se toho také účastní. Odpůrci konvoje nám akorát dělají ostudu. Američané jeli přes celé Polsko a nikde se s ničím podobným nesetkali. Češi si nedovedou vážit toho, co získají,“ dodal Miroslav Frost, zakladatel vojenského muzea v Jaroměři-Josefově.

Výraznější dopravní problémy přesun amerických vojáků Královéhradeckým krajem nezpůsobil. Kolona asi čtyřiceti vozidel byla rozdělena do tří menších skupin, které vjížděli do Česka v Náchodě Bělovsi asi v hodinových intervalech. To proto, aby co nejméně zatížily dopravu.

V rámci operace nesoucí název Dragoon Ride přes Česko přejede na pět set příslušníků americké armády se 115 kusy techniky. Američané pojedou v kolových obrněných transportérech Stryker a v doprovodných vozidlech.

Průjezd konvoje přes Náchod, Bohumín a Harrachov:

Jednotlivé proudy kolony se spojí v pondělí v Praze. Ve středu ráno se kolona znovu rozjede a přes hraniční přechod Rozvadov opustí republiku. Cílem je domovskou základnu Rose Barracks v bavorském Vilsecku.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz