Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavbu D11 mohou zbrzdit archeologové, těší se na bohaté nálezy

  19:11aktualizováno  19:11
Na dostavbu dálnice D11 do Hradce jsou peníze i pozemky, hotová má být na podzim roku 2014. Budování však musí nejprve posvětit podrobný průzkum archeologů, kteří chtějí začít co nejdříve.

Než se začne stavět další úsek dálnice D11, prozkoumají pozemky archeologové. Na snímku pracují na hradeckém náměstí 28. října. | foto: Magistrát Hradce Králové

Je říjen roku 2014 a u křižovatky Bláhovka všichni navzdory slibům stále marně vyhlížejí dokončení dálnice D11, přestože stát už má pohromadě potřebné pozemky i peníze. Tento scénář se sice zamlouvá jen málokomu, přesto se může naplnit.

Zhruba 2,5 kilometru donedávna ještě zemědělské půdy je totiž současně nesmírně bohatým archeologickým nalezištěm. Právě to může posunout dostavbu komunikace, jež zatím končí v polích u Praskačky.

Za dva roky má být hotovo

Jen samotný průzkum, který začne nejspíš letos v létě, by měl stát kolem 25 milionů korun, dokončení dopravní tepny vyjde na 1,5 miliardy a podle odhadů mají práce finišovat v říjnu 2014.

Chybějící část dálnice D11

Chybějící část dálnice D11

"Nějaké nálezy očekáváme s naprostou určitostí," říká archeolog z královéhradeckého Muzea východních Čech Radek Bláha.

Stavba dálnice odkryla knížecí hrob, pece či studně

A mohou to být ne ledajaké objevy. Vždyť když se stavba dálnice konečně hnula ve směru od Poděbrad, několikrát musela načas přibrzdit.

Dálnice totiž narazila na bohatý knížecí hrob u Chýště, poté na několik studní u Libišan a pak i na neopevněnou osadu s větším počtem pecí a hlubokými jámami na návrší v Osicích.

"Jen úsek okolo Plačic, které byly zmiňovány už v 11. století, je neobyčejně bohatý na nálezy. Byl osídlen už od mladší doby kamenné až do novověku," vysvětluje Bláha, podle něhož je jen otázkou času, kdy skupina archeologů narazí na další cenné nálezy spojené s dostavbou dálnice.

"Samotnému průzkumu musí předcházet poměrně dlouhá příprava, takže bychom rádi začali co nejdřív," říká Bláha, podle něhož nelze odhadnout dobu případného zdržení. "Moudřejší budeme až po průzkumných sondách. Výstavba se zpozdit sice může, ale museli bychom objevit něco naprosto unikátního, aby zdržení bylo významnější."

Už prozkoumali Velké náměstí, čeká je další část teras

Hradečtí archeologové sice své nálezy pečlivě shromažďují už nejméně 120 roků, teprve v posledních letech se na ně valí jedna velká zakázka za druhou.

V roce 2010 podrobili rozsáhlému průzkumu hradecké jižní terasy, loni objevili desítky lidských koster na místě dávno zaniklého hřbitova na Velkém náměstí, pátrali po pozůstatcích kostela svatého Mikuláše na náměstí 28. října a letos se zaměřili na severní hradby. Ty mají projít velkou proměnou a archeologové se do nich pustili spolu s geology a statiky, kteří měli za úkol vypracovat studii o rizicích sesuvu.

Fotogalerie

"Diplomaticky řečeno jsou určitá místa, kde by mělo urychleně dojít k rekonstrukci," říká opatrně hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Právě terasy nad Žižkovými sady mohou podle archeologů sloužit jako nejlepší interaktivní učebnice hradeckého dějepisu, byť jejich část je kvůli nebezpečí uzavřená.

"Prokázali jsme, že pod současnými terasami jsou nálezy už z dob pravěku. Narazili jsme třeba na dřevohliněné hradby z doby tisíc let před naším letopočtem i na středověké opevnění," vypočítává Bláha, jenž zmiňuje i necvičenému oku neviditelná dělostřelecká postavení pro baterii děl nebo příkop pod nejníže postavenou hradební zdí.

"Případná obnova nalezených prvků nejvíce závisí na naplánovaných stavebních zásazích. Na to je však ještě poměrně brzy," zmiňuje archeolog fakt, že rekonstrukce hradeckých severních teras má začít nejdřív za dva roky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Najdete na iDNES.cz