Zoufalství z amnestie dohnalo zadluženou důchodkyni až k hladovce

  9:34aktualizováno  9:34
Prezidentská amnestie rozezlila šedesátiletou Boženu Tlustou natolik, že se rozhodla držet hladovku. Sama je zadlužená a hrozí jí, že přijde o dům. "Malým lidem nikdo nepomůže," tvrdí žena z Hradecka, která už druhý týden na protest nejí.

Božena Tlustá ze Mžan na Hradecku drží na protest proti prezidentské amnestii hladovku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Prezident na amnestii pustil gaunery, kteří si nakradli miliony a miliardy. Teď jsou beztrestní a nikdo na ně nemůže. Obyčejným lidem ale nikdo nepomůže, když přijdou o vše, co mají, včetně střechy nad hlavou," říká zoufale Božena Tlustá ze Mžan na Hradecku.

Bezvýchodnost situace ji dohnala k radikálnímu řešení: na protest proti lednové amnestii drží od 5. února hladovku. Tou se snaží upozornit na svůj příběh, na jehož konci s velkou pravděpodobností bude ztráta střechy nad hlavou.

Přišla o práci a skončila v invalidním důchodu

Vše začalo, když v roce 2007 přišla o dobře placenou práci a spolu s manželem přestali být schopni splácet půjčky, které měli. Lidí s podobným osudem přitom neustále přibývá.

"Byla to chyba. Brali jsme si půjčky i proto, abychom mohli podporovat naše děti," říká sklesle žena. Získat novou práci se jí nedařilo a nakonec po psychickém zhroucení skončila v invalidním důchodu.

Největší rána ale přišla loni v únoru, kdy její manžel náhle zemřel. Na splácení zhruba půlmilionových dluhů tak zůstala sama a zároveň zjistila, že po manželovi, který si vzal několik půjček bez jejího vědomí, zdědila další.

Dluží už 1,2 milionu korun

Její dluhy se najednou vyšplhaly přes milion korun. "Teď dlužím jeden milion a 220 tisíc korun," říká šedesátiletá žena potichu a otírá si slzy. Protestuje hlavně proti tomu, aby musela platit velké úroky a pokuty, které jí kvůli neplacení k částce naskákaly a nyní tvoří téměř její polovinu.

"Výše všech těch navýšení je opravdu nemravná. Už jsem proti tomu poslala několik odvolání, nikoho ale nezajímají." Koncem loňského roku už byla připravená věřitelům přenechat svůj dům s velkým pozemkem ve Mžanech, v němž žije s vnučkou a dvouletou pravnučkou.

"Když jsem ale viděla, co se stalo po novém roce s amnestií, tak jsem se rozhodla, že budu bojovat," popisuje chvíli, kdy se odhodlala držet hladovku.

"Chci tím upozornit nejenom na svůj případ, ale i na další lidi, kterých je hodně a jsou v podobné situaci, kdy přicházejí o všechno, zatímco amnestovaní tuneláři si užívají svých nakradených milionů, drahých vil a luxusních aut."

Poradna nabízí jiná řešení

Pracovníci hradecké občanské poradny, která pomáhá lidem v dluzích a exekucích, ale považují její hladovku za nesprávné řešení.

"Proč poškozovat sám sebe? Je potřeba využít všechny možnosti, které například my nabízíme. Sice nedokážeme zázraky, ale s každým se pokoušíme najít řešení a být těm lidem oporou," říká ředitelka poradny Blanka Klemsová.

V úterý, kdy redaktoři Boženu Tlustou navštívili, držela hladovku už sedmým dnem a byla připravena vydržet tak dlouho, jak to jen půjde.

"Vnučka, která tu se mnou bydlí, za mnou chodí a nadává mi, že jen blbnu a měla bych se najíst. Já ale chci bojovat za sebe i ostatní lidi," rozpláče se žena, které dělají radost už jen její dvouletá pravnučka a bílá fenka Betynka.

V ten den dostala další pomyslnou facku, když hradecký krajský soud kvůli amnestii zastavil stíhání manažerů v kauze KTP Quantum, kteří podle obžaloby poškodili téměř deset tisíc lidí, jež obrali dohromady o víc jak miliardu korun.

"Kdyby to bylo možné, šla bych si sednout před soud a protestovala tam, jak dlouho by to jen šlo," říká zoufalá žena.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Chov jižních nosorožců má ve Dvoře nastartovat nová samice z Francie

Do safari parku ve Dvoře Králové dorazila nová samice nosorožce bílého jižního...

Hned dva nosorožci během tří dnů přibyli do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. V neděli se narodilo historicky...

Soud potrestal muže za týrání manželky a dcer před 25 lety

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal po pětadvaceti letech Zdeňka Š. za týrání jeho tehdejší manželky a dcer. Žena...

VIDEO: V létě milíř kvůli suchu uhasili, dřevěné uhlí vypálili až teď

Pracovníci muzea rozebírají milíř před sýpkou v Rokytnici v Orlických horách, v...

V Rokytnici si připomněli tradiční výrobu dřevěného uhlí, které v Orlických horách používaly sklárny a hutě. Před...

Najdete na iDNES.cz