Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera

Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Benediktini letos slaví 800 let působení na Broumovsku

  • 0
Řád benediktinů ovlivňuje pohraniční Broumovsko osm staletí. Mniši vybudovali kláštery v Polici nad Metují a Broumově, hospodářství, pivovar, gymnázium i kostely. Dali základ textiláckému kraji. Kulatých 800 let budou slavit celý rok, chystají putovní výstavu i velkou konferenci historiků.

Část majetků zabavených komunisty se benediktinům znovu vrátila v minulých dvaceti letech. Zase spravují oba kláštery, byť tam žádný mnich už nežije. Komunita v pražském Břevnově čítá jen jedenáct mužů.

Benediktini si vyhlédli odlehlý kout země už ve středověku.

"Po Břevnovu byl založen klášter v Rajhradě, pak benediktini obdrželi polický újezd," říká převor-administrátor Petr Prokop Siostrzonek.

"Asi vylezli na nejbližší kopec, asi na Hvězdu, a podívali se, že za kopcem je to ještě hezčí," líčí příchod benediktinů s nadsázkou převor, který na broumovské majetky dohlíží z benediktinského kláštera v pražském Břevnově.

Originál listiny z roku 1213, jíž Přemysl Otakar I. daroval benediktinům újezd zvaný Police, se nedochoval. Latinský text je znám až ze stvrzovací listiny Karla IV. z roku 1351. Historikové o ní soudí, že jde o falzum, jeho základem však mohla být pravá listina.

Řád kolonizoval pustinu od 13. století a nároky na Broumovsko si nechal od panovníka potvrdit zpětně.

Výstava startuje v dubnu

Pořadatelé benediktinských oslav původně chtěli připomenout výročí skromněji, avšak postupně se program rozrostl.

Co nabízejí oslavy

Duben
27. dubna
- vernisáž výstavy VIA BENEDICTINA, muzeum v Polici nad Metují
27. dubna - koncert Barocco Sempre Giovane, klášterní kostel Police nad Metují

Květen
25. května
- Den řemesel v polickém klášteře

Červen
7. června
- koncert v rámci Dvořákova festivalu Laudatio Antonína Dvořáka, klášterní kostel v Polici nad Metují
29. června - zahajovací koncert 8. ročníku festivalu Za poklady Broumovska, klášter Broumov

Červenec a srpen
Festival Za poklady Broumovska

Září
7. září
- Strašidelný klášter Police nad Metují

Říjen
2. a 3. října
- Mezinárodní odborná konference, klášter Broumov

Kromě mezinárodní konference bude jeho těžištěm putovní výstava VIA BENEDICTINA s čtyřiadvaceti panely o sv. Benediktovi, jeho řeholi, klášterech v Čechách i regionu.

Lidem se otevře prvně 27. dubna v muzeu v klášteře v Polici nad Metují a doprovodí ji také koncert souboru Barocco Sempre Giovane a violoncellisty Jiřího Bárty.

K vidění budou celý rok i Oživlé zahrady, což je projekt na jejich obnovu.

Výstava plánuje řadu zastávek

Další návštěvníci zhlédnou výstavu v Broumově, Hradci Králové, v Praze a už se o ni zajímají i další místa spojená s benediktiny, třeba Rajhrad či Teplice. Na výstavě bude k vidění řada muzejních exponátů.

"Mám radost, že se tyto panely objeví také ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Budou v roce 2014 součástí doprovodného programu na výstavě o benediktinském dědictví ve střední Evropě," říká Marcela Lilingová z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska, která program oslav připravuje spolu s benediktiny.

Výstava VIA BENEDICTINA se koncem června přestěhuje do Broumova a tehdy tam v klášterním kostele také odstartuje osmý ročník festivalu Za poklady Broumovska.

Na konferenci se sjedou čeští a polští badatelé

Benediktinské výročí dostalo záštitu od ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Podílejí se na něm také odborné instituce jako Centrum medievalistických studií při Akademii věd ČR a Filosofická fakulta Univerzity Hradec Králové.

Historie kláštera

* Benediktini získali Broumovsko a Policko začátkem 13. století, původně vybudovali tvrz, klášter vyhlížel nejprve jako hrad.

* Zásadní přestavba začala po požárech, rebelii a morové ráně v druhé půli 17. století, působili zde architekti a stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio, otec a syn Dientzenhoferové.

* Klášter představuje ucelený soubor dokumentující vývoj barokního slohu, nyní je národní kulturní památkou.

* V 50. letech sloužil klášter k internaci kněží a jako archiv vnitra, později jej obývaly dominikánky.

Vědci z Česka i Polska se sejdou v říjnu na dvoudenní konferenci v Broumově. Debatovat budou o nových poznatcích o stavebním vývoji klášterů v Polici a Broumově, o nástěnných malbách v Břevnově a Broumově, o gymnáziu či o odsunu Němců.

Zájemci si letos budou moci koupit novou populárně naučnou knížku o historii řádu.

Půjde o Dějepis kláštera břevnovského a broumovského od benediktina Jeronýma Růžičky.

Spis vyšel česky ve 40. letech 19. století v Časopise pro katolické duchovenstvo a město Broumov zaplatí nyní jeho vydání.

Oslavy se uzavřou v listopadu panelovou diskusí s výraznými osobnostmi veřejného života. Budou hodnotit, zda dědictví benediktinů není pro současnost jen břemenem.

Klášter se chystá na další část oprav

V jubilejním roce se klášter v Broumově bude připravovat na stavbu, která má přinést oživení zdejších prostor.

Benediktini získali evropskou dotaci téměř 250 milionů korun na vzdělávací a kulturní centrum. Vznikne tam institut krásných umění i nabídka přírodovědného vzdělávání.

Z peněz opraví asi třetinu kláštera. Ve dvou křídlech kolem severozápadní věže mají vzniknout učebny a sály, rekonstrukce čeká také řadu chodeb. Velkou obnovou by měla projít i klášterní zahrada.

Barokní klášter láká turisty už na Velikonoce

Hlavní turistická sezona začne v klášteře v Broumově v dubnu. Lidé s dětmi se tam mohou vypravit už o velikonočním víkendu.

Uslyší o zvycích, ochutnají tradiční pečivo a provede je mladý loupežník Lotrando z pohádky Karla Čapka.

Návštěvníky čeká prohlídka klášterního kostela sv. Vojtěcha, refektáře s kopií turínského plátna, objevenou roku 1999, nebo návštěva barokní knihovny se sedmnácti tisíci svazky. Mohou si také projít podzemí s vambereckými mumiemi.