Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Hradce přiletí patnáct Andul na sobotní dvouplošníkovou show

  7:18aktualizováno  7:18
Na patnáct oblíbených Andul z celé Evropy se slétne do Hradce Králové. V sobotu předvedou největší dvouplošníky se značkou Antonov An-2 leteckou show, chybět nebude ani společný přelet nad městem.

Dvouplošník Antonov An-2 na letišti v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ruští konstruktéři ho vymysleli ve 40. letech, do jeho kokpitu sedali vojáci, civilové i práškaři zemědělských družstev. Někdo z něj vyskakoval, jiný zachraňoval životy nebo hasil. Má rozpětí přes deset metrů a pověst stabilní a spolehlivé mašiny. Nikdo mu neřekne jinak než Andulka.

Aviatický den na hradeckém letišti

Začátek v sobotu v 11 hodin, letecká show od 14 do 17 hodin, vyhlášení divácké tipovací soutěže v 16.30 hodin. Vstupné dobrovolné.

Z programu: letové a statické ukázky letadel, soutěže, prohlídky interiérů vybraných letounů An-2, simulované lety, ukázky obřích modelů letadel, mezinárodní klání účastníků Evropského sletu An-2 v netradičních disciplínách.

Dvouplošník Antonov An-2 je hlavní hvězdou sobotního aviatického dne na hradeckém letišti. Dnes se jich do Hradce Králové sletí na 15 kusů a zítra předvedou velkou leteckou show.

"Andula se dočkala několikatisícové série a až čtyřiceti modifikací. Ve 40. letech se používala hlavně pro dopravu, ale také jako sanitní letoun pro vojenské účely," říká letecký expert a spoluorganizátor akce František Kučera.

Letadlo, původně navržené jako malé dopravní pro armádu, po válce používali vojenští parašutisté v Sovětském svazu i celém východního bloku.

"Dokáže se přizpůsobit těžkým klimatickým podmínkám ve velkém horku i dešti, v prachovém prostředí i třeskuté sovětské zimě. Pro seskoky sportovních parašutistů se používá dodnes," říká Kučera.

Andulu si neoblíbili jen vojáci a ruští pohlaváři, ale také zemědělci. "Používali ji i jako práškovací letadlo. Je největším dvouplošníkem na světě, má velmi dobře konstruovaná křídla pro malé rychlosti a vyniká stabilitou," vysvětluje expert.

Do Hradce přiletí se svým antonovem sběratelé z Česka, Anglie, Německa, Irska nebo Litvy. "Andula je charakteristická svým brumlavým zvukem motoru a výkonem tisíc koní. Skupinový let Andul je mimořádným zážitkem. Letoun působí rozměry, hlubokým zvukem motoru a pomalým letem až majestátně," láká Kučera.

V centru aviatického dne bude hlavně legendární dvouplošník, návštěvníci ale uvidí i další letadla, hlavně sportovní typy. Budou si také moci vyzkoušet letecký simulátor nebo si prohlédnout interiér některých letounů.

"Sběratelé o své letadla pečují, zájemci tak budou mít možnost nakouknout do různých luxusních variant úprav," dodává Kučera.

Celoevropský sraz letounů An-2 se koná už pošestnácté, v Česku je podruhé. Vstupné na akci, která začíná zítra v 11 hodin, je dobrovolné. Program skončí okolo 18. hodiny. Vybrané vstupné půjde na provoz historických letounů.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Za smrt brigádníka po pádu ze střechy přiznal soud matce odškodné 286 tisíc

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud přiznal odškodné 286 tisíc korun matce hocha, který utrpěl smrtelný úraz na brigádě na statku v...

Spolek neposkytuje internet komerčně, řekl soud. Daň zatím musí platit dál

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že vybírání daně z přidané hodnoty Finanční správou od spolku HKFree bylo...

Najdete na iDNES.cz