Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Hradce přiletí patnáct Andul na sobotní dvouplošníkovou show

  7:18aktualizováno  7:18
Na patnáct oblíbených Andul z celé Evropy se slétne do Hradce Králové. V sobotu předvedou největší dvouplošníky se značkou Antonov An-2 leteckou show, chybět nebude ani společný přelet nad městem.

Dvouplošník Antonov An-2 na letišti v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ruští konstruktéři ho vymysleli ve 40. letech, do jeho kokpitu sedali vojáci, civilové i práškaři zemědělských družstev. Někdo z něj vyskakoval, jiný zachraňoval životy nebo hasil. Má rozpětí přes deset metrů a pověst stabilní a spolehlivé mašiny. Nikdo mu neřekne jinak než Andulka.

Aviatický den na hradeckém letišti

Začátek v sobotu v 11 hodin, letecká show od 14 do 17 hodin, vyhlášení divácké tipovací soutěže v 16.30 hodin. Vstupné dobrovolné.

Z programu: letové a statické ukázky letadel, soutěže, prohlídky interiérů vybraných letounů An-2, simulované lety, ukázky obřích modelů letadel, mezinárodní klání účastníků Evropského sletu An-2 v netradičních disciplínách.

Dvouplošník Antonov An-2 je hlavní hvězdou sobotního aviatického dne na hradeckém letišti. Dnes se jich do Hradce Králové sletí na 15 kusů a zítra předvedou velkou leteckou show.

"Andula se dočkala několikatisícové série a až čtyřiceti modifikací. Ve 40. letech se používala hlavně pro dopravu, ale také jako sanitní letoun pro vojenské účely," říká letecký expert a spoluorganizátor akce František Kučera.

Letadlo, původně navržené jako malé dopravní pro armádu, po válce používali vojenští parašutisté v Sovětském svazu i celém východního bloku.

"Dokáže se přizpůsobit těžkým klimatickým podmínkám ve velkém horku i dešti, v prachovém prostředí i třeskuté sovětské zimě. Pro seskoky sportovních parašutistů se používá dodnes," říká Kučera.

Andulu si neoblíbili jen vojáci a ruští pohlaváři, ale také zemědělci. "Používali ji i jako práškovací letadlo. Je největším dvouplošníkem na světě, má velmi dobře konstruovaná křídla pro malé rychlosti a vyniká stabilitou," vysvětluje expert.

Do Hradce přiletí se svým antonovem sběratelé z Česka, Anglie, Německa, Irska nebo Litvy. "Andula je charakteristická svým brumlavým zvukem motoru a výkonem tisíc koní. Skupinový let Andul je mimořádným zážitkem. Letoun působí rozměry, hlubokým zvukem motoru a pomalým letem až majestátně," láká Kučera.

V centru aviatického dne bude hlavně legendární dvouplošník, návštěvníci ale uvidí i další letadla, hlavně sportovní typy. Budou si také moci vyzkoušet letecký simulátor nebo si prohlédnout interiér některých letounů.

"Sběratelé o své letadla pečují, zájemci tak budou mít možnost nakouknout do různých luxusních variant úprav," dodává Kučera.

Celoevropský sraz letounů An-2 se koná už pošestnácté, v Česku je podruhé. Vstupné na akci, která začíná zítra v 11 hodin, je dobrovolné. Program skončí okolo 18. hodiny. Vybrané vstupné půjde na provoz historických letounů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz