Studenti restaurování očistili od nánosů mechu a lišejníků Braunův Betlém na Kuksu (2.10.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Braunův betlém po desítkách let prokoukl, kukský skvost rozežírá mech

  • 5
Podobu, kterou měl naposledy před více než půlstoletím, získal unikátní soubor barokních soch Braunův betlém v Novém lese u Kuksu. Studenti restaurování z pardubické univerzity plastiky a reliéfy ze dvou třetin očistili od nánosů mechu a lišejníků.

„Naposledy byl v takovéto podobě Betlém k vidění před 61 lety, kdy sochy zrestauroval Josef Wágner,“ uvedl Leoš Pryšinger, předseda občanského sdružení Braunův betlém, které o záchranu monumentální památky usiluje.

Poslední čištění provedl v roce 1961 sochař Antonín Wágner, od té doby plastiky chátrají. Artefaktům škodí přírodní procesy: zejména spodní voda a rozlézající se mech, který pískovec postupně rozežírá (více o Betlému čtěte zde).

Mladí restaurátoři vloni na podzim ošetřili centrální část Narození Páně, minulý týden se zaměřili na levou stranu sousoší Příchod tří králů. Pravá část, Vidění svatého Huberta, zatím zůstává pokrytá mechem, stejně jako další barokní sochy rozeseté v Novém lese.

Světoznámý sochař Matyáš Bernard Braun se svými spolupracovníky vytesal sochy do pískovce nedaleko hospitálu Kuks mezi lety 1718 až 1732. Vlastníkem památky je od roku 1952 stát, v letech 2000–2001 byl Braunův betlém zařazen mezi 100 nejohroženějších památek světa, World Monuments Watch.