Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera

Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pozemkový úřad nevydá benediktinům majetek na Broumovsku, zbývá soud

  • 9
Benediktini na Broumovsku nemají nárok na vrácení většiny zemědělských nemovitostí, rozhodl Státní pozemkový úřad. Benediktinský řád už dříve neuspěl s žádostí o restituci tří tisíc hektarů lesů, barokní klášter v Broumově ale získal zpět.

„Státní pozemkový úřad rozhodl o nevydání části zemědělských nemovitostí nárokovaných v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi Benediktinským opatstvím svatého Václava v Broumově,“ potvrdila mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.

Jedná se celkem o 505 pozemků a tři stavby na Broumovsku v okrese Náchod.

„Dá se říci, že je to majoritní část, o kterou opatství žádalo. Toto rozhodnutí však nemůže předjímat, jak Státní pozemkový úřad bude rozhodovat o dalších pozemcích, řádově jich zbývají v dalších výzvách již jen desítky,“ doplnila Machtová.

Krajský pozemkový úřad pro Královéhradecký kraj přezkoumal všechny podklady i historické údaje a rozhodl, že nebyly splněny podmínky stanovené zákonem o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Benediktini přišli o majetek už před rokem 1948

„Důvodem pro nevydání je skutečnost, že nemovitosti, kterých se týká předmětné rozhodnutí, se nestaly předmětem majetkové křivdy definované zákonem o majetkovém vyrovnání,“ vysvětlila Machtová.

Řád svatého Benedikta

Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství. Řídí se Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, která se postupně rozšířila po celé Evropě.

V 10. století se dostala také do Čech a v 11. století na Moravu. Dnes žijí benediktini a benediktinky po celém světě. Každý klášter je samostatný a tvoří ho společenství bratří v čele s opatem. Kláštery se z praktických důvodů sdružují v kongregace.

Klášter řádu benediktinů v Broumově totiž pozbyl část zemědělského majetku záborem v dubnu 1919 během první pozemkové reformy a o další část přišel konfiskací podle Benešových dekretů v červnu 1945. Tedy ještě před rozhodným obdobím, které zákon definuje od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.

Podle zákona je rozhodnutí definitivní, benediktinům zbývá už jen soudní cesta. Řád žádal o navrácení zemědělských nemovitostí v červenci 2013, o měsíc dříve žádal v rámci církevních restitucí také Lesy České republiky. Státní podnik ale řádu tři tisíce hektarů lesů u Broumova nevrátil (více najdete zde). 

Pozemkový úřad proto nyní ve správním řízení řeší odvolání Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově proti rozhodnutí Lesů České republiky nevydat 587 lesních parcel a 13 budov.

,