Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt navrhl místo sporného Ulricha sochu Svobodů se soklem z WC

  14:43aktualizováno  14:43
Do debaty o kontroverzní soše starosty Ulricha v Hradci Králové se zapojil tamní architekt Vítězslav Novák. Pro své přátele nakreslil črtu Sochy Svobody s tváří Švejka, generálem Svobodou a Cyrilem Svobodou na podstavci ve tvaru WC.

Výřez z náčrtu od Vítězslava Nováka | foto: Vítězslav Novák

"Původně to vůbec nebylo určeno ke zveřejnění," podotkl Novák. Jenže jeho přátele to tak zaujalo, že legrácku šíří dál. Doputovala také do redakční e-mailové schránky.

Podle architekta celou debatu o soše Františka Ulricha zavinilo město. Nezvládlo ani výběr díla, ani jeho umístění. Pomník od sochaře Stanislava Hanzíka tak místo Ulrichova náměstí stojí na náměstí Svobody.

"Nesměřoval jsem svůj vtip ani přímo proti tomu pomníku. Myslím, že i jeho tvůrce, pan sochař Hanzík, je do značné míry obětí," řekl člen architektonického Ateliéru A-91. 

Koncepce podobná Stalinově "frontě na maso"

Novák ve svém náčrtku navrhl, aby na náměstí Svobody stálo dílo koncepcí podobné někdejšímu pomníku J. V. Stalina na pražské Letné. Přezdívalo se mu fronta na maso.

"Tématem pomníku je české pojetí svobody v moderních dějinách naší země," připsal k obrázku opatřenému číslovanými komentáři.

Jedničku má ústřední postava Sochy Svobody s podobou Josefa Švejka. "Místo pochodně vztyčený prostředník, místo desek s textem půllitr piva," popsal Novák. Na mundúru Švejkovi chybí 20 knoflíků.

Za dobrým vojákem stojí další "bojovník za věc našeho národa - generál Ludvík Svoboda, oblečený ještě do prvorepublikové uniformy podplukovníka." Z kapes pláště mu čouhá srp a kladivo.

Jako poslední z řady vykukuje současný politik, někdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Reprezentuje nejnovější pojetí našich národních elit," vysvětlil architekt.

Sokl ve tvaru záchodové mísy podle něj symbolizuje způsob, jímž tradičně zacházíme se svobodou, pokud nám už někdo nějakou poskytne. "Doporučení: sokl opatřit kolečky. Usnadní to manipulaci s artefaktem při změně režimu."

True

Vítězslav Novák ale nechce jen kritizovat (ne)povedenou sochu Ulricha. Osobně se mu prý sice nelíbí, ale neuráží ho. Za nejhorší považuje nezvládnuté umístění.

"Jako byste v Praze přesunuli svatého Václava na náměstí Míru," podivuje se.

Řešením by podle něj bylo, kdyby město vyhlásilo zadání, že chce na Ulrichově náměstí úspěšného starostu nějak připomenout.

"Měla být vypsána ideová soutěž. Ať se účastníci vyjádří, jak to provést. Ne rovnou říct, chceme sochu. Mohla to být busta, reliéf, otisk v chodníku," nabízí alternativy. Na Ulricha mohlo dílo jen odkazovat.

Ve skutečnosti město vybíralo nadvakrát. První návrh pomníku od Pavla Doskočila si představoval Ulricha sedícího za stolem na čtrnáctimetrovém sloupu. Lidé se na něj měli koukat dalekohledy. Zamítli to ale památkáři.

Hanzíkův pomník, jehož vznik zadalo město bez soutěže, se zase musel "stěhovat" ještě před tím, než byl dokončený. Zvažované místo na opačné straně náměstí Svobody nebylo vhodné pro dílo se slunečními hodinami. (více o peripetiích kolem pomníku čtěte také zde)Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz