Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Hledá se stavba Královéhradeckého kraje, která se líbí vám?

  5:29aktualizováno  5:29
Celkem jedenáct staveb se utká o titul Stavba roku 2012 Královéhradeckého kraje. Zda si ho zaslouží domovy důchodců, hasičská stanice, zimní stadion či opravené hradecké terasy, můžete v anketě rozhodnout i vy.

Hradec budou reprezentovat Jižní terasy, které architekti doplnili několika fontánami a zelení. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Musí být krásná, s ladnými tvary, ale zároveň praktická, jednoduše dokonalá. Řeč není o královně krásy, ale o krajské stavbě roku 2012, kterou příští týden začne vybírat komise složená architektů a stavebních inženýrů.

Čtenáři iDNES.cz mohou do středy 5. září hlasovat zde

Budovu, která si bude moct na fasádu přidělat mosaznou tabulku s titulem, vyhlásí odborníci začátkem října. Zápolit mezi sebou bude jedenáct projektů, které tvoří zajímavou směsici.

Fotogalerie

O titul se utkají například dva domovy důchodců, zrekonstruované hradby nebo třeba zimní stadion. Přihlásit se mohly stavby dokončené a zkolaudované mezi lety 2009 a 2011.

"Všech jedenáct přihlášených je v kategorii stavby občanské vybavenosti. Důležité v posuzování budou uživatelské zkušenosti, na nich nám hodně záleží. Komise si tak u každé soutěžní stavby pohovoří i s někým, kdo bude vystupovat za uživatele," přiblížil Jaroslav Svoboda, krajský manažer Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který soutěž spolupořádá.

Záleží i na vhodnosti materiálů a úspornosti stavby

Pětičlenná porota bude kromě achitektonického ztvárnění a užitečnosti posuzovat třeba i začlenění stavby do okolí, vhodnost použití stavebních materiálů nebo i vliv stavby na ekologii prostředí a úspory energií.

Podmínky pro přihlášení projektu jsou přísné. "Zájemci museli poskytnout podrobnou výkresovou a obrazovou dokumentaci, což je pro ně dost náročné. I díky tomu se do soutěže hlásí kvalitní stavby," řekl Imrich Dioszegi z úřadu Královéhradeckého kraje, který nad soutěží převzal záštitu.

Kraj poskytl do komise jen jednoho odborníka, jinak do soutěže nezasahuje. "Chceme totiž, aby to byla čistě odborná soutěž," potvrdil Dioszegi.

Každá z přihlášených staveb je jedinečná, ať už funkcí nebo použitými materiály. Jedním z horkých kandidátů je třeba zrekonstruovaný zimní stadion v Jičíně s dřevěnou střechou ve tvaru obrácené lodi. Hradec budou v soutěži reprezentovat hradby mezi Bonem Publicem a Gočárovým schodištěm, které architekti doplnili několika fontánami a zelení.

V loňském roce v soutěži zvítězilo trutnovské kulturní centrum Uffo, které zároveň získalo i prestižní celorepublikový titul Stavba roku 2011.

Kterou stavbu v kraji byste zvolili vy?

Vyberte mezi 11 projekty, které se utkají o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2012.
celkem hlasů: 773

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 5. září 2012. Anketa je uzavřena.

Jižní terasy, Hradec Králové
Jižní terasy, Hradec Králové 350

Zpustlé a veřejnosti nepřístupné hradby mezi Gočárovým schodištěm a Bonem Publicem se loni na podzim proměnily v park se třemi fontánami, vodopádem a květinovými záhony. Stavebí firma při jejich rekonstrukci použila velkou část původních cihel a do projektu zakomponovala i některé nálezy, které archeologové před stavbou učinili.

Residence Boromeum, Hradec Králové
Residence Boromeum, Hradec Králové 212

Budova bývalého chlapeckého semináře ve Špitálské ulici od roku 1912 sloužila jako poštovní úřad téměř až do začítku 21. století. Soukromý investor v uplynulých šesti letech památkově chráněnou budovu zrekonstruoval a nyní v ní sídlí hotel, luxusní apartmánové byty, kavárna a restaurace.

