Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci se vrší stížnosti na bezdomovce, špínu i pelechy

  12:42aktualizováno  12:42
V Hradci Králové přibývá stížností na bezdomovce, kterých je zřejmě nejvíce v historii. Prý obtěžují u supermarketů, opuštěné domy mění v ghetta, plundrují i okolí řeky Orlice. Radnice tvrdí, že sociální pracovníci prověřují každý podnět.

Bezdomovci bydlí pod Orlickým mostem v Hradci Králové, i když se opravuje. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přestože budíček jim přímo nad hlavami supluje dunění pneumatických kladiv, pod Orlickým mostem v Hradci Králové má stále „hotel“ skupina bezdomovců.

Další si stloukli několik igelitových příbytků jen o pár stovek metrů dál proti proudu Orlice a patrně stejná parta se nedávno pokusila zabydlet také buňku naproti rybárně.

Fotogalerie

Vyhlášenou lokalitou, kam se v poslední době hradečtí bezdomovci stahují, jsou rovněž opuštěné domy v Honkově ulici i někdejší sokolovna na Kavčím plácku, další žijí na dvorcích u Pospíšilovy třídy a strážníci je nestíhají vyhánět od horkovodu nedaleko nádraží.

Na ulici jsou až stovky lidí

Z prosincového monitorování bezdomovců však vyplynul úsměvný údaj: v ulicích města se prý pravidelně pohybuje asi 30 lidí bez domova.

Když se ovšem v roce 2011 sčítal lid a do ulic vyrazili počítat bezdomovce terénní pracovníci, došli k číslu 171, ale přiznali, že s největší pravděpodobností by mělo být ještě vyšší.

„V roce 2014 využilo jednorázové služby naší noclehárny 313 klientů a za rok jsme poskytli přibližně třináct a půl tisíce noclehů. V posledních letech se počet lidí bez domova v Hradci významně nemění. Statistiku vedeme od roku 2005 a od té doby máme v této službě nárůst necelé stovky různých klientů,“ říká vedoucí Domu Matky Terezy na Pouchově Dana Pechová.

„Doslova devastují okolí Orlice. Vybudují si z plastů a hadrů pelechy a když už je kolem vše pokáleno, přesunou se dál. Dříve krásné procházky jsou ty tam,“ upozornila magistrát jedna ze stěžovatelek Milena Šlaisová. Velmi podobnou zkušenost popsala rovněž z Pospíšilovy třídy: „Proti stavbě supermarketu se sepisují petice, a přitom na místě, kde by obchod mohl stát, mají bezdomovci pelechy v kůlnách.“

Na pivo je vždycky

Jedním z bezdomovců je i zhruba padesátiletý rodák z Popradu, který se představuje jako Máša.

„Na ulici jsem už pátý rok, nestěžuju si, nežebrám ani nekradu. Byl jsem v Praze, ale když mě už potřetí zmlátili policajti, šel jsem do Hradce a nelituju,“ vykládá slovenský instalatér, který všechny své věci schraňuje ve dvou igelitkách.

Jak se živí? „Máme vytipované supermarkety, které do kontejnerů vyhazují prošlé potraviny. Někdy tam čekáme i půl dne. Na pivo nebo levné víno jsou peníze vždycky.“

Právě na bezdomovce, kteří se srocují u supermarketů, si obyvatelé stěžují nejvíc. „Je mi z nich zle. Jsou opilí, pomočení a obtěžují. Často tu vidím policisty, kteří je sice vyženou, ale netrvá dlouho a jsou tu zas. Je to věčný boj,“ popisuje Josef Makový téměř každodenní scény u marketů v okolí Benešovy třídy.

„Všechny stížnosti rozhodně ověřujeme a sociální pracovníci na jednotlivé podněty reagují. Každému případu se snažíme věnovat maximální pozornost. Jsme schopni nabídnout i sociální práci,“ upozorňuje náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

Přestože někteří bezdomovci služeb charity anebo sociálního odboru nevyužívají, terénní pracovníci se snaží pomáhat i jim.

„Když někdo dobrovolně žije na ulici, nevnímáme to tak, že nás odmítá. Když to jde, navážeme kontakt s každým člověkem v nouzi, který o to stojí. Je ale pravda, že někdo v daný okamžik nechce z nejrůznějších důvodů svou situaci měnit,“ říká vedoucí Domu Matky Terezy a dodává, že terénní pracovníci mají vytipovaná nejrůznější místa po celém městě.

Jsou to prý lokality, „kde člověk bez domova nemá daleko k tomu, co potřebuje, a zároveň má určitý klid i pocit alespoň částečného bezpečí.“ 
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Najdete na iDNES.cz