Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavbu D11 mohou zbrzdit archeologové, těší se na bohaté nálezy

  19:11aktualizováno  19:11
Na dostavbu dálnice D11 do Hradce jsou peníze i pozemky, hotová má být na podzim roku 2014. Budování však musí nejprve posvětit podrobný průzkum archeologů, kteří chtějí začít co nejdříve.

Než se začne stavět další úsek dálnice D11, prozkoumají pozemky archeologové. Na snímku pracují na hradeckém náměstí 28. října. | foto: Magistrát Hradce Králové

Je říjen roku 2014 a u křižovatky Bláhovka všichni navzdory slibům stále marně vyhlížejí dokončení dálnice D11, přestože stát už má pohromadě potřebné pozemky i peníze. Tento scénář se sice zamlouvá jen málokomu, přesto se může naplnit.

Zhruba 2,5 kilometru donedávna ještě zemědělské půdy je totiž současně nesmírně bohatým archeologickým nalezištěm. Právě to může posunout dostavbu komunikace, jež zatím končí v polích u Praskačky.

Za dva roky má být hotovo

Jen samotný průzkum, který začne nejspíš letos v létě, by měl stát kolem 25 milionů korun, dokončení dopravní tepny vyjde na 1,5 miliardy a podle odhadů mají práce finišovat v říjnu 2014.

Chybějící část dálnice D11

Chybějící část dálnice D11

"Nějaké nálezy očekáváme s naprostou určitostí," říká archeolog z královéhradeckého Muzea východních Čech Radek Bláha.

Stavba dálnice odkryla knížecí hrob, pece či studně

A mohou to být ne ledajaké objevy. Vždyť když se stavba dálnice konečně hnula ve směru od Poděbrad, několikrát musela načas přibrzdit.

Dálnice totiž narazila na bohatý knížecí hrob u Chýště, poté na několik studní u Libišan a pak i na neopevněnou osadu s větším počtem pecí a hlubokými jámami na návrší v Osicích.

"Jen úsek okolo Plačic, které byly zmiňovány už v 11. století, je neobyčejně bohatý na nálezy. Byl osídlen už od mladší doby kamenné až do novověku," vysvětluje Bláha, podle něhož je jen otázkou času, kdy skupina archeologů narazí na další cenné nálezy spojené s dostavbou dálnice.

"Samotnému průzkumu musí předcházet poměrně dlouhá příprava, takže bychom rádi začali co nejdřív," říká Bláha, podle něhož nelze odhadnout dobu případného zdržení. "Moudřejší budeme až po průzkumných sondách. Výstavba se zpozdit sice může, ale museli bychom objevit něco naprosto unikátního, aby zdržení bylo významnější."

Už prozkoumali Velké náměstí, čeká je další část teras

Hradečtí archeologové sice své nálezy pečlivě shromažďují už nejméně 120 roků, teprve v posledních letech se na ně valí jedna velká zakázka za druhou.

V roce 2010 podrobili rozsáhlému průzkumu hradecké jižní terasy, loni objevili desítky lidských koster na místě dávno zaniklého hřbitova na Velkém náměstí, pátrali po pozůstatcích kostela svatého Mikuláše na náměstí 28. října a letos se zaměřili na severní hradby. Ty mají projít velkou proměnou a archeologové se do nich pustili spolu s geology a statiky, kteří měli za úkol vypracovat studii o rizicích sesuvu.

Fotogalerie

"Diplomaticky řečeno jsou určitá místa, kde by mělo urychleně dojít k rekonstrukci," říká opatrně hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Právě terasy nad Žižkovými sady mohou podle archeologů sloužit jako nejlepší interaktivní učebnice hradeckého dějepisu, byť jejich část je kvůli nebezpečí uzavřená.

"Prokázali jsme, že pod současnými terasami jsou nálezy už z dob pravěku. Narazili jsme třeba na dřevohliněné hradby z doby tisíc let před naším letopočtem i na středověké opevnění," vypočítává Bláha, jenž zmiňuje i necvičenému oku neviditelná dělostřelecká postavení pro baterii děl nebo příkop pod nejníže postavenou hradební zdí.

"Případná obnova nalezených prvků nejvíce závisí na naplánovaných stavebních zásazích. Na to je však ještě poměrně brzy," zmiňuje archeolog fakt, že rekonstrukce hradeckých severních teras má začít nejdřív za dva roky.
Nejčtenější

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

TOP 09 se změnila ve fanklub. Odcházím ale v dobrém, říká Vedlich

Začíná oprava Bílé věže v Hradci Králové. Úvodní slovo pronesl náměstek...

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich opouští půl roku před komunálními volbami TOP 09. V rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony, opravy potrvají do léta

Dopravní omezení u Úlibic na hlavním tahu z Jičína směrem na Hradec Králové a...

Pevné nervy si řidiči musí přibalit na cestu mezi Jičínem a Úlibicemi na frekventovaném úseku směrem na Hradec Králové...

Rada nejmenovala ředitele hořické školy, dál čelí podezření z manipulací

Zleva Vladimír Derner (Koalice), Martin Červíček (ODS), Jiří Štěpán (ČSSD),...

Rada Královéhradeckého kraje jmenovala 13 ředitelů středních škol z 15 konkurzů. Hejtmanství se přesto nepodařilo...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Najdete na iDNES.cz