Na kontaminovanou půdu se přišlo při rozsáhlé rekonstrukci za více než 50 milionů korun, díky níž se Slavie změní k nepoznání (24.4.2012)

Na kontaminovanou půdu se přišlo při rozsáhlé rekonstrukci za více než 50 milionů korun, díky níž se Slavie změní k nepoznání (24.4.2012) | foto: Martin Horký, MF DNES

Na hradecké Slavii se léta sportovalo na škváře plné arzenu a olova

  • 1
Čtyřikrát vyšší koncentrace olova a dokonce osmkrát překročené limity arzenu byly ve škváře, na které v uplynulých 30 letech sportovaly tisíce lidí v Hradci Králové na Slavii. Město však uklidňuje, že nehrozilo žádné nebezpečí.

To, že škvára v areálu hradecké Slavie je nasycená nebezpečnými jedy, tušilo jen několik pamětníků. A co hůř: zamořena mohou být i další sportoviště, která vznikala v dobách socialismu.

"To bohužel nemůžeme vyloučit," řekla Iva Šedivá, vedoucí radničního odboru životního prostředí.

Na kontaminovanou půdu se přišlo při rozsáhlé rekonstrukci za více než 50 milionů korun, díky níž se Slavie změní k nepoznání. Prasklo to při rozborech kontaminované půdy.

"O případném nebezpečí jsme věděli a bylo nám jasné, že na to musíme dát velký pozor," pokračovala Šedivá a připomněla, že jde o dědictví někdejšího stavitelství.

Arzen je karcinogen, který může způsobit rakovinu plic a kůže. Olovo zase může za některé nevratné změny centrálního nervového systému.

"V případě škváry představuje největší riziko prach, který by někdo mohl vdechnout," zamyslel se ředitel Krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Škvára už je naštěstí pryč

Fotbalistům však už naštěstí žádná zdravotní rizika na Slavii nehrozí. Pětihektarový areál právě prochází zásadní modernizací a vybagrovaná škvára s jedy už nedávno zmizela.

Ekologické hrozby v Hradci Králové a okolí

  • Časovanou bombou mohou být nejrůznější bývalé skládky v okolí Hradce, na které se vozil komunální, průmyslový, ale i nemocniční odpad.
  • Jde například o zavezené písníky u Ruseku či Smržova a slepá ramena řeky u Vysoké nad Labem.
  • Už dříve se prokázala kontaminace spodních vod v okolí areálu bývalých strojíren Montas.
  • Tatáž podezření existují rovněž v případech někdejší koželužny v Kuklenách, ve skladištní oblasti, u ZVÚ, plačické panelárny, skládky stavební suti Mileta nebo skládky stavebních odpadů v hradeckých Kuklenách.
  • Nemalé riziko představuje rovněž areál ČKD, kde se ve velkém vyráběly lodní a vlakové motory a údajně zde jsou haldy nebezpečných slévárenských písků.

"Použili jsme ji jako takzvané technické zabezpečení na skládce odpadů. V tomto případě už naměřené limity škodlivých látek vůbec nevadí a nehrozí žádné riziko," řekl František Šimánek, obchodní náměstek společnosti Marius Pedersen, jež se zneškodňováním nebezpečných odpadů zabývá.

Podle vedoucí městského odboru životního prostředí byly jedy v půdě Slavie zakonzervované a radnice zatím nemá informace, že by se mohly šířit třeba spodní vodou.

"Nemyslím si, že by tyto látky v minulých letech mohly mít na Slavii nějaký vliv na zdraví. Ale samozřejmě je zapotřebí, abychom se jich zbavili. Musí se to udělat pořádně, aby se jejich ložisko už nikdy nemohlo obnovit," zdůraznila Iva Šedivá.

Jedy nejen ve škváře se mohou skrývat i na jiných hradeckých sportovištích. V nejbližších měsících začne rekonstrukce Rudé hvězdy na Pražském Předměstí. A další toxické vzkazy z dob minulých lze očekávat i při případné demolici a proměně Všesportovního stadionu v Malšovicích.

Nalezené jedy termín proměny neoddálí

Přestože Slavie v současné době připomíná spíš obrovskou bažinu, prý už v červenci bude hotovo. Navzdory tomu, že hledání způsobu, jak naložit s kontaminovanou zeminou, způsobilo drobné zpoždění.

Termín předání městu se prý nezměnil, i když firma Philipp, uvažovaný důležitý subdodavatel sportovních povrchů za více než 20 milionů, z projektu vycouvala.

"Naše nabídka zněla 29 milionů a všechna sportoviště bychom udělali na klíč. Jenže pak jsme se dozvěděli, že na to máme jen 18,5 milionu. To je však absolutně nereálná cena, za kterou to nejsme schopni postavit," sdělil Michal Hlaváč z firmy Philipp.

"Společnost Metrostav, jež vyhrála výběrové řízení, si již našla jiné subdodavatele. Prý není ohrožen termín předání ani kvalita odvedené práce. Všechny plochy musí mít odpovídající parametry a kdyby je neměly, stavbu bychom určitě nepřevzali," pronesl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.