Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příznivce „dragounů“ nezastavil déšť ani zima. Odpůrci byli kapkou v moři

  16:50aktualizováno  17:22
Americký vojenský konvoj v neděli ve třech skupinách projel Královéhradeckým krajem. První kolona dvanácti vozidel stála na hranicích v Náchodě přes hodinu. Zájem lidí o americké vojáky vracející se do Německa ze cvičení v Pobaltí byl obrovský.

Je neděle čtvrt na jedenáct dopoledne a první kolona dvanácti amerických obrněných vozidel doprovázená vojenskou policií zastavuje na náchodském hraničním přechodu v Bělovsi. Mraky jsou nízko, prší a je zima. Přivítat Američany přesto přišly desítky lidí. Někteří vojáci vystupují z vozů, aby Čechy pozdravili, jiní z kanystrů doplňují palivo. Jsou mezi nimi i tací, kteří se ochotně fotí s místními.

Fotogalerie

„Situace v Polsku a v Česku je podobná. Mám z toho dobrý pocit. Lidé jsou rádi, že jsme tady,“ odpovídá jeden z amerických vojáků na dotaz, jak by porovnal jejich přijetí v obou zemích.

Opodál drží Josef Matyáš transparent s nápisem: Hi friends! „Vnímám to jako vyjádření solidarity americké armády s členskými státy NATO. Chápu to tak, že členství je zárukou naší bezpečnosti. A pokud jde o odpůrce, tak jsem rád, že jich mnoho není. Žijeme v demokratickém státě, lidé mají možnost vyjadřovat své názory. Stali jsme se dobrovolně členy NATO, proto bychom naše spojence měli podpořit,“ říká Matyáš.

Mezi nadšenými obdivovateli první kolony Američanů však na hraničním přechodu nechybějí odpůrci konvoje. Redaktor MF Dnes jich však nenapočítá ani deset. Někteří mají transparenty s nápisy: USA Agressor. We want neutrality.

„Vojákovi z prvního tanku jsem vysvětloval svůj názor na chování americké armády po celém světě. Ptal jsem se ho na to, proč američtí vojáci zabíjejí nevinné civilisty,“ tvrdí Ladislav Cerman s transparentem v ruce.

Muž na hraničním přechodě blokoval průjezd kolony

U hloučku protestujících se hádají dva muži. „Co to tady děláte? Vůbec si to neuvědomujete. Jste ostudou. Vy nevidíte, co dělá ten moskevský idiot?!“ křičí asi sedmdesátiletý muž směrem k lidem s transparenty. „Já ho nechválím, ale podívejte se, co dělá Obama!“ oponuje jeden z odpůrců amerických „dragounů“.

Po více než hodině a čtvrt se první kolona dává znovu do pohybu. Američany doprovází od hranic motorkáři s americkými vlajkami i příznivci vojenské historie s historickými vozidly. Karel Falta z veterán klubu byl jedním z nich. Parta nadšenců čekala na Američany s historickými vojenskými vozidly hned u hraničního přechodu.

„Jako správní veteránisté nesmíme chybět. Chceme se za ně připojit a jet s nimi až do Pardubic. Fandím jim. V osmašedesátém jsme v Náchodě stavěli barikády, abychom zastavili takzvané bratrské tanky. Byli jsme moc slabí, nepodařilo se nám to. Američané jsou tady vítáni,“ řekl Karel Falta ze spolku Veteran military technika Borová.

Komunisté v Náchodě svolali na neděli několik protestních shromáždění. Průjezd kolony však odpůrci nikde na trase Náchod - Pardubice nezkomplikovali. Výjimkou byl muž, který při průjezdu třetí skupiny vojenských vozidel na hraničním přechodu v Bělovsi chtěl kolonu zastavit.

„Na hraničním přechodu jeden člověk neuposlechl výzvy policisty při průjezdu a dopustil se přestupku. Blokoval průjezd kolony. Pletl se jim do cesty. Incident na hraničním přechodu při průjezdu třetí kolony byl ojedinělý. Jinak průjezd amerických vojáků krajem proběhl bez problémů,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství Iva Kormošová.

„Odpůrci konvoje nám akorát dělají ostudu.“

Přesto ten, kdo má špatné spaní z příliš silných proputinovských a zároveň protiamerických nálad v české společnosti, si neměl spanilou jízdu amerických vojáků Královéhradeckým krajem ujít. Nejen ve městech, ale i mezi obcemi totiž vítaly kolony obrněnců tisíce lidí. Odpůrci Američanů byli kapkou v moři.

Třeba v Jaroměři v davu lidí sledoval Američany devětašedesátiletý Miroslav Frost v historické americké uniformě. „Průjezd Američanů pro mě znamená hodně. Každý rok jezdím na setkání veteránu do Rokycan a právě američtí vojáci z Vilsecku se toho také účastní. Odpůrci konvoje nám akorát dělají ostudu. Američané jeli přes celé Polsko a nikde se s ničím podobným nesetkali. Češi si nedovedou vážit toho, co získají,“ dodal Miroslav Frost, zakladatel vojenského muzea v Jaroměři-Josefově.

Výraznější dopravní problémy přesun amerických vojáků Královéhradeckým krajem nezpůsobil. Kolona asi čtyřiceti vozidel byla rozdělena do tří menších skupin, které vjížděli do Česka v Náchodě Bělovsi asi v hodinových intervalech. To proto, aby co nejméně zatížily dopravu.

V rámci operace nesoucí název Dragoon Ride přes Česko přejede na pět set příslušníků americké armády se 115 kusy techniky. Američané pojedou v kolových obrněných transportérech Stryker a v doprovodných vozidlech.

Průjezd konvoje přes Náchod, Bohumín a Harrachov:

Jednotlivé proudy kolony se spojí v pondělí v Praze. Ve středu ráno se kolona znovu rozjede a přes hraniční přechod Rozvadov opustí republiku. Cílem je domovskou základnu Rose Barracks v bavorském Vilsecku.

Autor:Nejčtenější

Pád mladého páru z vyhlídky do rokle byl pokusem o vraždu, zjistila policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie obvinila z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se v září zřítil se stejně starou dívkou z rozhledny v...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

V hořícím domě na Jičínsku vybuchovala pyrotechnika, uhynulo dvacet psů

Požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku (5.12.2017).

Životy asi dvaceti psů má na svědomí noční požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku. V objektu bylo podle policie...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Další z rubriky

Nový terminál v Rychnově slouží jen napůl, cestujícím chybí přístřešky

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Rychnov nad Kněžnou už má vlastní terminál hromadné dopravy u železniční stanice. Autobusová doprava ze starého nádraží...

Kostelečtí brání střední školu, nechtějí, aby splynula s hronovskou

Střední průmyslovou školu Hronov čeká splynutí s dvěma školami.

V Červeném Kostelci na Náchodsku se obávají o osud střední školy. Krajští zastupitelé na začátku prosince rozhodli, že...

Osm obžalovaných soudí za pěstování konopí. Zahradničili i v chlívku

Pěstírny byly kompletně vybavené včetně topení pro zajištění stálého klimatu.

Hradecký krajský soud projednává případ osmi mužů, kteří jsou obžalovaní, že se podíleli na provozování sítě pěstíren...Najdete na iDNES.cz