Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

  12:45aktualizováno  12:45
Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru Hradce Králové. Archeologové tam minulý týden objevili dobře zachované pozůstatky části bastionové pevnosti z 18. století. Projekt parkhausu se proto bude měnit.

Podle odborníků jde o nejvýznamnější nález svého druhu v Hradci Králové. Výzkum začal v únoru, kdy archeologové odkryli podstatnou část zděných základů i pozůstatky nadzemního zdiva – kasematní budovy vestavěné do pětiúhelného bastionu, součásti hradebního systému hradecké pevnosti z konce 18. století. 

Fotogalerie

Podařilo se zjistit, že přízemní budova kavalíru sloužila jako pekárna a skladiště mouky i hotového pečiva. Spolu s dalšími budovami v areálu Gayerových kasáren, které jsou dosud dochovány, tvořil tento kavalír kompaktní areál, v němž se peklo, skladovalo i bydlelo. Zároveň plnil obrannou funkci.

Objev je to podle expertů ojedinělý, ale zároveň přináší nečekanou komplikaci: minimálně o půl roku oddálí a prodraží zahájení výstavby parkovacího domu s plánovanými 320 místy pro auta.

Památkáři budou usilovat o změnu projektu. Podle nich by kvůli zachování vykopávek nemělo být realizováno plánované zapuštěné polopatro parkovacího domu a základové piloty by měly být zapuštěny mimo stavební konstrukce.

„Archeologický průzkum není ještě dokončen. Přesto jsme už zadali vypracování alternativního založení domu tak, aby památka mohla být zachována. Od začátku projekt počítal s tím, že se tam něco může nalézt,“ řekl za investory člen představenstva společnosti ISP Hradec Králové Jiří Holubec. Náklady na stavbu garáží investor původně vyčíslil na 130 milionů korun.

Největší odkryv pevnosti

Součástí revitalizace bývalého vojenského areálu bude důkladná rekonstrukce obou kasárenských objektů. Gayerova kasárna jsou ve vlastnictví Královéhradeckého kraje, Vrbenského v majetku města, vznikne v nich nová přírodovědná expozice Muzea východních Čech.

Z kasáren bude muzeum

Areál v kasárnách bude převážně sloužit muzejním účelům a spolu s historickou budovou muzea na Eliščině nábřeží dotvoří pomyslnou muzejní čtvrť. Kasárna Gayerova budou hlavní depozitní a administrativní budovou muzea, zatímco Vrbenského krajskou výstavní a expoziční budovou, v níž se vedle přírodovědné expozice nově plánuje archeologická, jež bude chronologicky končit právě v období před stavbou pevnosti.

„Nálezy tematicky až neuvěřitelně zapadají do konceptu celého muzejního kampusu, jenž v areálu vzniká,“ poznamenává Jiří Šinták z muzea východních Čech. 

Podle ředitele muzea Petra Grulicha je nezbytné hledat a nalézt řešení, jak postavit parkovací dům a zároveň zachovat a prezentovat tuto unikátní dochovanou památku: „Město parkovací dům potřebuje a naším cílem není jeho stavbu ohrožovat. Nepovažujeme však za eticky přijatelné přivážet do areálu návštěvníky za poznáním historie a takovouto památku neochránit.“

Odkryté části stavby dávají dobrou představu o umění a dovednostech dnes již zapomenutých stavitelů pevnosti. 

„Například detaily ve způsobu zdění i použitém materiálu ukazují, jak se stavba prováděla. Někde máme téměř před očima party zedníků, kteří tu kterou zeď stavěli,“ upozorňuje archeolog hradeckého muzea Radek Bláha.

Znovuodkryté části dotvářejí původní areál. Nález je podle odborníků hodnotný, protože jde o dosud největší odkryv pozůstatků královéhradecké pevnosti, rozsahem ojedinělý i mezi dalšími pevnostními městy v republice. Plocha současného průzkumu je posledním významnějším nezastavěným územím v historickém jádru Hradce, kde se podobně rozsáhlé relikty pevnostních zdiv dochovaly. Žádné podobné části pevnosti už nikdo nenajde. Odkryté základy kavalíru umožňují názorný pohled na jednu část hradecké pevnosti, která na ostatních místech zmizela v propadlišti dějin.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Cizinec dostal za znásilnění dívky poblíž diskotéky 6 let a vyhoštění

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Šestadvacetiletý Kubánec Yosmel Richard Fernandéz Marty půjde na šest let do vězení za znásilnění dívky nedaleko...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Spolek neposkytuje internet komerčně, řekl soud. Daň zatím musí platit dál

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že vybírání daně z přidané hodnoty Finanční správou od spolku HKFree bylo...

Najdete na iDNES.cz