Závod pro tvrďáky. Sjezdovkou ve Špindlu se řítilo střemhlav 200 bikerů

  • 8
Nejšílenější akci letošní zimní sezony zažil předposlední únorovou sobotu Špindlerův Mlýn. Po červené sjezdovce ve Svatém Petru se řítilo 200 jezdců na horských kolech najednou. Vítězství v bláznivém závodě, který přinesl desítky krkolomných pádů, obhájil pořadatel Michal Maroši.

Je sobota odpoledne, jeden stupeň nad nulou a začíná hustě sněžit. Obloha je zatažená, chvílemi se zvedá poměrně silný vítr. „Ráno jsem si koupil benzin,“ vytahuje biker v helmě z kapsy plechovku energetického nápoje a ukazuje ji kamarádům, když společně stojí ve frontě na lanovku.

Ta jezdce společně s lyžaři vyváží ze Svatého Petra na Pláň. Krátce po čtvrté odpoledne je na startu v nadmořské výšce 1185 metrů seřazeno všech 197 účastníků, mezi nimi i osm děvčat, a chystají se na kvalifikační jízdu.

Dvousethlavý dav po odstartování prvních 60 metrů běží s koly vedle sebe, pak borci naskakují na stroje a hned se dostavují první pády. Trať je rozbrázděná od lyžařů, bikeři musejí překonat boule, muldy i zledovatělé úseky. Místy se boří do hlubokého sněhu. Někteří jezdci připomínají hráče amerického fotbalu. Kromě nezbytných páteřních chráničů a helmy mají na ramenou hokejové chrániče. Na dvoukilometrové sjezdovce alespoň jednou sletí z kola téměř každý.

„Byl to rachot. K zemi jsem šel asi dvacetkrát. Výhodou bylo, že se padalo do měkkého. Rychlost jsem měl, ale pádů bylo bohužel příliš,“ potvrdil Michal Hladík. Na své kolo před závodem nazul pláště do bahna, nebylo to však příliš platné.

Potlučení závodníci byli v cíli za 15 minut

Krkolomné nehody ve vysoké rychlosti jsou k vidění po celé trati. Ti nejlepší jedou odhadem 50 kilometrů v hodině. „Nahoře se všichni snažili držet pozice, dole už to valili tak, aby se dostali do té stovky,“ dodal čtyřiadvacetiletý závodník, který do Krkonoš s partou kamarádů přijel z Brna.

I těsně před cílovou rovinkou, kde počínání jezdců sledují zhruba tři stovky diváků, se kola boří do měkkého sněhu a následuje pád. Znovu nasednout a rozjet se je pořádná dřina, někteří proto raději běží s kolem vedle sebe. Jako první protíná cílovou pásku hlavní favorit a zároveň pořadatel šíleného sjezdu - Michal Maroši.

Během 15 minut je v cíli všech dvě stě borců. Mezi nimi i hendikepovaný rider na čtyřkolce nebo jezdec na staré skládačce. Závodníci jsou potlučení, helmy nesou stopy po tvrdých pádech.

„Byl to masakr, skoro nic jsem neviděl, jednou jsem dokonce letěl přes řídítka. Určitě by se jelo lépe, kdyby svah byl urolbovaný. Takhle to zase byl větší adrenalin. Do stovky jsem se bohužel nevešel, ale byl to zážitek, jsem nadšený,“ zhodnotil svou premiérovou účast na závodě tohoto typu Jakub Horáček ze Dvora Králové nad Labem.

Sto nejrychlejších opět míří k nástupišti šestisedačkové lanovky a vyráží na Pláň. Finálová jízda startuje o hodinu později. Viditelnost se oproti kvalifikaci ještě zhoršila. Sněžení nabralo na intenzitě a stmívá se. Dojezd sjezdovek, který se po konci první jízdy vylidnil, opět zaplnily diváci.

Tři minuty po startu prosviští cílem jako první borec s modrou bundou a kamerou na přilbě – Michal Maroši. Pět vteřin po něm přijíždí druhý a třetí závodník. Obhájce loňského prvenství se tentokrát musel na vítězství hodně nadřít.

Během odpoledne napadlo několik centimetrů sněhu

Zatímco před rokem zvítězil o parník stylem start – cíl, letos to neměl vůbec jednoduché. „Nevyšel mi start, kolo jsem v lajně ztratil a musel se vracet. Vyrážel jsem asi jako dvacátý, takže to nebylo vůbec zadarmo,“ popsal rider, který patří mezi největší postavy globální MTB scény.

Podobné závody jezdí po celém světě už 20 let. Kromě nepovedeného startu se musel vypořádat i s hustým sněžením. Během odpoledne připadlo několik centimetrů sněhu. „Podmínky byly hlavně v zatáčkách nepředvídatelné. Na trati byly místy půlmetrové koleje, do kterých člověk nesmí zajet. Nebylo to tak rychlé a nebezpečné jako v loňském roce, na druhou stranu to bylo náročnější na fyzičku,“ dodal Michal Maroši.

Downhillový bikerský závod na sněhu se do Špindlerova Mlýna vrátil vloni po dlouhých letech. Prvního ročníku „čínského sjezdu“ se zúčastnilo 170 jezdců. I letos se potvrdilo, že je o tuto na české poměry unikátní akci velký zájem.

Hromadný sjezd svatopetrské sjezdovky uvidí diváci v Krkonoších i v roce 2017. „Rozhodně v tom chceme pokračovat, model ale bude trochu jiný. Vymýšlíme takový systém, aby si všichni pořádně zajezdili,“ naznačil plány na příští rok Michal Maroši.