Letecký pohled na pevnost Dobrošov.

Letecký pohled na pevnost Dobrošov. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pevnost Dobrošov potřebuje opravy, ale bunkry zatím majitele nezměnily

  • 3
I když Královéhradecký kraj už před rokem rozhlásil, že od státu získal předválečné opevnění Dobrošov na Náchodsku, betonové bunkry zatím majitele nezměnily. Převod řeší tři ministerstva.

Tvrz na Dobrošově své návštěvníky zatím příliš nehýčká. To by se mohlo změnit, až památku od státu dostane hejtmanství. To se sice se o ni doposud staralo za pomoci Regionálního muzea v Náchodě, ale dokud pevnost byla vojenským objektem, šly do ní jen omezené peníze.

„Pevnost je stále cizím majetkem, takže kraj, potažmo my, do něj těžko budeme investovat. Samozřejmě nyní řešíme zajištění bezpečnosti pro návštěvníky, opravy elektroinstalace a další drobnější věci. Je však komplikované vést nějaká jednání o grantech,“ uvedl ředitel Regionálního muzea v Náchodě Petr Landr.

Na Dobrošov se ročně vydá kolem 22 tisíc turistů. Vstupní budova se však kolaudovala v roce 1989 a už neodpovídá nynějším požadavkům. „Objekt je morálně i technicky zastaralý, na tuto budovu se teď chceme soustředit nejvíc. Letos bychom chtěli podat projekt k její opravě a rozšíření,“ dodal ředitel Landr.

Mohl by zde vzniknout nový obchod se suvenýry a hřiště

Například by se měly zlepšit možnosti, kam by si turisté mohli odložit batohy. Muzeum tam chce vybudovat také malý obchod se suvenýry. Pro čekající rodiče s dětmi by mohlo přibýt venkovní hřiště, ale muzeum musí napřed dořešit majetkové vztahy k pozemkům.

Převod pevnosti na kraj nakonec nejspíš dopadne. Agentura pro nakládání s nepotřebným majetkem při ministerstvu obrany podepsala smlouvu s hradeckým hejtmanem o bezúplatném převodu už v prosinci 2013, vloni v únoru s tím souhlasili krajští zastupitelé a podle ministerstva obrany bude smlouva platná v několika týdnech (více čtěte zde).

Pevnostní systém Dobrošov je od roku 1995 prohlášen za národní kulturní památku, proto musí rozhodovat i ministerstvo kultury. 

Jeho úředníci mají smlouvu v rukou od konce ledna, mezitím se jí zabývalo i ministerstvo financí, které požadovalo některé opravy v dokumentu. 

„Předmět převodu byl poměrně komplikovaný, zejména vzhledem ke svému obsahu a rozsahu. Vedle existujících objektů stálého opevnění byly i fragmenty a základové desky objektů, které se nedochovaly nebo nebyly dostavěny,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. 

Podle ní ministerstvo kultury vydá ke smlouvě schvalovací doložku a pak už smlouva bude platná. Poté se může uskutečnit i vklad do katastru nemovitostí.

Hodnota majetku je 82 milionů korun

Kraj se zavázal provozovat nejméně deset let dělostřeleckou tvrz i s okolními sruby a zázemím. Celková hodnota převáděného majetku je 82 milionů korun.

Veřejnosti jsou v letní sezoně běžně přístupné objekty NS-72 Můstek a NS-75 Zelený včetně podzemních chodeb, srub NS-73 Jeřáb se otvíral na státní svátky. Samostatné pěchotní sruby NS-78 Polsko a NS-80 Jirásek leží na trase naučné stezky Pevnost Dobrošov a prohlídky s průvodcem se tam konají v době významných jubileí či lokálních výročí. 

Muzeum vloni zrušilo zavírací pondělky v pevnosti o letních prázdninách, což návštěvnosti pomohlo. Letos chce otevřít v sezoně srub Jeřáb, k jehož zajímavostem patří dobové nástěnné malby od svobodníka Eduarda Zicháčka, což by mohlo nalákat nové turisty.

Památce, jež je přístupná návštěvníkům od roku 1968, by mohly pomoct i evropské peníze. „Začíná nové programovací období a daly by se čerpat peníze na naučné aktivity a památky, a to je právě případ Dobrošova,“ řekl krajský radní pro investice Josef Dvořák.