Zimní stadion, Jičín
Zimní stadion, Jičín 54

Z původního venkovního kluziště nedaleko rybníka Kníže v Jičíně v loňském roce vznikla moderní multifunkční aréna. Díky dřevěným konstrukcím se architektům podařilo zimní stadion, který vypadá jako obrácená loď, skloubit s okolní přírodou. V aréně vyrostla i betonová tribuna pro 700 diváků, šatny hokejistů a restaurace s prosklenou terasou a výhledem na rybník.

Domov důchodců, Albrechtice nad Orlicí
Domov důchodců, Albrechtice nad Orlicí 49

Novostavba tří samostatných bezbariérových objektů pomohla navýšit ubytovací kapacity stávajícího domova důchodců v Albrechticích nad Orlicí o celkem 24 lůžek. Vzniklo tak bydlení domácího typu pro klienty trpící alzheimerovou chorobou, jejíž součástí je i náves se vzrostlými lípami a lavičkami. Celý okolní prostor novostavby doplňují terénní a sadové úpravy.

Kino 70, Dobruška
Kino 70, Dobruška 33

Přestavba dobrušského kina rozšířila možnosti pořádání kulturních akcí v objektu. Díky přístavbě malého sálu, chodby a nového schodiště, a stavební úpravy pro šatny herců se v kině budou moct konat divadelní a taneční představení a koncerty, včetně koncertů veklých symfonických těles. Stavební úpravy navíc zlepšily akustiku v objektu.

Domov důchodců, Černožice
Domov důchodců, Černožice 21

Přístavba nového objektu k původnímu domovu důchodců v Černožicích především zvýšila komfort ubytovaných seniorů. V budově vznikly prostory pro zájmovou činnost klientů, zimní zahrada i nové dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a přístupem na terasu.

Vývojové centrum HST Technologic, Vrchlabí
Vývojové centrum HST Technologic, Vrchlabí 21

Přístavba vývojového centra HST Technologic, navazuje na stávající historický objekt konírny bývalého zámeckého areálu v samém centru města Vrchlabí. Nově vybudované administrativní prostory s moderním interiérem, společně s výrobní a vývojovou dílnou, korespondují z exteriéru jak tvarově, tak materiálově k přilehlým historickým objektům.

Požární stanice Rychnov nad Kněžnou
Požární stanice Rychnov nad Kněžnou 20

Do nového sídla v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny se rychnovští hasiči přestěhovali z už nevyhovujícího objektu v historickém centru města. Součástí moderní stanice je vybavené zázemí pro hasiče v nepřetržité směně, garáže pro 14 hasičských vozů, učebny, tělocvična a venkovní sportoviště. Díky výhodné poloze zbrojnice v blízkosti silnice č. 14 se sníží dojezdové časy.

Centrum integrovaných služeb, Stěžery
Centrum integrovaných služeb, Stěžery 5

V nové budově sídlí čtyři ordinace lékařů, výdejna léků a obecní knihovna s multifunkční místností. Součástí navrhovaného veřejného prostranství je i fontána s lavičkami, stromy a nové autobusové zastávky. Navržené byly současně i interiéry knihovny.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vocelova, Hradec Králové
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vocelova, Hradec Králové 5

Do soutěže je přihlášeno zateplení obvodového pláště a střechy střední školy a přilehlé tělocvičny.

Centrum odborného vzdělávání pro automobilový průmysl a dopravu, Hradec Králové
Centrum odborného vzdělávání pro automobilový průmysl a dopravu, Hradec Králové 3

Ve skladištní oblasti na kraji Slezského předměstí v Hradci Králové vzniklo centrum s odbornými učebnami, laboratořemi a dílnami pro studenty Střední odborné školy a středního odborného učiliště Vocelova.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Najdete na iDNES.cz