Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vrchlabí končí 200 lidí, Škodu Roomster budou vyrábět Kvasiny

  14:47aktualizováno  14:47
Více než 200 zaměstnanců automobilky Škoda se dozvědělo, že ve Vrchlabí definitivně končí. Vedení automobilky jim nabídlo, že mohou přejít do Mladé Boleslavi, nebo do Kvasin, kam se přesouvá výrobu modelu Roomster. Jedna z pracovnic u pohovoru zkolabovala.

Výroba modelu Škoda Roomster se z Vrchlabí přesune do Kvasin. | foto: Škoda Auto

Zaměstnanci, kteří neměli to štěstí a nebyli vybráni do nově rozšířené výroby automatických převodovek, musí z Vrchlabí odejít.

Už mají za sebou pohovor, na kterém dostali nabídku jít za prací do závodů v Kvasinách či Mladé Boleslavi, nebo mohou přijmout odstupné a s automobilkou se rozloučit.

"Je jasné, že pohovory jak pro zaměstnance, tak i pro nás, co jsme se jich účastnili, byly opravdu velmi těžké a emotivní," řekl předseda odborů ve vrchlabském závodě Jaromír Kobrle.

Zaměstnanci měli k dispozici psycholožku. Jedna z pracovnic po psychicky náročném pohovoru dokonce zkolabovala a sanita ji musela odvézt do nemocnice.  

"Odbory KOVO pro zaměstnance vyjednaly možnost svozu do práce a ubytování za minimální ceny a neustále jednají s firmou o doplňkové výrobě v závodě Vrchlabí," uvedl týdeník odborů automobilky.

Roomster se bude vyrábět v Kvasinách

Do konce roku se totiž ve Vrchlabí přestane po octaviích vyrábět také model Roomster. Od ledna se jeho výroba přesune do Kvasin na Rychnovsku. Ve Vrchlabí firma naopak navýší výrobu automatických převodovek DQ200 určených pro celý koncern Volkswagen, denně jich vychrlí namísto tisícovky 1 500.

Ale to nestačí, pro zhruba 200 vrchlabských zaměstnanců už pracovní místa nebudou. Čas na rozmyšlenou, jestli vezmou odstupné, nebo budou za prací raději dojíždět, mají do 2. listopadu.

Propouštělo se také v červnu v kvasinském závodu, kde skončil zvláštní osmnáctisměnný provoz a zaměstnanci začali pracovat v patnácti směnách. Skončilo tehdy 600 agenturních pracovníků, které automobilka najala před rokem díky velké poptávce po modelech Yeti a Superb (více najdete zde).

Automobilka investovala kvůli výrobě převodovek do závodu ve Vrchlabí několik miliard korun. Na rozšíření průmyslové zóny se váže dalších zhruba půl miliardy korun. Ze státního rozpočtu se mají opravit silnice nebo postavit nový fotbalový stadion. Novou požární zbrojnici a sídlo záchranky ale vrchlabští nejspíš nedostanou (více čtěte zde).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Najdete na iDNES.cz