Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové se zaryjí do náměstí v Hradci, budou hledat zaniklý chrám

  9:09aktualizováno  9:09
Tam, kde dnes na náměstí 28. října v centru Hradce Králové stojí funkcionalistický kostel Božského srdce Páně, byla dřív formanská hospoda. A ještě před ní prý ve středověku kostel svatého Mikuláše. Právě po něm budou před rekonstrukcí náměstí pátrat archeologové.

Náměstí 28. října v Hradci Králové před rekonstrukcí (2011) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Odpověď na otázku, zda a kde přesně kostel stál, by mohl dát archeologický průzkum, který se uskuteční na sklonku června.

"Náš výzkum bude probíhat v západní části náměstí v místech, kde je nyní zelený pás," přiblížil hradecký archeolog Radek Bláha.

Prostranství před současným kostelem je pro archeology velmi zajímavé, neboť leží na křižovatce dvou středověkých cest, z nich jedna se ve svém původním směru dochovala dodnes.

Náměstí 28. října v Hradci Králové před rekonstrukcí (2011)
Náměstí 28. října v Hradci Králové před rekonstrukcí (2011)
Náměstí 28. října v Hradci Králové před rekonstrukcí (2011)

"Jde o cestu v dnešních ulicích Dukelské a Pražské vedoucí na Prahu. Od té se na náměstí oddělovala cesta směřující do Nového Bydžova," popsal Bláha.
Cesta na Nový Bydžov vedla paralelně s dnešní ulici S. K. Neumanna.

"Nebyla s ní však totožná, procházela blokem domů vedle současného kostela, přes bývalé autobusové nádraží, areál ZVU a dál na západ," vylíčil archeolog a dodal, že ačkoliv cesta zanikla už v devatenáctém století, její trasu je dodnes možno spatřit na některých místech v hradeckých Kuklenách.

Na dnešním náměstí 28. října také končilo Pražské Předměstí. A právě na toto náměstí archeologové umisťují stavbu kostela svatého Mikuláše. Nahrává tomu fakt, že kdysi se jedna z ulic jmenovala Svatomikulášská. Na dnešních mapách ji lidé naleznou pod jmény Dukelská či Karla IV.

Kostel zničili kvůli obraně města

"Kostel máme písemně doložen k roku 1346, ale nepochybně bude starší. Zanikl v roce 1436, kdy byl z obranných důvodů zbořen," říká Bláha. Místo bývalého svatostánku pak jen připomínal sloup s vyobrazením svatého Mikuláše, který je zmiňován ještě v 18. století, kdy se u něj scházela různá procesí.

Pátrání v zeleni

Výhodou by mohlo být, že se na ploše náměstí dlouhá desetiletí nic nestavělo. Od roku 1912, kdy shořel tamní hostinec Na Špici, který podle některých zpráv mohl stát na místě kostela svatého Mikuláše, je totiž volná.
Významný zájezdní hostinec stál na dnešním náměstí 28. října někdy od konce 18. či začátku 19. století. "Na mapách z osmnáctého století ještě zakreslen není, ale na plánu stabilního katastru z roku 1840 už ho najdeme," říká Bláha a dodává, že to byl vyhlášený hostinec na významné hradecké křižovatce, kde se potkávali formani jedoucí do Prahy či na Hořice. V roce 1912 ale hospoda vyhořela a její replika je nyní k vidění ve skanzenu v Krňovicích.
Kostel a hostinec ale nebyly jedinými zajímavými objekty v okolí náměstí. Přibližně v místě dvorů domů v Břetislavově ulici stával od 15. do 18. století vodní mlýn napájený z jednoho labského ramene. Byly tam i dvory hradeckých měšťanů či nižší šlechty.

Poslední archeologický průzkum v těchto místech proběhl před více než sto lety, pozůstatky kostela se ale nenašly. "V osmdesátých letech devatenáctého století se však našly artefakty dokládající, že toto území bylo osídleno přibližně již v devátém století," uvedl Bláha. Tehdejší archeologové nalezli také kostrové hroby.

"To je právě znamení, že by tam někde kostel být mohl. Nevíme ale, jak staré ty hroby jsou, jestli jsou ze středověku či případně z raného novověku," podotkl badatel. Podle něj existuje možnost, že to byl jakýsi nouzový hřbitov.

Lidé možná zbořený kostel do základů rozebrali

Vodítkem pro archeology je také to, že mezi náměstím a bývalou hradeckou mlékárnou se našly pravěké žárové hroby lužické kultury z mladší doby bronzové, tedy z období kolem roku tisíc před naším letopočtem. "To jsou doklady toho, že tato oblast byla využívána a že naše představa o kostele je správná," míní Bláha.

Jeho předchůdci sice na kostel nenarazili, ale našli gotické prvky, které by mohly s kostelem souviset. Vyloučit však nelze ani to, že šlo jen o zbytky domů. Nikde prý totiž neexistuje zmínka o tom, z jakého materiálu byl kostel postaven.

"Pokud byl dřevěný, jeho rozpoznání bude velice složité. Je však také možné, že pokud byl z cihel či kamene, mohl být beze zbytku rozebrán a materiál mohl být použit na stavbu jiných domů," soudí Bláha, ale přesto doufá, že se archeologům během měsíce, který mají na průzkum vymezen, hroby či fragmenty kostela najít podaří. "Zatím je to jen rovnice s příliš mnoha neznámými a nemáme se čeho chytit."

Náměstí 28. října v Hradci Králové

Náměstí 28. října v Hradci Králové


Autor:Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Zloděj ukradl z kostela 120 let starý hodinový stroj, vážil asi metrák

Ukradený hodinový stroj z kostela v Prosečném na Trutnovsku.

Historický stroj věžních hodin z roku 1896 zmizel během února z kostela v Prosečném u Hostinného na Trutnovsku. Zloděj...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Najdete na iDNES.cz