Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt navrhl místo sporného Ulricha sochu Svobodů se soklem z WC

  14:43aktualizováno  14:43
Do debaty o kontroverzní soše starosty Ulricha v Hradci Králové se zapojil tamní architekt Vítězslav Novák. Pro své přátele nakreslil črtu Sochy Svobody s tváří Švejka, generálem Svobodou a Cyrilem Svobodou na podstavci ve tvaru WC.

Výřez z náčrtu od Vítězslava Nováka | foto: Vítězslav Novák

"Původně to vůbec nebylo určeno ke zveřejnění," podotkl Novák. Jenže jeho přátele to tak zaujalo, že legrácku šíří dál. Doputovala také do redakční e-mailové schránky.

Podle architekta celou debatu o soše Františka Ulricha zavinilo město. Nezvládlo ani výběr díla, ani jeho umístění. Pomník od sochaře Stanislava Hanzíka tak místo Ulrichova náměstí stojí na náměstí Svobody.

"Nesměřoval jsem svůj vtip ani přímo proti tomu pomníku. Myslím, že i jeho tvůrce, pan sochař Hanzík, je do značné míry obětí," řekl člen architektonického Ateliéru A-91. 

Koncepce podobná Stalinově "frontě na maso"

Novák ve svém náčrtku navrhl, aby na náměstí Svobody stálo dílo koncepcí podobné někdejšímu pomníku J. V. Stalina na pražské Letné. Přezdívalo se mu fronta na maso.

"Tématem pomníku je české pojetí svobody v moderních dějinách naší země," připsal k obrázku opatřenému číslovanými komentáři.

Jedničku má ústřední postava Sochy Svobody s podobou Josefa Švejka. "Místo pochodně vztyčený prostředník, místo desek s textem půllitr piva," popsal Novák. Na mundúru Švejkovi chybí 20 knoflíků.

Za dobrým vojákem stojí další "bojovník za věc našeho národa - generál Ludvík Svoboda, oblečený ještě do prvorepublikové uniformy podplukovníka." Z kapes pláště mu čouhá srp a kladivo.

Jako poslední z řady vykukuje současný politik, někdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Reprezentuje nejnovější pojetí našich národních elit," vysvětlil architekt.

Sokl ve tvaru záchodové mísy podle něj symbolizuje způsob, jímž tradičně zacházíme se svobodou, pokud nám už někdo nějakou poskytne. "Doporučení: sokl opatřit kolečky. Usnadní to manipulaci s artefaktem při změně režimu."

True

Vítězslav Novák ale nechce jen kritizovat (ne)povedenou sochu Ulricha. Osobně se mu prý sice nelíbí, ale neuráží ho. Za nejhorší považuje nezvládnuté umístění.

"Jako byste v Praze přesunuli svatého Václava na náměstí Míru," podivuje se.

Řešením by podle něj bylo, kdyby město vyhlásilo zadání, že chce na Ulrichově náměstí úspěšného starostu nějak připomenout.

"Měla být vypsána ideová soutěž. Ať se účastníci vyjádří, jak to provést. Ne rovnou říct, chceme sochu. Mohla to být busta, reliéf, otisk v chodníku," nabízí alternativy. Na Ulricha mohlo dílo jen odkazovat.

Ve skutečnosti město vybíralo nadvakrát. První návrh pomníku od Pavla Doskočila si představoval Ulricha sedícího za stolem na čtrnáctimetrovém sloupu. Lidé se na něj měli koukat dalekohledy. Zamítli to ale památkáři.

Hanzíkův pomník, jehož vznik zadalo město bez soutěže, se zase musel "stěhovat" ještě před tím, než byl dokončený. Zvažované místo na opačné straně náměstí Svobody nebylo vhodné pro dílo se slunečními hodinami. (více o peripetiích kolem pomníku čtěte také zde)
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Práce horského záchranáře není žádná procházka růžovou zahradou. Zapomeňte na romantiku větrem ošlehaných horalů na...

Najdete na iDNES.cz