Zoufalství z amnestie dohnalo zadluženou důchodkyni až k hladovce

  9:34aktualizováno  9:34
Prezidentská amnestie rozezlila šedesátiletou Boženu Tlustou natolik, že se rozhodla držet hladovku. Sama je zadlužená a hrozí jí, že přijde o dům. "Malým lidem nikdo nepomůže," tvrdí žena z Hradecka, která už druhý týden na protest nejí.

Božena Tlustá ze Mžan na Hradecku drží na protest proti prezidentské amnestii hladovku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Prezident na amnestii pustil gaunery, kteří si nakradli miliony a miliardy. Teď jsou beztrestní a nikdo na ně nemůže. Obyčejným lidem ale nikdo nepomůže, když přijdou o vše, co mají, včetně střechy nad hlavou," říká zoufale Božena Tlustá ze Mžan na Hradecku.

Bezvýchodnost situace ji dohnala k radikálnímu řešení: na protest proti lednové amnestii drží od 5. února hladovku. Tou se snaží upozornit na svůj příběh, na jehož konci s velkou pravděpodobností bude ztráta střechy nad hlavou.

Přišla o práci a skončila v invalidním důchodu

Vše začalo, když v roce 2007 přišla o dobře placenou práci a spolu s manželem přestali být schopni splácet půjčky, které měli. Lidí s podobným osudem přitom neustále přibývá.

"Byla to chyba. Brali jsme si půjčky i proto, abychom mohli podporovat naše děti," říká sklesle žena. Získat novou práci se jí nedařilo a nakonec po psychickém zhroucení skončila v invalidním důchodu.

Největší rána ale přišla loni v únoru, kdy její manžel náhle zemřel. Na splácení zhruba půlmilionových dluhů tak zůstala sama a zároveň zjistila, že po manželovi, který si vzal několik půjček bez jejího vědomí, zdědila další.

Dluží už 1,2 milionu korun

Její dluhy se najednou vyšplhaly přes milion korun. "Teď dlužím jeden milion a 220 tisíc korun," říká šedesátiletá žena potichu a otírá si slzy. Protestuje hlavně proti tomu, aby musela platit velké úroky a pokuty, které jí kvůli neplacení k částce naskákaly a nyní tvoří téměř její polovinu.

"Výše všech těch navýšení je opravdu nemravná. Už jsem proti tomu poslala několik odvolání, nikoho ale nezajímají." Koncem loňského roku už byla připravená věřitelům přenechat svůj dům s velkým pozemkem ve Mžanech, v němž žije s vnučkou a dvouletou pravnučkou.

"Když jsem ale viděla, co se stalo po novém roce s amnestií, tak jsem se rozhodla, že budu bojovat," popisuje chvíli, kdy se odhodlala držet hladovku.

"Chci tím upozornit nejenom na svůj případ, ale i na další lidi, kterých je hodně a jsou v podobné situaci, kdy přicházejí o všechno, zatímco amnestovaní tuneláři si užívají svých nakradených milionů, drahých vil a luxusních aut."

Poradna nabízí jiná řešení

Pracovníci hradecké občanské poradny, která pomáhá lidem v dluzích a exekucích, ale považují její hladovku za nesprávné řešení.

"Proč poškozovat sám sebe? Je potřeba využít všechny možnosti, které například my nabízíme. Sice nedokážeme zázraky, ale s každým se pokoušíme najít řešení a být těm lidem oporou," říká ředitelka poradny Blanka Klemsová.

V úterý, kdy redaktoři Boženu Tlustou navštívili, držela hladovku už sedmým dnem a byla připravena vydržet tak dlouho, jak to jen půjde.

"Vnučka, která tu se mnou bydlí, za mnou chodí a nadává mi, že jen blbnu a měla bych se najíst. Já ale chci bojovat za sebe i ostatní lidi," rozpláče se žena, které dělají radost už jen její dvouletá pravnučka a bílá fenka Betynka.

V ten den dostala další pomyslnou facku, když hradecký krajský soud kvůli amnestii zastavil stíhání manažerů v kauze KTP Quantum, kteří podle obžaloby poškodili téměř deset tisíc lidí, jež obrali dohromady o víc jak miliardu korun.

"Kdyby to bylo možné, šla bych si sednout před soud a protestovala tam, jak dlouho by to jen šlo," říká zoufalá žena.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Přítelkyni bodl třicetkrát, za vraždu a přepadení hrozí muži 18 let

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Pět loupežných přepadení a ubodání přítelkyně kuchyňským nožem má podle obžaloby na svědomí 34letý Pavel Kohút. U...

Policie neví, kdo do bistra zavlekl bakterii, otravu kebabem odložila

Prodejna rychlého občerstvení v Hradci Králové, kde se přiotrávily jídlem...

Bez trestu zůstane zaměstnanec bistra v Hradci Králové, který do provozovny zanesl bakterii zlatého stafylokoka. Jídlem...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz