Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbaloví ultras fandí v Hradci basketbalu. Hala však praská ve švech

  8:30aktualizováno  8:30
Už třináctkrát za sebou byl domácí zápas hradeckých basketbalistek beznadějně vyprodaný. Mohou za to kupodivu i fanoušci fotbalu, kteří od derby proti Trutnovu nevynechali ani jeden zápas. Hala Sokola však už nárokům neodpovídá a o zlepšení se jen šeptá.

Basketbalistky Hradce porazily v úterním derby Trutnov. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stalo se to 15. prosince 2012 přesně v 16 hodin. Až tehdy Hradec Králové zjistil, že mu zoufale chybí víceúčelová sportovní hala alespoň pro jeden tisíc diváků.

Město za to vděčí fanouškům, kteří obvykle hledají zábavu na trávníku - fotbalovým ultras. Velká skupina fandů votroků se před Vánoci domluvila, že podpoří hradecké basketbalistky v derby proti Trutnovu.

Od té doby nejenže nevynechali ani jeden domácí zápas, ale dokázali do haly Sokola přivábit na skvělou atmosféru další desítky lidí, Hradci se začalo neobyčejně dařit a letos může právě Trutnovu uzmout ceněný ligový bronz.

Problém ale je, že letitá hala není nafukovací a od památného 15. prosince se do hlediště a ochozů třináctkrát v řadě namačkalo podstatně více lidí, než je udávaná maximální kapacita 380 osob.

O tom, jak ukojit náhlý basketbalový hlad, začalo přemýšlet i město. Řešení jsou jen tři. Buď navýšit slabou kapacitu současné haly, nebo postavit zcela novou halu. Anebo se odstěhovat do lepšího a fanouškovsky přívětivějšího prostředí.

Rozšířit hlediště v Sokole? Teprve opatrné sondování

Nejreálněji zatím vypadá první možnost, přestože se jí fanoušci ani basketbalistky zcela jistě nedočkají brzy.

"O jakémsi zkapacitnění se teprve začíná mluvit. Máme nějaké nápady, ukazovali jsme si nákresy jiných hal, ale vůbec nic jsme neprojednávali a žádný konkrétní návrh neleží na stole," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink, který také chodí fandit do hlediště Sokola.

Opatrné sondování zmiňuje i klubový prezident Miroslav Volejník. "Trochu jsme o tom rozmlouvali a jsme rádi, že se o nás radnice zajímá," uvedl Volejník, podle něhož je vyloučené, že by nutné úpravy financovala přímo sportovní jednota.

"Sokol na to v žádném případě nemá, po krachu Sazky mu nechodí žádné příspěvky. Pravda ale je, že v současné hale by se dala vymýšlet spousta věcí, protože prostory tady na to jsou," řekl klubový prezident Volejník.

Změny by fanoušci přivítali. "Hala by si rozšíření zasloužila, protože je prostě malá. Nejvíc to je vidět, když přijede kvalitnější soupeř nebo po postupu do play-off," řekl třeba jeden z aktivních členů fotbalovo-basketbalového kotle, který vystupuje pod přezdívkou Black and White.

Naději na novou mezinárodní halu vzbuzuje univerzita

I když se to nyní jeví jako sci-fi, zcela nová hala mezinárodních parametrů by pro Hradec nemusela být pouhým snem. Na poli u fakultní nemocnice již od podzimu roste velký univerzitní kampus, jehož součástí bude i sportovní areál se čtyřmi tělocvičnami a velkou halou.

"S basketbalistkami jsme již jednali a byli bychom velmi rádi, kdybychom jim halu mohli nabídnout i jako jejich domovskou," řekl kancléř univerzity Ondřej Tikovský, podle něhož se bude škola ucházet o dotaci Evropské unie v období mezi lety 2014 až 2020.

"Kdybychom takovou halu opravdu měli, byla by nesmírně vyhledávaná třeba i nejrůznějšími reprezentačními výběry, protože takových objektů je v celé republice velmi málo," poznamenal primátor Fink.

Stěhování na zimní stadion? Technicky to jde, finančně nikoli

Přestože možnost stěhování do větší haly poblíž se jeví jako relativně nejsnadnější, v Hradci Králové ani širším okolí s podivem neexistuje lepší volba než zůstat na Eliščině nábřeží.

Socialisticky monstrózní Slavia v Orlické kotlině nepřipadá v úvahu a klub by si bohužel vůbec nepolepšil ani v teprve pět let staré hale v Třebši. Její kapacita je pouze 500 diváků.

"Nyní se jasně ukázalo, že byla chyba mít cenový strop, který se nesmí přesáhnout. Na Třebeš mělo jít třeba o 20 milionů více, ale teď jsme mohli mít regulérní halu s kapacitou tisíc míst," zamyslel se primátor.

A co třeba vybudování basketbalového hřiště přes noc s luxusní kapacitou více než sedmi tisíc míst a navíc v centru Hradce? Technicky možné to je na zimním stadionu. Je tu však jiné ale - neúnosné náklady.

"Je to neuvěřitelně drahé. Třeba v Pardubicích stál denní pronájem haly 90 tisíc korun, palubovka přijde na čtyři až pět milionů a další milion stojí oba koše. Kdybych ale věděl, že na naše zápasy bude pravidelně chodit kolem čtyř tisíc lidí, dalo by se o tom docela uvažovat," dodal Volejník.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Najdete na iDNES.cz