Výřez z náčrtu od Vítězslava Nováka

Výřez z náčrtu od Vítězslava Nováka | foto: Vítězslav Novák

Architekt navrhl místo sporného Ulricha sochu Svobodů se soklem z WC

  • 7
Do debaty o kontroverzní soše starosty Ulricha v Hradci Králové se zapojil tamní architekt Vítězslav Novák. Pro své přátele nakreslil črtu Sochy Svobody s tváří Švejka, generálem Svobodou a Cyrilem Svobodou na podstavci ve tvaru WC.

"Původně to vůbec nebylo určeno ke zveřejnění," podotkl Novák. Jenže jeho přátele to tak zaujalo, že legrácku šíří dál. Doputovala také do redakční e-mailové schránky.

ULRICH V PARKU?

Odpůrci sochy na náměstí Svobody chtějí do úvah o jejím přesunu zapojit sochaře a architekty. "Měla by to být komise, ve které by bylo pokud možno minimální zastoupení z Hradce, aby se předešlo emocím," míní náměstek primátora Josef Krofta.

Organizátoři petice Ulrichův ne-pomník hodlají v první řadě oslovit architekty Jiřího Kotalíka a Vladimíra Šlapetu a sochaře Petra Siegla. Ten spolu s náměstkem primátora Martinem Soukupem plánuje cestu za autorem sochy Stanislavem Hanzíkem. Chce především zjistit, zda se autorská práva vztahují i na umístění sochy. Všichni kritici, včetně náměstka Krofty, se shodují na tom, že by jí prospěl přesun na jiné místo. Nabízejí se Šimkovy sady, které budou postupně procházet rekonstrukcí. "Do místa se vrátí život, bude to tam nové a pěkné, takže to nebude žádné odsunutí a pro Ulricha to bude důstojné," míní radní a architektka Vladimíra Šilhánková.

(ram), MF DNES

Podle architekta celou debatu o soše Františka Ulricha zavinilo město. Nezvládlo ani výběr díla, ani jeho umístění. Pomník od sochaře Stanislava Hanzíka tak místo Ulrichova náměstí stojí na náměstí Svobody.

"Nesměřoval jsem svůj vtip ani přímo proti tomu pomníku. Myslím, že i jeho tvůrce, pan sochař Hanzík, je do značné míry obětí," řekl člen architektonického Ateliéru A-91. 

Koncepce podobná Stalinově "frontě na maso"

Novák ve svém náčrtku navrhl, aby na náměstí Svobody stálo dílo koncepcí podobné někdejšímu pomníku J. V. Stalina na pražské Letné. Přezdívalo se mu fronta na maso.

"Tématem pomníku je české pojetí svobody v moderních dějinách naší země," připsal k obrázku opatřenému číslovanými komentáři.

Jedničku má ústřední postava Sochy Svobody s podobou Josefa Švejka. "Místo pochodně vztyčený prostředník, místo desek s textem půllitr piva," popsal Novák. Na mundúru Švejkovi chybí 20 knoflíků.

Za dobrým vojákem stojí další "bojovník za věc našeho národa - generál Ludvík Svoboda, oblečený ještě do prvorepublikové uniformy podplukovníka." Z kapes pláště mu čouhá srp a kladivo.

Jako poslední z řady vykukuje současný politik, někdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Reprezentuje nejnovější pojetí našich národních elit," vysvětlil architekt.

Sokl ve tvaru záchodové mísy podle něj symbolizuje způsob, jímž tradičně zacházíme se svobodou, pokud nám už někdo nějakou poskytne. "Doporučení: sokl opatřit kolečky. Usnadní to manipulaci s artefaktem při změně režimu."

"Místo sochy mohl být třeba jen otisk v chodníku"

Vítězslav Novák ale nechce jen kritizovat (ne)povedenou sochu Ulricha. Osobně se mu prý sice nelíbí, ale neuráží ho. Za nejhorší považuje nezvládnuté umístění.

"Jako byste v Praze přesunuli svatého Václava na náměstí Míru," podivuje se.

Socha královéhradeckého starosty Františka Ulricha - V popředí Gočárův...
Odhalení sochy Františka Ulricha v Hradci Králové

Řešením by podle něj bylo, kdyby město vyhlásilo zadání, že chce na Ulrichově náměstí úspěšného starostu nějak připomenout.

"Měla být vypsána ideová soutěž. Ať se účastníci vyjádří, jak to provést. Ne rovnou říct, chceme sochu. Mohla to být busta, reliéf, otisk v chodníku," nabízí alternativy. Na Ulricha mohlo dílo jen odkazovat.

Ve skutečnosti město vybíralo nadvakrát. První návrh pomníku od Pavla Doskočila si představoval Ulricha sedícího za stolem na čtrnáctimetrovém sloupu. Lidé se na něj měli koukat dalekohledy. Zamítli to ale památkáři.

Hanzíkův pomník, jehož vznik zadalo město bez soutěže, se zase musel "stěhovat" ještě před tím, než byl dokončený. Zvažované místo na opačné straně náměstí Svobody nebylo vhodné pro dílo se slunečními hodinami. (více o peripetiích kolem pomníku čtěte také zde)

FRANTIŠEK ULRICH

V čele Hradce Králové stál v letech 1895 až 1929. Přivedl do města Jana Kotěru a Josefa Gočára, a významně se tak zasloužil o jeho urbanistický vývoj. Hradci se v té době začalo říkat salon republiky.(více o stavbách čtěte zde)

"Dělat pomník Františku Ulrichovi pro Hradec Králové je pro mne výzvou i příležitostí vzdát poctu výjimečné osobnosti ve výjimečném městě," řekl sochař Jaroslav Hanzík v březnu pro hradecký městský zpravodaj Radnice. Podobu Ulricha vytvořil podle fotografie z roku 1929.