Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbaloví ultras fandí v Hradci basketbalu. Hala však praská ve švech

  8:30aktualizováno  8:30
Už třináctkrát za sebou byl domácí zápas hradeckých basketbalistek beznadějně vyprodaný. Mohou za to kupodivu i fanoušci fotbalu, kteří od derby proti Trutnovu nevynechali ani jeden zápas. Hala Sokola však už nárokům neodpovídá a o zlepšení se jen šeptá.

Basketbalistky Hradce porazily v úterním derby Trutnov. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stalo se to 15. prosince 2012 přesně v 16 hodin. Až tehdy Hradec Králové zjistil, že mu zoufale chybí víceúčelová sportovní hala alespoň pro jeden tisíc diváků.

Město za to vděčí fanouškům, kteří obvykle hledají zábavu na trávníku - fotbalovým ultras. Velká skupina fandů votroků se před Vánoci domluvila, že podpoří hradecké basketbalistky v derby proti Trutnovu.

Od té doby nejenže nevynechali ani jeden domácí zápas, ale dokázali do haly Sokola přivábit na skvělou atmosféru další desítky lidí, Hradci se začalo neobyčejně dařit a letos může právě Trutnovu uzmout ceněný ligový bronz.

Problém ale je, že letitá hala není nafukovací a od památného 15. prosince se do hlediště a ochozů třináctkrát v řadě namačkalo podstatně více lidí, než je udávaná maximální kapacita 380 osob.

O tom, jak ukojit náhlý basketbalový hlad, začalo přemýšlet i město. Řešení jsou jen tři. Buď navýšit slabou kapacitu současné haly, nebo postavit zcela novou halu. Anebo se odstěhovat do lepšího a fanouškovsky přívětivějšího prostředí.

Rozšířit hlediště v Sokole? Teprve opatrné sondování

Nejreálněji zatím vypadá první možnost, přestože se jí fanoušci ani basketbalistky zcela jistě nedočkají brzy.

"O jakémsi zkapacitnění se teprve začíná mluvit. Máme nějaké nápady, ukazovali jsme si nákresy jiných hal, ale vůbec nic jsme neprojednávali a žádný konkrétní návrh neleží na stole," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink, který také chodí fandit do hlediště Sokola.

Opatrné sondování zmiňuje i klubový prezident Miroslav Volejník. "Trochu jsme o tom rozmlouvali a jsme rádi, že se o nás radnice zajímá," uvedl Volejník, podle něhož je vyloučené, že by nutné úpravy financovala přímo sportovní jednota.

"Sokol na to v žádném případě nemá, po krachu Sazky mu nechodí žádné příspěvky. Pravda ale je, že v současné hale by se dala vymýšlet spousta věcí, protože prostory tady na to jsou," řekl klubový prezident Volejník.

Změny by fanoušci přivítali. "Hala by si rozšíření zasloužila, protože je prostě malá. Nejvíc to je vidět, když přijede kvalitnější soupeř nebo po postupu do play-off," řekl třeba jeden z aktivních členů fotbalovo-basketbalového kotle, který vystupuje pod přezdívkou Black and White.

Naději na novou mezinárodní halu vzbuzuje univerzita

I když se to nyní jeví jako sci-fi, zcela nová hala mezinárodních parametrů by pro Hradec nemusela být pouhým snem. Na poli u fakultní nemocnice již od podzimu roste velký univerzitní kampus, jehož součástí bude i sportovní areál se čtyřmi tělocvičnami a velkou halou.

"S basketbalistkami jsme již jednali a byli bychom velmi rádi, kdybychom jim halu mohli nabídnout i jako jejich domovskou," řekl kancléř univerzity Ondřej Tikovský, podle něhož se bude škola ucházet o dotaci Evropské unie v období mezi lety 2014 až 2020.

"Kdybychom takovou halu opravdu měli, byla by nesmírně vyhledávaná třeba i nejrůznějšími reprezentačními výběry, protože takových objektů je v celé republice velmi málo," poznamenal primátor Fink.

Stěhování na zimní stadion? Technicky to jde, finančně nikoli

Přestože možnost stěhování do větší haly poblíž se jeví jako relativně nejsnadnější, v Hradci Králové ani širším okolí s podivem neexistuje lepší volba než zůstat na Eliščině nábřeží.

Socialisticky monstrózní Slavia v Orlické kotlině nepřipadá v úvahu a klub by si bohužel vůbec nepolepšil ani v teprve pět let staré hale v Třebši. Její kapacita je pouze 500 diváků.

"Nyní se jasně ukázalo, že byla chyba mít cenový strop, který se nesmí přesáhnout. Na Třebeš mělo jít třeba o 20 milionů více, ale teď jsme mohli mít regulérní halu s kapacitou tisíc míst," zamyslel se primátor.

A co třeba vybudování basketbalového hřiště přes noc s luxusní kapacitou více než sedmi tisíc míst a navíc v centru Hradce? Technicky možné to je na zimním stadionu. Je tu však jiné ale - neúnosné náklady.

"Je to neuvěřitelně drahé. Třeba v Pardubicích stál denní pronájem haly 90 tisíc korun, palubovka přijde na čtyři až pět milionů a další milion stojí oba koše. Kdybych ale věděl, že na naše zápasy bude pravidelně chodit kolem čtyř tisíc lidí, dalo by se o tom docela uvažovat," dodal Volejník.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Najdete na iDNES.cz