Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovce našli zbitého a ohořelého, jeho známý vinu u soudu odmítl

  14:44aktualizováno  14:44
Krajský soud v Hradci Králové má na stole složitý případ. Osmatřicetiletý Milan Kratochvíl z Pardubic je obžalovaný z toho, že umlátil a ukopal bezdomovce, se kterým přežíval pod mostem u řeky Chrudimky v Pardubicích. Nikdo jej však neviděl a jediní svědci, taktéž bezdomovci, si pamatují jen málo.

Za těžké ublížení na zdraví, kterého se podle spisu dopustil v noci z 27. na 28. června, mu přitom hrozí 8 až 16 let vězení.

„Po požití alkoholických nápojů a po hádce, v úmyslu způsobit mu i vážné poranění, napadl poškozeného tak, že ho opakovaně tloukl pěstí i dlaní a opakovaně ho kopal do obličeje a do těla,“ uvedl státní zástupce Milan Vacek.

Poškozenému způsobil zhmoždění mozku, uzavřenou zlomeninu nosních kůstek, podlitiny na víčkách obou očí, na nose a tvářích, dále zlomeninu žeber, podlitiny na přední straně hrudníku i zádech a další zranění. Muž po několika hodinách zemřel.

„Bezprostřední příčinou smrti bylo zhmoždění mozku při zlomeninách nosních kůstek a krvácení pod mozkové obaly v důsledku tupého úrazu hlavy,“ popsal Vacek.

Obžalovaný vinu popírá

Obžalovaný, který se vystupováním i vzezřením vymyká obvyklým představám  o bezdomovcích, však vinu popírá. Ještě před svou výpovědí si vyžádal písemný záznam z líčení, v průběhu dopoledne si dělal poznámky a svědkům kladl otázky.

„Není pravda, že bych se částečně doznal, postup policie při mém výslechu byl minimálně nestandardní. Vyloženě chtěli, abych se přiznal, vyvíjeli na mě psychický nátlak. Poškozeného jsem znal asi dva měsíce, vycházel jsem s ním dobře, povídali jsme si o mnoha věcech,“ řekl u soudu Milan Kratochvíl.

Důkazy proti němu jsou spíše nepřímé. Přiznal sice, že spolu měli menší spory, které vyústily ve strkanici a facky, nikdy však podle něj nedošlo ke zranění jednoho či druhého.

„Ráno jsem za ním přišel, ale na nic nereagoval. Když se mi nepovedlo nahmatat pulz, chtěl jsem volat záchranku, ale nikdo neměl funkční telefon,“ pokračoval obžalovaný.

„Když jsme ho našli, měl ohořelé nohy“

Pod mostem žili u Chrudimky čtyři bezdomovci. Kromě Kratochvíla a zemřelého ještě další muž a žena. Ti přebývali opodál. V ten večer všichni hodně pili, i proto nikdo neviděl nebo si nepamatuje, co se vlastně stalo.

Mezi sebou se prý všichni často hádali a i u soudu to trochu vypadalo, že chce jeden hodit vinu na druhého.

„Měli jsme s obžalovaným konflikty, pošťuchovali jsme se, ale nic víc. Já se pak raději odstěhoval. Milan když pil, tak byl agresivní, dvakrát mě fyzicky napadl,“ vypověděl u soudu svědek Leoš Matyáš.

To ráno se prý s Kratochvílem potkal u Kauflandu. „Řekl mi, že je s poškozeným něco špatně. Šli jsme za ním. Měl ohořelé nohy od ohně u kterého spával a byl mrtvý. Byl jsem v šoku. Obžalovaný pak navrhl, ať ho hodíme do řeky, což jsem odmítl a šel pryč, abych zavolal policii,“ líčil svědek.

Svědkyně Bohumila Nováková popsala, jak spolu pod mostem vycházeli. „Poškozený žádné nepřátelé neměl, měl jenom nás. Nikdo další tam za námi nechodil. Ani si nejsem vědoma toho, že by byl někdy dříve zraněný,“ uvedla.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz