Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

  14:41aktualizováno  14:41
Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný autobus. Stavba za více než 20 milionů korun totiž zatím není zkolaudována. Dopravní komisaři si vyžádali větší zabezpečení chodců.

Ke zprovoznění terminálu jsou nutné menší stavební úpravy. Kdy nové nádraží v centru bude sloužit, nedokáže nikdo říci. 

Terminál vznikal od konce loňského léta, hotový byl už v únoru. Autobusy však stále zajíždějí na provizorní zastávky ve Školní ulici. Zkušební provoz potvrdil, že se autobusy na terminál vejdou, mají dostatek místa pro otáčení a k jednotlivým stáním zajedou bez problémů. Ani to ke zkolaudování nestačilo. 

„Na základě požadavku dopravního inspektorátu musíme udělat technické úpravy, aby terminál mohl být zkolaudován,“ říká místostarosta Hostinného Petr Kesner (Hostinné žije!).

Kdo udělal chybu?

Cílem úprav je posílit bezpečnost chodců při přecházení jízdních pásů. Stavaři proto musejí na dvou místech dodělat vysazené chodníkové plochy. 

Fotogalerie

„Velikost a umístění bylo nutné prověřit vlečnými křivkami při modelové jízdě autobusu,“ poznamenává starostka Dagmar Sahánková (Sdružení pro lepší Hostinné).

Přestože je to jednoduchá úprava, není jasné, kdy bude hotová. „Datum nejsme schopní říci, protože ho nevíme. Všechny dotčené orgány dělají vše pro to, aby to bylo co nejdříve,“ uvádí místostarosta.

Podle něj stavební firma ani projektant nechybovali. „Vyplynulo to ze stavby a z jejího faktického provedení,“ říká místostarosta. Odmítá také, že by hrozilo vrácení dotace, kterou město na investici získalo.

Hradecká firma Sovis CZ, která terminál stavěla, tvrdí, že žádnou odpovědnost za vzniklé problémy nenese. „Sovis CZ postupoval zcela přesně podle dodané projektové dokumentace,“ říká mediální zástupce firmy Tomáš Carba.

Chyboval projektant?

Také projektanti z náchodské firmy INS na dotaz MF DNES odpověděli, že za zdržení při vydání kolaudace nemohou. Podle jednatele Petra Šulce firma postupovala standardně a získala pro projektovou dokumentaci souhlasné stanovisko dopravního inspektorátu. 

„Dopravní inspektorát přišel s novými požadavky na větší zabezpečení chodců, které v původním stanovisku nebyly, až v průběhu stavby,“ vysvětluje Šulc.

Podle Václava Javůrka z trutnovského dopravního inspektorátu však chyboval právě projektant, nezvolil ideální technické řešení. „Projektant nezohlednil instalaci polohy zastřešení nástupišť z hlediska přechodu pro chodce a požadavky na rozhled řidičů autobusu. Cestující by tak vstupovali zpoza dřevěné stěny přímo do vozovky,“ upozornil Javůrek.

Lepší rozhled na přechod pro chodce a minimalizování rizika srážky s autobusem zajistí právě vysazený chodník a zúžení koridoru, kterým autobus bude projíždět.

Terminál s krytými nástupišti za více než 20 milionů korun vznikl na místě bývalého autobusového nádraží, které tvořila pouze otevřená plocha bez chodníků, nástupních ostrůvků i zastřešení. Radnice na projekt získala dotaci zEvropské unie, která pokryje 90 procent nákladů. Terminál budou hlídat kamery, nově bude provoz jednosměrný. Moderním doplňkem je chytrý sloup s připojením na internet.

Už před zahájením stavby zmizela z autobusového nádraží jedna z dominant - bývalá sodovkárna. Nevyužívanou chátrající budovu muselo město poslat k zemi, po zřícení střechy pod náporem sněhu hrozil sesun dalších částí objektu.
Nejčtenější

Fabia zapadla uprostřed silnice do výkopu, řidič si díry v zákazu nevšiml

Škoda Fabia zapadla v Častolovicích do výkopu (20.5.2018).

Dvaasedmdesátiletý řidič modré Škody Fabia vjel v neděli odpoledne na hlavní silnici v Častolovicích na Rychnovsku do...

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...Záchranka vyjela na volání k člověku na chodníku, byla to ale kaluž

Oznamovatel viděl na ulici v Hradci Králové ležet nehybnou postavu. Záchranka a...

Záchranáři a policisté vyjížděli ve středu v Hradci Králové k planému poplachu, který měl netypickou příčinu....

Hradecký námořník plul po mořích desítky let, viděl krásy i otřesnou bídu

Námořník Zdeněk Chramosta z Hradce Králové

Životní příběh Zdeňka Chramosty z Hradce Králové by vydal na knihu. Téměř 40 let strávil na moři, začínal jako pomocný...

Mapa republiky taje rychleji, zmizet může nejdříve v historii měření

Mapa republiky na Studniční hoře na záběru z kamery (14. 5. 2018)

Mapa republiky v Krkonoších kvůli teplému počasí taje rychleji, než se odhadovalo při nedávném měření. Někteří...

Další z rubriky

Hradci se nedaří investovat. Ta neschopnost je trapná, říká i primátor

Opravy Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové (27.4.2017).

Největší investice Hradce Králové mají velké potíže. Ve skluzu jsou rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina i...

Absolventky sepsaly petici proti řediteli gymnázia, viní ho z šikany

Gymnázium J.K.Tyla v Hradci Králové

Ze šikany studentů i učitelů viní ředitele prestižního královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla Roberta Nováka petice,...

Žhář na Královédvorsku zapálil čtyři auta, v cele napadl policisty

Ohořelé auto na Královédvorsku (20.5.2018)

Šestadvacetiletý muž v neděli na Královédvorsku zapálil čtyři zaparkované automobily, dřevník a pokusil se podpálit i...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY V OBORU AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz