Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové varují, že poklady pod D11 neprozkoumají včas ani pořádně

  8:58aktualizováno  8:58
Archeologové se obávají, že průzkum pod dálnicí D11 může dopadnout špatně. Důvodem jsou extrémně nízké nabídky stavebních firem ve výběrovém řízení na zemní práce, ale i šibeniční termín na práci. Oblast přitom nejspíš skrývá nečekané poklady.

Vědci už našli pod povrchem D11 desítky předmětů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když letos v lednu ministerstvo dopravy oznámilo, že na archeologický průzkum pod budoucí dálnicí D11 z Hradce Králové do Jaroměře může stát obětovat velkorysých 665 milionů korun, obrovskou sumu raději podrobilo důkladné prověrce i ministerstvo kultury (více o průzkumech čtěte zde).

Fotogalerie

Radostné očekávání detailního průzkumu mimořádně bohaté lokality však archeologům poněkud kazí nabídky stavebních firem na zemní práce, které mravenčímu výzkumu se špachtlemi, motyčkami či štětci předcházejí.

Při otevírání obálek většinu odborníků zarazily velmi nízké ceny. Jsou dokonce tak malé, že vyvolávají pochybnosti o kvalitě odvedené práce.

Nejnižší nabídka pro úsek Hradec Králové - Smiřice dlouhý 15,4 kilometru je 98 milionů korun, za „černé práce“ pro zhruba poloviční trasu ze Smiřic do Jaroměře by si nejlacinější firma mohla účtovat 38 milionů korun.

Hrozí velký průšvih, obává se archeolog

„Podle mě jsou to skutečně příliš nízké částky a hrozí velký průšvih. Já sice nevím, jaké technické požadavky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nastavilo, ale za takovou cenu se to udělat nedá. Je to extrémně nízká částka a kouká z toho malér, protože zkoumaná plocha je ohromná,“ varuje archeolog Miroslav Novák z Muzea východních Čech, který nedávno vedl rozsáhlý průzkum v Kuklenách, kde již stojí mimoúrovňová dálniční křižovatka.

„Výběrové řízení stále probíhá a ještě tedy není uzavřeno,“ podotýká mluvčí ŘSD Jan Studecký. Výzkum na nálezy nesmírně bohatého území by archeologům měl trvat jeden rok, do lhůty však nejsou započítány tři zimní měsíce, takže se vše protáhne na 15 měsíců a konec nelze očekávat dříve než v dubnu 2018.

Premiér Bohuslav Sobotka přitom na letošní návštěvě kraje řekl, že stavba dálnice do Smiřic by mohla začít již na přelomu let 2017 a 2018 (více čtěte zde).

„Nabídnuté částky na zemní práce nejsou nijak závratné. Spíš jsou podezřele velmi nízké,“ podivuje se i ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška, jenž se hlásí do výběrového řízení na samotný výzkum pod D11.

Cena zemních prací před archeologickým výzkumem nejvíce záleží na mocnosti nadzemních vrstev, které je třeba odstranit velmi citlivě. Průzkum nálezů, které se v okolí Hradce nejčastěji nacházejí kolem 30 centimetrů pod ornicí, by podle několika oslovených expertů měl stát mezi 200 a 250 miliony korun.

Dalším problémem je fakt, že nejnižší nabídky údajně podaly stavební firmy s nepříliš bohatými zkušenostmi s odkrýváním pravěkých nalezišť.

„Podle zkušeností můžu prohlásit, že nejdražší na celém průzkumu obvykle bývá právě sejmutí a odvoz zeminy,“ říká nejmenovaný představitel společnosti Metrostav, která se do výběrového řízení rovněž přihlásila, avšak nejnižším nabídkám konkurovat nedokázala.

Šibeniční termín výzkumu?

„Nevím, zda si ty společnosti uvědomují rizika, do kterého jdou, protože může přijít docela velký malér. Může dojít třeba k tomu, že stavební firma tam vlétne s padesáti bagry a skryje všechnu plochu najednou. Avšak skrývky musí postupovat zhruba stejně rychle jako výzkum, protože pokud by bagry archeologům utekly, klimatické vlivy by případné nálezy ničily. Navíc se to musí skrýt bagrem s hladkou lžící, tato technika je dražší, protože je i mnohem pomalejší,“ upozorňuje Novák na zákonitosti průzkumu.

„Kooperace archeologů se stavaři je pro to, aby vše klapalo bez zbytečných prodlev a bez rizika poničení nálezů, skutečně klíčová,“ zdůrazňuje archeolog Peška.

Rovněž pevně daný roční termín výzkumu pro archeology představuje komplikaci. „Je to hodně šibeniční a bohužel se to může promítnout i do kvality,“ domnívá se Novák, jenž vedl průzkum v okolí křižovatky Bláhovka. Hradecké muzeum se však do nynějšího tendru nepřihlásilo, protože nesplňuje podmínky vyhlášené ŘSD.

Dobu trvání výzkumu samozřejmě ovlivňují případné nálezy. Jak napovědělo zkoumání archeologů před Hradcem, rovněž v úseku Hradec Králové - Smiřice - Jaroměř se dají očekávat poklady pocházející z raného středověku až pravěku. Mimořádný přínos podle expertů měly plačické dálniční nálezy pohřebiště z 8. až 11. století nebo nezvykle rozsáhlé sídliště únětické kultury.

„Podle našich dosavadních znalostí se domnívám, že jaroměřský úsek bude na nálezy bohatší. U Bláhovky jsme nemohli vycházet z žádných dat, ale nakonec jsme nalezli kolem tří tisíc archeologických objektů, tedy mnohonásobně více, než jsme předpokládali,“ dodává Novák.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz