Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci se vrší stížnosti na bezdomovce, špínu i pelechy

  12:42aktualizováno  12:42
V Hradci Králové přibývá stížností na bezdomovce, kterých je zřejmě nejvíce v historii. Prý obtěžují u supermarketů, opuštěné domy mění v ghetta, plundrují i okolí řeky Orlice. Radnice tvrdí, že sociální pracovníci prověřují každý podnět.

Bezdomovci bydlí pod Orlickým mostem v Hradci Králové, i když se opravuje. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přestože budíček jim přímo nad hlavami supluje dunění pneumatických kladiv, pod Orlickým mostem v Hradci Králové má stále „hotel“ skupina bezdomovců.

Další si stloukli několik igelitových příbytků jen o pár stovek metrů dál proti proudu Orlice a patrně stejná parta se nedávno pokusila zabydlet také buňku naproti rybárně.

Fotogalerie

Vyhlášenou lokalitou, kam se v poslední době hradečtí bezdomovci stahují, jsou rovněž opuštěné domy v Honkově ulici i někdejší sokolovna na Kavčím plácku, další žijí na dvorcích u Pospíšilovy třídy a strážníci je nestíhají vyhánět od horkovodu nedaleko nádraží.

Na ulici jsou až stovky lidí

Z prosincového monitorování bezdomovců však vyplynul úsměvný údaj: v ulicích města se prý pravidelně pohybuje asi 30 lidí bez domova.

Když se ovšem v roce 2011 sčítal lid a do ulic vyrazili počítat bezdomovce terénní pracovníci, došli k číslu 171, ale přiznali, že s největší pravděpodobností by mělo být ještě vyšší.

„V roce 2014 využilo jednorázové služby naší noclehárny 313 klientů a za rok jsme poskytli přibližně třináct a půl tisíce noclehů. V posledních letech se počet lidí bez domova v Hradci významně nemění. Statistiku vedeme od roku 2005 a od té doby máme v této službě nárůst necelé stovky různých klientů,“ říká vedoucí Domu Matky Terezy na Pouchově Dana Pechová.

„Doslova devastují okolí Orlice. Vybudují si z plastů a hadrů pelechy a když už je kolem vše pokáleno, přesunou se dál. Dříve krásné procházky jsou ty tam,“ upozornila magistrát jedna ze stěžovatelek Milena Šlaisová. Velmi podobnou zkušenost popsala rovněž z Pospíšilovy třídy: „Proti stavbě supermarketu se sepisují petice, a přitom na místě, kde by obchod mohl stát, mají bezdomovci pelechy v kůlnách.“

Na pivo je vždycky

Jedním z bezdomovců je i zhruba padesátiletý rodák z Popradu, který se představuje jako Máša.

„Na ulici jsem už pátý rok, nestěžuju si, nežebrám ani nekradu. Byl jsem v Praze, ale když mě už potřetí zmlátili policajti, šel jsem do Hradce a nelituju,“ vykládá slovenský instalatér, který všechny své věci schraňuje ve dvou igelitkách.

Jak se živí? „Máme vytipované supermarkety, které do kontejnerů vyhazují prošlé potraviny. Někdy tam čekáme i půl dne. Na pivo nebo levné víno jsou peníze vždycky.“

Právě na bezdomovce, kteří se srocují u supermarketů, si obyvatelé stěžují nejvíc. „Je mi z nich zle. Jsou opilí, pomočení a obtěžují. Často tu vidím policisty, kteří je sice vyženou, ale netrvá dlouho a jsou tu zas. Je to věčný boj,“ popisuje Josef Makový téměř každodenní scény u marketů v okolí Benešovy třídy.

„Všechny stížnosti rozhodně ověřujeme a sociální pracovníci na jednotlivé podněty reagují. Každému případu se snažíme věnovat maximální pozornost. Jsme schopni nabídnout i sociální práci,“ upozorňuje náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

Přestože někteří bezdomovci služeb charity anebo sociálního odboru nevyužívají, terénní pracovníci se snaží pomáhat i jim.

„Když někdo dobrovolně žije na ulici, nevnímáme to tak, že nás odmítá. Když to jde, navážeme kontakt s každým člověkem v nouzi, který o to stojí. Je ale pravda, že někdo v daný okamžik nechce z nejrůznějších důvodů svou situaci měnit,“ říká vedoucí Domu Matky Terezy a dodává, že terénní pracovníci mají vytipovaná nejrůznější místa po celém městě.

Jsou to prý lokality, „kde člověk bez domova nemá daleko k tomu, co potřebuje, a zároveň má určitý klid i pocit alespoň částečného bezpečí.“ Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Najdete na iDNES.cz