Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

  14:41aktualizováno  14:41
Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný autobus. Stavba za více než 20 milionů korun totiž zatím není zkolaudována. Dopravní komisaři si vyžádali větší zabezpečení chodců.

Ke zprovoznění terminálu jsou nutné menší stavební úpravy. Kdy nové nádraží v centru bude sloužit, nedokáže nikdo říci. 

Terminál vznikal od konce loňského léta, hotový byl už v únoru. Autobusy však stále zajíždějí na provizorní zastávky ve Školní ulici. Zkušební provoz potvrdil, že se autobusy na terminál vejdou, mají dostatek místa pro otáčení a k jednotlivým stáním zajedou bez problémů. Ani to ke zkolaudování nestačilo. 

„Na základě požadavku dopravního inspektorátu musíme udělat technické úpravy, aby terminál mohl být zkolaudován,“ říká místostarosta Hostinného Petr Kesner (Hostinné žije!).

Kdo udělal chybu?

Cílem úprav je posílit bezpečnost chodců při přecházení jízdních pásů. Stavaři proto musejí na dvou místech dodělat vysazené chodníkové plochy. 

Fotogalerie

„Velikost a umístění bylo nutné prověřit vlečnými křivkami při modelové jízdě autobusu,“ poznamenává starostka Dagmar Sahánková (Sdružení pro lepší Hostinné).

Přestože je to jednoduchá úprava, není jasné, kdy bude hotová. „Datum nejsme schopní říci, protože ho nevíme. Všechny dotčené orgány dělají vše pro to, aby to bylo co nejdříve,“ uvádí místostarosta.

Podle něj stavební firma ani projektant nechybovali. „Vyplynulo to ze stavby a z jejího faktického provedení,“ říká místostarosta. Odmítá také, že by hrozilo vrácení dotace, kterou město na investici získalo.

Hradecká firma Sovis CZ, která terminál stavěla, tvrdí, že žádnou odpovědnost za vzniklé problémy nenese. „Sovis CZ postupoval zcela přesně podle dodané projektové dokumentace,“ říká mediální zástupce firmy Tomáš Carba.

Chyboval projektant?

Také projektanti z náchodské firmy INS na dotaz MF DNES odpověděli, že za zdržení při vydání kolaudace nemohou. Podle jednatele Petra Šulce firma postupovala standardně a získala pro projektovou dokumentaci souhlasné stanovisko dopravního inspektorátu. 

„Dopravní inspektorát přišel s novými požadavky na větší zabezpečení chodců, které v původním stanovisku nebyly, až v průběhu stavby,“ vysvětluje Šulc.

Podle Václava Javůrka z trutnovského dopravního inspektorátu však chyboval právě projektant, nezvolil ideální technické řešení. „Projektant nezohlednil instalaci polohy zastřešení nástupišť z hlediska přechodu pro chodce a požadavky na rozhled řidičů autobusu. Cestující by tak vstupovali zpoza dřevěné stěny přímo do vozovky,“ upozornil Javůrek.

Lepší rozhled na přechod pro chodce a minimalizování rizika srážky s autobusem zajistí právě vysazený chodník a zúžení koridoru, kterým autobus bude projíždět.

Terminál s krytými nástupišti za více než 20 milionů korun vznikl na místě bývalého autobusového nádraží, které tvořila pouze otevřená plocha bez chodníků, nástupních ostrůvků i zastřešení. Radnice na projekt získala dotaci zEvropské unie, která pokryje 90 procent nákladů. Terminál budou hlídat kamery, nově bude provoz jednosměrný. Moderním doplňkem je chytrý sloup s připojením na internet.

Už před zahájením stavby zmizela z autobusového nádraží jedna z dominant - bývalá sodovkárna. Nevyužívanou chátrající budovu muselo město poslat k zemi, po zřícení střechy pod náporem sněhu hrozil sesun dalších částí objektu.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Další z rubriky

Muž se odhaloval před školáky, viděli ho už třikrát

Identikit hledaného muže

Starší muž se obnažuje před dětmi u základní školy v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Potkaly ho už třikrát....

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Častolovice nechtějí být jen zatáčkou k zóně. Rozrostou se o nové byty

V Častolovicích u řeky může vzniknout náměstí s bytovými domy a obchodem.

Radnice v Častolovicích na Rychnovsku plánuje stavbu bytových domů. Zájem o byty je značný kvůli nedaleké automobilce v...

Najdete na iDNES.cz