Speciální létající dron pořizuje fotografie ze stavby D11 u Hradce Králové, aby...

Speciální létající dron pořizuje fotografie ze stavby D11 u Hradce Králové, aby mohli archeologové pozorovat naleziště a terénní profily. | foto: Up Vision

Pod D11 našli vědci pradávné pohřebiště. Využívají i létající drony

  • 4
Na místě budoucí dálnice D11 u Hradce Králové odkrývají archeologové významné památky. Nalézají desítky hrobů z doby bronzové a raného středověku i základy domů našich dávných předků. S mapováním pomáhá i vyspělý dron.

Na polích mezi Plačicemi a Stěžery čeká na prozkoumání téměř 20 hektarů. Podle předběžných odhadů se zde skrývá přes dva tisíce nových nálezů z různých období.

„Výzkum začal koncem července a bude trvat do konce května příštího roku,“ říká jeden z vedoucích archeologů Petr Hejhal. Právě teď se vědcům daří odkrývat stará sídliště a pohřebiště.

„Nejstarší osídlení, které se nám povedlo nalézt, pochází ze starší doby bronzové a tyto nálezy řadíme do unětické kultury. Našli jsme základy domu, kde lidé bydleli. Domy měly konstrukci tvořenou několika svislými kůly a nám se podařilo odkrýt jejich jámy, do kterých byly tyto kůly zasazeny, a které tak tvoří tvořily půdorys tohoto obydlí,“ vysvětlil Hejhal.

Archeologové zkoumají unětickou a lužickou kulturu

Ve východních Čechách na západ od Hradce se podobných dokladů z doby unětické kultury doposud mnoho nenašlo a archeologům se tak postupně daří sestavit celkový obraz dobového osídlení.

To však není vše. Další nálezy sídlištních objektů a hrobů, které zde nyní zkoumají, pocházejí z mladší doby bronzové a archeologové je řadí do lužické kultury.

„Jsou to jámy, u kterých zatím přesně nevíme, k čemu sloužily. Nejsou to ani hroby, ani domy, nicméně v rámci sídliště plnily nějakou, dnes těžko identifikovatelnou úlohu,“ poznamenává archeolog. Tyto jámy zaplnili tehdejší obyvatelé střepy rozbitých nádob a dalším materiálem.

Do třetice objevili výzkumníci hřbitov z raného středověku.

„Podle předběžného datování se pohybujeme někde okolo roku tisíc našeho letopočtu. Loni jsme odkryli dva hroby, letos jeden a čerstvá zpráva z minulého týdne je, že se podařilo odkrýt další. Dá se očekávat, že pod povrchem může ležet až čtyřicet hrobů,“ věří.

V místě, kde bude stát už zanedlouho dálnice, nyní pracuje až čtyřicet lidí od kopáčů, techniků, dokumentátorů až po archeology. Když se odkrývají hroby, chybět nesmí antropolog.

Létající dron pořídil detaily zkoumaného území

Kromě toho na místě pracuje i létající dron. Tato vyspělá technologie se pro podobné účely využívá čím dál častěji. Díky výšce, ve které se létající dron pohybuje, mohou totiž technici skvěle zmapovat terénní profily nebo dokonce vytvořit užitečný 3D model a další vizualizace.

Létající drony

Drony se dále dají využít pro letecká videa, k monitorování staveb, ale také v lomech, kde zjišťují množství vytěženého materiálu. Technologii využívají lesníci, pro něž zařízení vypočítává množství pokácených či vytěžených stromů.

V budoucnu by pak mohla být tato vyspělá "hračka" důležitým pomocníkem hasičů či policistů. "Myslím, že je to otázka několika let. Už loni jsme dron použili třeba při povodních," říká manažer firmy UpVision Jakub Karas.

„Zmapovali jsme celý prostor a vytvořili souřadnicovou leteckou ortofotomapu, na které lze jednoduše odečíst rozměry každého výkopu a vytvořit mapu všech nalezišť,“ vysvětlil manažer firmy UpVision Jakub Karas.

Na 3D modelu, který vygenerují z bodového mračna, lze dokonce určit, kolik archeologové odkryli zeminy. Na rozdíl od letadla, které může létat pouze v určitých letových hladinách, není problém poslat dron prakticky kamkoliv.

„Nejlepší obrazové rozlišení, které může pořídit letadlo, je tři centimetry na jeden pixel. S použitím dronu, což je mnohem levnější a efektivnější, uděláte dokonalejší snímky s rozlišením jeden centimetr na jeden pixel. Díky tomu zachytíte i detaily malých kamenů, což z letadla nelze,“ vysvětluje Karas.

Pro navigátora této malé helikoptéry je to zároveň celkem zajímavé dobrodružství. Nikdy neví, co vlastně vyfotí.

„Ze země si jen těžko představíte, jak ten prostor vlastně celý vypadá. Například jdete fotit pole a najednou zjistíte, že je uprostřed obrovská jáma nebo nečekaně pořídíte fotky schovaných zvířat. Skoro v každém případě vás něco velmi překvapí,“ tvrdí manažer.

Výsledky využijí hlavně archeologové pro evidenci nálezů a také stavební firma, která dostane do ruky důležité snímky jejich práce.

Když vlastníci dronu snímali oblast u Hradce Králové, nepočítali třeba s tím, že tam oněch archeologických výkopů bude tolik. Drony, které si archeologové přímo objednali, teď čeká v prostoru rostoucí dálnice další práce. Mapování jedné lokality o délce půl kilometru trvá zhruba deset minut.